Kamienie naturalne w ogrodzie są znakomitym rozwiązaniem. Można je bowiem wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Ogrodowe kruszywa umożliwiają stworzenie ciekawych aranżacji, które dodają przestrzeni zielonej nietuzinkowego charakteru. Jakie są sposoby na nieoczywiste wykorzystanie kruszyw ogrodowych? Czy służą jedynie do ekspozycji roślin zielonych jako ich dopełnienie? Otóż nie. Kamienie dekoracyjne mogą mieć całe spektrum oryginalnych zastosowań. Poznaj najciekawsze z nich.

Kruszywa ogrodowe — dlaczego warto je wykorzystać w ogrodzie?

Kamień ogrodowy pełni funkcję nie tylko dekoracyjną. To materiał, który pozwala uporządkować przestrzeń i zapobiega rozrastaniu się chwastów. Kruszywo ogrodowe jest znakomitym sposobem na wydzielenie stref w ogrodzie, dzięki czemu teren zielony jest spójny i panuje w nim harmonia. Nie ma w nim przypadkowych elementów. Wykorzystanie kruszywa podnosi walory estetyczne przestrzeni i to nie tylko w ogrodzie. Można je bowiem idealnie dopasować do kolorystyki elewacji budynku czy wybranej stylistyki wokół domu. Warto wykorzystać kamień w ogrodzie, ponieważ świetnie się sprawdzi w różnych rolach, i to nawet w najbardziej nieoczywistych.

Jakie może być zastosowanie ogrodowych kruszyw?

Dekoracyjny kamień ogrodowy stwarza niezliczone możliwości aranżacyjne. Najczęstszym zastosowaniem jest wykorzystanie go jako dopełnienie dla roślin. Doskonale sprawdza się także jako budulec na ścieżki, rabaty, podjazdy, opaski nawadniające. Do nieoczywistych i rzadko sięganych rozwiązań należy zastosowanie ogrodowych kruszyw dekoracyjnych to takich zastosowań jak np.:

  • gabiony — kosze ze stalowej siatki, w których umieszcza się kolorowe kamienie,
  • ogrodzenia,
  • skalniaki,
  • tło do elementów małej architektury, takie jak fontanny, kaskady, oczka wodne czy rzeźby,
  • elementy elewacji budynków np. rogi czy filary.

Zastosowanie ogrodowych kruszyw może być bardzo szerokie, a ogranicza je jedynie wyobraźnia.

Jakie są rodzaje kruszyw dekoracyjnych?

Rynek oferuje bogaty wybór kruszyw ozdobnych w rozmaitych kolorach, wielkościach i stopniach rozdrobnienia skalnych kamieni. Do bardzo popularnych należą dolomit biały, miodowy i miedziany, serpentynit zielony, granit naturalny, otoczak. Ciekawym rozwiązaniem jest kruszywo kryształowe, czarne i keramzyt.

Wszystkie te dekoracyjne kamienie ogrodowe można kupić bezpośrednio od producenta kostki brukowej, firmy Jadar. Materiał dostępny jest w różnych frakcjach i kolorach, co pozwala na optymalny dobór do konkretnych zastosowań.

Kruszywo ozdobne warto wykorzystać nie tylko do aranżacji ogrodu. To budulec uniwersalny, wytrzymały i atrakcyjny wizualnie, który świetnie się sprawdzi w różnych rolach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here