Jak wypoziomować bloczki betonowe?

0
10851

Bloczki betonowe stanowią podstawę pod fundamenty. To alternatywa dla betonu z wytwórni, układanego na deskowaniu. Wiele osób decyduje się, jednak na bloczki betonowe na zaprawie cementowej, ponieważ są znacznie tańsze od innych materiałów budowlanych. Warto wiedzieć jak właściwie je wypoziomować, ponieważ ma to wpływ na trwałość i działanie szkodliwych czynników środowiskowych w przypadku nowych budowli.

Bloczki betonowe i ich właściwe ułożenie – dlaczego są to tak istotne kwestie w procesie budowy i realizacji projektu?

Każdy projekt budowy zawiera określenie sposobu usytuowania budynku, w tym przygotowania go na obciążenia. Określa się też jak będzie osadzony na fundamentach w odniesieniu do rzeczywistych warunków gruntu. W praktyce założenia projektu mogą odbiegać od planów, będąc znacznie gorszymi. Wówczas konieczne jest właściwe przygotowanie fundamentowania budynków. Dotyczy to domów budowanych na gruntach nasypowych, torfowiskach, a także w takich miejscach jak np. stare wysypiska śmieci i niepewne grunty (zwłaszcza kiedy nie wykonano na nich badań geotechnicznych).

Ważną kwestią jest odpowiednia głębokość na jakiej powinien znajdować się spód fundamentu. Jest uzależniona od głębokości przemarzania gruntu i przyjmuje się, że stanowi 0,8-1,4 m, zależnie od regionu budowy. Tylko lekkie budynki, usytuowane na piaskach i innych gruntach niewysadzinowych można umiejscowić płycej – tj. na głębokości około 50 – 60 cm.

Właściwości bloczków betonowych

Bloczki betonowe stanowią rodzaj drobnych materiałów budowlanych, które stosuje się do murowania fundamentów i ścian konstrukcji budowlanych na zewnątrz i wewnątrz. Są dość popularne, co wynika z takich cech jak znaczna wytrzymałość, określana w ramach klas..

Bloczki betonowe posiadają kształt prostopadłościanu i nie posiadają żadnych otworów. Charakteryzują się różną wytrzymałością, którą określa się w ramach klas. Na ogół robi się je ze zwykłego betonu, jednak mają słabe właściwości izolacyjne. Dlatego przy ich zastosowaniu w takich pomieszczeniach jak np. fundamenty lub piwnice konieczne jest wykonanie dodatkowej warstwy izolacji. Wówczas nie groźna jest wilgoć i inne, szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Jak prawidłowo wypoziomować bloczki betonowe?

Aby w prawidłowy sposób osadzić i wypoziomować bloczki betonowe zależy zastosować się do kilku etapów pracy. Wynika to z faktu konieczności właściwego przystosowania podłoża i utwardzenia go. Poszczególne etapy prac wpływają na późniejsze osadzenie i właściwe wypoziomowanie bloczków betonowych. Dlatego warto wykonywać starannie każdy etap prac, zapewniając odpowiednią ilość czasu i nakładu pracy rąk. Oto poszczególne etapy pracy:

  • ETAP 1: Wyrównanie i utwardzenie gruntu

Jest to niezbędne w przypadku każdej konstrukcji, niezależnie od jej przeznaczenia i wielkości. Na ogół przygotowuje się do tego fundament z betonu lub właśnie betonowych bloczków, ważących od 20 do ok. 29 kg. Wybór bloczków jest powszechny, ponieważ są one mało odporne na ściskanie i nie nasiąkają. Można je też wykonać samodzielnie. Następnie, w dalszym etapie konieczne jest wyrównanie i utwardzenie gruntu.

  • ETAP 2: Oczyszczenia podłoża

To standardowe prace, które wykonuje się używając czterech palików połączonych sznurkiem. Miejsce powinno być dokładnie oczyszczone z darni i innych zanieczyszczeń. Używa się do tego szpadla.

  • ETAP 3: Wykopanie dołu o głębokości około 30 cm

Wykopanie dołu może odbywać się ręcznie, za pomocą szpadla (przy niewymagających konstrukcjach). Przy większych konieczna jest koparka.

  • ETAP 4: Zasypanie podłoża piachem

Dół należy zasypać piachem – ok. 7-centymetrową warstwą i dokładnie wyrównać. Konieczna do ubijania na tym etapie będzie zagęszczarka. Jeśli jej nie posiadamy można wypożyczyć dowolny model (różnią się one zmienną głębokością ubijania). W dalszej kolejności na piasek wykłada się dwie warstwy białej geowłókniny, a potem kilkucentymetrową warstwę piasku.

  • ETAP 5: Zastosowanie tłucznia

W dalszej części prac konieczne jest wysypanie cienkiej warstwy tłucznia – około 10 centymetrów. Powinien on być równomiernie rozprowadzony na całej powierzchni wykopu. Najlepszy będzie materiał posiadający frakcję około 31 – 65 mm. Tłuczeń należy następnie zagęścić i umieścić na nim ostatnią warstwę – kruszywo i znów używamy zagęszczarki.

  • ETAP 6: Układanie bloczków i poziomowanie ich

Poszczególne bloczki betonowe mogą różnić się miedzy sobą wagą, rozmiarem i klasą. Kiedy się je przenosi należy chwytać je dołu. Bloczki układa się na dowolnym bloku, zawsze zachowując przesunięcie o 1/2 elementu w następnym rzędzie. Co ważne spoiny powinny mieć grubość około 10 do 20 mm, a same spoiny poziome ok. 10 – 15 mm.

Betonowe bloczki poziomuje się z zastosowaniem sznurka. Każdy element poziomuje się osobno – to bardzo ważna kwestia, ponieważ bloczki są dość ciężkie. Utrudnia to pracę, dlatego warto przeznaczyć więcej czasu na poziomowanie i właściwą liczbę osób.

Dla konstrukcji znajdującej się poniżej poziomu gruntu stosuje się mocne zaprawy cementowe. Z kolei ponad gruntem można użyć zaprawy cementowo-wapiennej.

Istotne kwestie związane z właściwym poziomowaniem bloczków betonowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bloczków, które różnią się między sobą parametrami. W związku z tym ważne jest określenie szczegółów ich specyfikacji. Warto poprosić o pomoc specjalistę, który doradzi który model będzie najlepszy i jak właściwie poziomować bloczki podczas pracy.

Na właściwe poziomowanie bloczków ma wpływ samo podłoże, które powinno być dokładnie przygotowane. Dlatego każdy etap prac powinno się wykonywać z należytą dokładnością, przeznaczając i organizując na niego właściwą ilość czasu i odpowiednią liczbę osób. Niektóre prace można zastąpić maszynami, np. koparką w przypadku większej budowy,a część trzeba wykonać samodzielnie.

Co ważne, każdy z bloczków betonowych posiada określoną głębokość, porowatość i poziom izolacyjności termicznej. To wpływa na proces osadzania i poziomowania. Są takie bloczki, które po wzniesieniu muru nie wymagają dodatkowo zabezpieczeń przez np. utratą ciepła.

[Głosów:50    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here