Aranżacja małego ogródka

0
700

Polacy uciekają z wielkich miast i coraz częściej nabywają wolnostojące domy, bliźniaki albo segmenty na przedmieściach. Coraz większą popularnością cieszą się również mieszkania parterowe, do których przynależy niewielki ogródek. To właśnie własna przestrzeń na świeżym powietrzu sprawia, że doceniamy mieszkania poza aglomeracjami. Czas spędzany na świeżym powietrzu z aromatyczną kawą w ręku albo biesiadowanie przy grillu wraz z przyjaciółmi jest naprawdę niezastąpiony. Jak zaaranżować nawet ten mały ogród, aby spełniał swoje funkcje, a przebywanie w nim wiązało się z optymalnym komfortem dla wszystkich domowników? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Meble do małego ogródka

W małym ogrodzie można doskonale się odprężyć, uprawiać aktywność fizyczną albo spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół. Aby wszelkie działania mogły przebiegać komfortowo, niezbędne są meble ogrodowe. Na małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się te składane, które z łatwością można przestawiać w razie potrzeby albo schować, kiedy nie ma konieczności ich wykorzystywania. Meble w niewielkim ogródki powinny być lekkie, wykonane z solidnego, odpornego na wszelkie czynniki zewnętrzne materiału. Dzięki temu z powodzeniem przetrwają co najmniej kilka intensywnych sezonów.

Podstawą jest stół z krzesłami, ale w przydomowej przestrzeni nie może zabraknąć także leżaków. Coraz większą popularnością cieszy się huśtawka ogrodowa, hamaki albo łóżko do ogrodu. Takie elementy wyposażenia zielonego terenu można wybierać wedle preferowanego kształtu czy rozmiaru. Co istotne, jeśli z ogrodu korzystają również najmłodsi domownicy, warto zadbać o bezpieczne meble ogrodowe dla dzieci.

Aranżacja małego ogrodu

Nie da się ukryć, że mały ogród nie daje szerokiego pola do popisu w zakresie jego aranżacji. Najczęściej wyposażony zostaje w wyżej wymienione meble ogrodowe oraz grill. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielki metraż można urządzić w pełni funkcjonalnie. W rogu ogródka z powodzeniem stanie altanka, domek na narzędzia albo niewielki plac zabaw dla dzieci. Co więcej, w ogrodzie nie można zapominać o roślinności, bo to właśnie ona dodaje uroku przydomowej przestrzeni. Bez problemu można też zadbać o dekory, które nie zajmują dużo miejsca. Do takich zaliczają się kinkiety zawieszane na ścianie domu, lampki solarne, które oprócz funkcji ozdobnej pełnią też tę praktyczną czy dekoracyjne donice na kwiaty.

Roślinność w małym ogrodzie

Należy wybierać kwiaty i krzewy, które nie rozrastają się bujnie. W małych ogródkach świetnie sprawdzą się wszelkie pnącza oraz bluszcze, które rosną tuż przy ogrodzeniu. Warto stawiać też na rośliny jednoroczne oraz cebulowe, które cieszą oczy, a jednocześnie można wyznaczyć ich dokładne miejsce bytowania.

Wszelkie rośliny do ogródka trzeba wybierać, uwzględniając nasłonecznienie danego miejsca czy też cień. Warto pamiętać, że niektóre są toksyczne, wręcz trujące dla zwierząt oraz ludzi. Inne zaś będą działać korzystnie, na przykład lawenda skutecznie odstrasza komary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here