Krety to małe szkodniki żywiące się larwami i dżdżownicami, które wprawdzie spulchniają ziemię, ale jednocześnie niszczą korzenie roślin, a także pustoszą trawniki i rabaty swoimi kopczykami. Są trudnym przeciwnikiem zwłaszcza dlatego, że są pod częściową ochroną. Jednak są skuteczne sposoby, aby pozbyć się kreta z ogrodu raz na zawsze. Wystarczy wykorzystać niezawodne siatki na krety.

Siatki na krety – jakie wybrać?

Decydując się na poziomie siatki na krety, mamy do wyboru wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Wybór pomiędzy nimi nie jest bardzo znaczący. Oczywiście w przypadku metalowej siatki trzeba wybrać ocynkowaną, która będzie odporna na rdzewienie. Z kolei siatka na krety z tworzywa sztucznego musi być wykonana z polipropylenu o bardzo drobnych oczkach. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą być ani zbyt drobne, ani zbyt duże. Przede wszystkim nie powinny mieć mniejszego wymiaru niż 10 na 10 mm, ze względu na to, że mniejsze powodowałyby trudności w ukorzenieniu się roślin i zwyczajnie zaczęłyby one marnieć, a kret nie miałby z tym nic wspólnego. Oczywiście oczka w siatce na krety nie mogą być również zbyt duże, przekraczające 20 mm w jednym z wymiarów. Najlepiej, jeśli mają postać gęstej kratki, gdyż wtedy szansa na jej zniszczenie zostaje zniwelowana.

Na jakiej głębokości stosować siatki na krety?

Poziome siatki na krety stosuje się na niewielkiej głębokości, pod powierzchnią darni. Nie może być ona większa niż 10 cm w przypadku trawnika oraz 30 cm w przypadku rabat. Dzięki temu kret nie przekopie się na powierzchnie. Zbyt płytkie położenie siatki spowodowałoby jej przecięcie, w przypadku używania sprzętu takiego jak aeratory do jej napowietrzania. Z kolei zbyt głębokie ułożenie siatki skutkowałoby tym, że kret mógłby ryć z góry, a cała praca przy rozkładaniu siatki poszłaby na marne.

W jaki sposób rozkładać siatkę przeciw kretom?

Poza odpowiednią głębokością położenia siatki, należałoby rozpocząć od samego początku, czyli zdjęcia darni na głębokości nie większej niż ta, na której ma być rozłożona siatka. Oczywiście najłatwiej wykonuje się to w przypadku płaskich terenów, a także trawnika w rolkach. Jednak w przypadku tradycyjnego trawnika również nie jesteśmy bez szans, jeśli zaangażujemy do pracy firmę, która niejednokrotnie zajmowała się zdejmowaniem darni z trawnika i posiada do tego odpowiednie narzędzia, a także potrafi to wykonać w taki sposób, aby nie uszkodzić zdejmowanej darni. To jest etap, kiedy wyrównujemy ziemię i rozkładamy na całej długości siatkę. Oczywiście w przypadku rabat trzeba rozłożyć ją odpowiednio głębiej, a także wcześniej wykopać wszystkie rośliny o płytkim systemie korzeniowym. Oczywiście najłatwiej siatkę na krety rozkłada się tam, gdzie dopiero zakłada się ogród. W takiej sytuacji jedyne o co, musimy zadbać to pozbycie się chwastów. Potem wystarczy już rozłożyć niezawodną siatkę na krety i zamocować ją przy pomocy szpilek lub kotew. Najlepiej taką pracę wykonywać wczesną wiosną, ale wtedy, kiedy ziemia nie jest już bardzo zmrożona. Jeśli jest jednak twarda, to do mocowania sprawdzą się znacznie lepiej szpilki. W przypadku posiadania gleby podmokłej, stabilność siatce zapewnią kotwy mocujące. Siatki na krety można kłaść również na pochyłym terenie, oczywiście dbając o odpowiednią głębokość na której zostaje umieszczona siatka, a następnie zabezpieczona i zasypana świeżą warstwą ziemi.

Jak pozbyć się kreta, który już „wprowadził się” do ogrodu?

Siatka na krety to najlepsze rozwiązanie, jeśli kreta nie ma się jeszcze w ogródku. Jeśli już się zadomowił trudno nam dokładnie stwierdzić w którym miejscu dokładnie się znajduje. Dlatego musimy go wypłoszyć za pomocą specjalnych urządzeń z ultradźwiękiem lub zapachem. Ostatecznością jest zadzwonienie po ekipę zwalczającą szkodniki trującym gazem, gdyż może on zaszkodzić również naszej glebie, na której chcemy sadzić różne rośliny.

Ułożenie niezawodnej siatki na krety może pozwolić pozbyć się intruza z ogrodu raz na zawsze i sprawić, że do naszego ogrodu już nie powróci . Oczywiście taka siatka nie jest wieczna choć powinna wytrzymać przynajmniej kilkadziesiąt lat i jest odporna na działanie promieniowania UV. Trzeba jeszcze nadmienić, że siatka na krety jest również pomocna w walce z nornicami, które pustoszą rabaty, podgryzając korzenie roślin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here