Zajmowanie się domowym ogrodem jest jednym z przyjemniejszych zajęć, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym. Jak jednak właściwie pielęgnować ogródek? Łapcie kilka najważniejszych porad.

Przebywanie wśród zieleni zdecydowanie poprawia samopoczucie i pozwala nam odpocząć od miejskiego zgiełku. Świadomość i umiejętność właściwego zajmowania się kwiatami i krzewami sprawi, że będą one z nami przez długi czas. Oto garść wskazówek dla wszystkich zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem.

Podstawowym działaniem w domowym ogródku jest usuwanie chwastów i pielenie grządek. Jeśli zajmujemy się sporym terenem, możemy zdecydować się na użycie oprysku za pomocą herbicydu. Trzeba wtedy mieć na uwadze, że takie środki niszczą absolutnie wszystkie rośliny.

Regularne podlewanie kwiatów, drzewów i krzewów to także niezbędna czynność, która pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy – właściwe nawadnianie to także klucz do rozwoju ogrodu. Ilość potrzebnej wody zależy od wybranych przez nas roślin, pory roku oraz rodzaju gleby – nie jest możliwe sformułowanie jakiejś ogólnej zasady.

To, ile wody zużyjemy na podlanie ogrodu, zależy również od tego, jak wysoka jest trawa. Jej poziom wpływa także na ilość chwastów – regularna pielęgnacja trawy to jedna z najważniejszych czynności. W sytuacji, gdy koszenie trawy nie należy do naszych ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu, warto się zastanowić, czy nie przyda nam się kosiarka autonomiczna (przykład takiej kosiarki znajdziemy na: robomowpoznan.pl).

Ogród, którym się zajmujemy oraz jego prezencja, powinny być odbiciem tego, jakimi jesteśmy osobami. Nie mamy czasu na wielogodzinne pielenie ogródka? Wybierzmy rośliny nie wymagające szczególnej opieki i radzące sobie bez regularnej troski. Jeśli z kolei kosiarka autonomiczna pozwala nam zaoszczędzić i wygospodarować nieco czasu na błogie lenistwo, dobrze jest postawić w ogrodzie hamak. A może chcemy spotykać się ze znajomymi na tarasie? Uwzględnijmy to w planowaniu naszej zielonej ostoi.

Stałe i regularne nawożenie roślin to także element stanowiący podstawę, jeśli chodzi o zajmowanie się ogródkiem. Zalecamy wybór nawozów naturalnych zamiast mineralnych, ponieważ gleba lepiej je toleruje i szybciej je przyswaja. Również aeracja (napowietrzanie) gleby wpływa pozytywnie na rozwój trawy i kwiatów: ich korzenie szybciej się rozwijają oraz poprawia się możliwość regeneracji. Po takich zabiegach trawnik będzie bujniejszy, co sprawia, że kosiarka autonomiczna może być niezbędnym zakupem do naszego ogrodu.

Nasze upodobania co do spędzania czasu powinny mieć odbicie w tym, jak prezentuje się ogród, którym się zajmujemy, ale niezależnie od tego, dobrze jest wysilić się nieco, by ten przydomowy teren zielony był miejscem, w którym chce nam się spędzać wolne chwile. Poświęcenie w tej kwestii może być wyczerpujące, jednak oszałamiający efekt końcowy pokaże nam, że było warto. Satysfakcja z widocznych rezultatów naszych działań sprawi, że nie będziemy żałować żadnej chwili, którą spędziliśmy na zajmowaniu się ogródkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom bez pozwolenia
Następny artykułDom szkieletowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here