Zadbany ogród jest wizytówką właściciela, który decyduje o doborze roślin i rozplanowaniu przestrzennym posesji. Rośliny rosną, zmieniają wygląd, chorują, wymagają nawożenia, nasłonecznienia, nawodnienia i odpowiedniej pielęgnacji. Wszystkie te zabiegi są czasochłonne i nie każdy ma możliwość odpowiedniej pielęgnacji roślin. Można jednak posadzić takie rośliny, które dadzą odpowiedni efekt estetyczny, a jednocześnie nie będą wymagały zbyt wielkiego nakładu pracy własnej. Należy dobrać rośliny dopasowane do warunków w danym ogrodzie. Rośliny przystosowane do naturalnego siedliska rosną prawie bez ingerencji, a to oszczędza czas poświęcony na ich pielęgnację.

Rozsądne planowanie ogrodu

Zaplanowanie doboru i rozmieszczenia roślin w ogrodzie, bezpośrednio przekłada się na wkład pracy w pielęgnację zapewniającą pożądany efekt estetyczny. Rośliny ogrodowe mają funkcje: ozdobne, osłaniające, wyciszające, oczyszczające powietrze, użytkowe oraz wpływające na zmysły. Następnym kryterium doboru są wymagania roślin odnośnie nasłonecznienia i zacienienia, odczynu pH i struktury gleby, warunków wodnych, przewietrzania i strefy mrozoodporności. Należy dobierać rośliny dostosowane do warunków siedliskowych, a wtedy ich pielęgnacja będzie mało kłopotliwa. Kierujmy się zasadą: sadzimy to, co rośnie za płotem. Po zaplanowaniu rozmieszczenia ścieżek i stref rekreacji itd. można zastanowić się nad wyborem roślin. Odpowiedni dobór roślin pozwala uniknąć nużącego usuwania chwastów, przycinania, nawożenia i innych pracochłonnych czynności wykonywanych w ogrodzie.

Jakie rośliny nie wymagają kłopotliwej pielęgnacji?

Rośliny o niewielkich wymaganiach siedliskowych będą rosły zdrowo, a ich pielęgnacja nie będzie czasochłonna. Unikajmy roślin wymagających okrywania na zimę. Prawie wszystkie iglaki nie zrzucają igieł, nie zaśmiecają ścieżek opadającymi liśćmi i nawet w zimie pełnią funkcję ozdobne. Nie wymagają systematycznej ochrony chemicznej. Zamiast roślin jednorocznych posadźmy niewymagające byliny ogrodowe, czyli wieloletnie rośliny, które zimują w gruncie. Kwiaty ogrodowe i krzewy ozdobne wieloletnie nadają się praktycznie do każdego ogrodu. Są odporne na mróz i niekorzystne czynniki klimatyczne. Byliny są dość odporne na zachwaszczenie i szkodniki, nie wymagają intensywnego nawożenia. Różnorodność odmian i gatunków bylin oraz kwiatów wieloletnich pochodzących z polskich upraw umożliwia wybór rośliny spełniającej ww. wymagania. Dużym ułatwieniem dla wymagających nabywców jest możliwość zakupu online w hurtowniach ogrodniczych, jak Florexpol, sadzonek wraz ze szczegółową instrukcją uprawy.

Miejsca wolne między roślinami też wymagają pielęgnacji

Pielęgnacja trawnika to szereg pracochłonnych, systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: strzyżenie, podlewanie, nawożenie, wapnowanie, odchwaszczenie, wyrównywanie brzegów i inne. Zamiast trawnika warto rozważyć założenie łąki kwietnej, posadzić rośliny zdarniające lub wykonać rabatę żwirową. Można też rozważyć wysypanie kilkucentymetrowej warstwy kory utrudniającej wzrost chwastów i zmniejszającej parowanie wody.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here