Wybór tkanin do wnętrz to ważny element każdego remontu czy wykańczania mieszkania tudzież domu. Generalnie rzecz biorąc w każdym pomieszczeniu znajdą się jakieś elementy tekstylne. Nie wierzysz? Pomyśl o salonie, w którym poza firanami w oknach czy serwetą na stoliku jest także kanapa, która musi być czymś obita, a także poduszki – w poszewkach. W sypialni jest pościel i zasłony, a także kapa czy narzuta na łóżko, którą można je przykryć w ciągu dnia. W kuchni znajdziemy moc ściereczek i ręczników bawełnianych, a w jadalni modne materiałowe podkładki pod talerze – i, rzecz jasna, obrus, a pewnie całą ich kolekcję. Nawet w łazience, poza oczywistymi ręcznikami, często znajdują się chodniki, a jeśli w pomieszczeniu są okna to i konieczne będą zasłony lub firanki.

Utworzony w ten sposób pobieżna katalog tekstyliów to zaledwie część obecnych w każdym domu tkanin i wykonanych z nich przedmiotów, może jednak obrazowo pokazać, że owych tkanin jest dużo. Każdy z nas codziennie wykorzystuje wiele z nich mniej lub bardziej świadomie, czasem wcale o tym nie myśląc – przypatrzmy się więc charakterystyce poszczególnych rodzajów tkanin ze względu na to, gdzie i do czego można je wykorzystać.

Firany i zasłony

To chyba najbardziej widoczny sposób użycia tkanin w wystroju wnętrz. Wiszące płachty materiału spełniają nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne, gdy chcemy zasłonić okno by zaciemnić pomieszczenie lub odgrodzić się od świata. Zależnie od tego, na czym zależy nam bardziej, będziemy szukać innych tkanin – w celach estetycznych czy po to, by przechodnie z ulicy nie zaglądali nam do domu nada się każdy rodzaj tkaniny, także te transparentne, jednak do sypialni hurtownie tkanin oferują specjalne materiały zaciemniające.

Obrusy i serwety

To kolejne narzucające się wykorzystanie tkanin. Stół bez obrusu czy choćby serwety jest nagi, a na pewno nie może pretendować do miana eleganckiego. Z drugiej strony obrusów i serwet każdy z nas może mieć dużo, co najmniej kilka – wiemy przecież, jak często się brudzą i jak często trzeba je zmieniać. To dobre pole do eksperymentowania z nowymi tkaninami, kolorowymi wzorami i niecodziennymi deseniami. Można sprawdzić w skali mikro, co pasuje do wnętrza, co nam się podoba, a co nie. W razie czego obrus zawsze można oddać sąsiadce.

Tkaniny tapicerskie i obiciowe

Tkaniny tapicerskie i obiciowe to taki rodzaj tkanin, nad którym najmniej zastanawiamy się urządzając wnętrze – a szkoda. Każdy fotel i każda kanapa może nabrać indywidualnego ducha przez to tylko, że obijemy ją jakąś oryginalną, nawet niekoniecznie ekstrawagancką, ale niespotykaną w sklepach meblowych tkaniną. Personalizowanie mebli gabarytowych to trend, który pozwala na urządzenie mieszkania czy domu całkowicie po swojemu, bez ograniczania się do wizji projektantów, którzy przecież muszą projektować takie meble, by pasowały do jak najróżniejszych wnętrz. Warto więc popuścić wodze fantazji i wybrać ciekawą tapicerkę dla kanapy czy fotela.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here