Rury preizolowane stosowane są powszechnie w instalacjach ciepłowniczych już od lat siedemdziesiątych, a ich zadaniem jest przesył czynnika grzewczego ze źródła do odbiorcy. Dzięki swojej budowie, korzystnej dla redukcji strat ciepła, znajdują zastosowanie zarówno w grzewczych systemach naziemnych i podziemnych jak i w niedużych, domowych instalacjach centralnego ogrzewania. Jakie zalety wyróżniają rury preizolowane?

Czym jest preizolacja?

Charakterystyczną cechą dla rur preizolowanych jest zewnętrzna warstwa izolacyjna zamontowana na stałe już w czasie procesu produkcyjnego. To właśnie ona nazywana jest preizolacją. Dzięki temu rozwiązaniu rury nadają się do zastosowania w instalacji ciepłowniczej bezpośrednio po wyprodukowaniu – nie wymagają montażu dodatkowej warstwy izolacyjnej ze strony instalatora. Pomijany jest w tym przypadku także proces doboru odpowiedniego materiału izolacyjnego. Pamiętać należy jednak o tym, iż różne rodzaje rur preizolowanych przeznaczone są do różnych zastosowań, a kluczowym parametrem ich doboru jest temperatura przesyłanego czynnika grzewczego.

Jak zbudowana jest rura preizolowana?

Rura preizolowana, poza fabrycznie wykonaną warstwą izolacyjną, składa się z:

– rury przesyłowej (którą nazywa się także rurą przewodową lub medialną) znajdującej się wewnątrz układu rur, odpowiadającej za transport czynnika grzewczego. Najczęściej rura ta wykonana jest z metalu (stal lub miedź) bądź tworzyw sztucznych (polietylen bądź polibutylen),

– rury płaszczowej (zwanej także rurą osłonową) znajdującej się na zewnątrz układu rur, która oddziela rurę przesyłową od warstwy izolacji, a także chroni ją w przypadku uszkodzeń. Wykonana jest ona z tworzyw sztucznych np. polietylenu,

– zewnętrznej folii ochronnej, która osłania warstwę izolacji przed czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej wykonana jest z twardych tworzyw sztucznych, np. polichlorku winylu (PVC).

Bardzo ważnym elementem rury preizolowanej jest odpowiednio dobrana warstwa izolacyjna. Jest to najczęściej otulina piankowa o grubości zależnej od średnicy wewnętrznej rury przesyłowej. Powszechnie stosowanymi materiałami izolacyjnymi są pianka polietylenowa (PE) oraz pianka poliuretanowa (PU), które dobierane są pod kątem temperatur w jakich pracować ma izolowany element.

Jakie zalety posiadają rury preizolowane?

Rury preizolowane posiadają szereg zalet, które odróżniają je od tradycyjnie stosowanych rozwiązań:

  1. Fabrycznie wykonana warstwa izolacyjna w rurach preizolowanych wpływa przede wszystkim na zmniejszenie strat ciepła poprzez zachowanie parametrów czynnika grzewczego na całym odcinku instalacji. Dokładne wykonanie warstwy izolacyjnej już na etapie produkcji zapewnia najwyższą jakość i bardzo wysoką trwałość instalacji grzewczej.
  2. Dzięki zastosowaniu jako materiału izolacyjnego pianki poliuretanowej, rury preizolacyjne posiadają duży poziom tłumienia hałasu. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku domowych instalacji centralnego ogrzewania.
  3. Dzięki temu, iż rury preizolacyjne są systemem złożonym fabrycznie, są łatwiejsze w transporcie i montażu w porównaniu do rur tradycyjnych. Fabryczne wykonanie warstwy izolacyjnej zmniejsza możliwość błędu montażowego oraz skraca czas układania instalacji, co w wyraźny sposób ułatwia pracę instalatorowi. Rury preizolowane mogą być także układane bezpośrednio w gruncie, co zmniejsza koszty inwestycyjne.
  4. Ponadto, rury preizolowane często wyposażone są w czujniki umieszczone w warstwie izolacyjnej, co pozwala na sprawne i stałe monitorowanie stanu instalacji.

Źródło: Rury HDPE – Elplastplus

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here