Dom szkieletowy to niezwykle skuteczna droga do uzyskania swego lokum, szczególnie dla tych, którym się śpieszy. Należałoby jednakże poznać dobre i złe strony owej techniki, aby maksymalnie zastosować zalety, natomiast wady usunąć. Domy szkieletowe wielu kojarzą się z popularnymi małymi drewniakami, tzw. kanadyjczykami, jakie szybko się ogrzewają oraz chłodzą, i na dodatek są głośne.

Drudzy mówią, iż to budynki nie na nasze realia, gdzie jest wiecznie zimno oraz mokro. Deweloperzy boją się owej techniki, ponieważ jest skomplikowana oraz nie akceptuje błędów. Czas rozprawić się z narosłymi dookoła niej mitami, ponieważ odpowiednio wybudowany dom szkieletowy nie jest zły. Nim się na niego zdecydujemy, poznajmy jego zalety oraz wady.

Dom szkieletowy może mieć różnorodne oblicze

Od kreatywności projektanta zależy, jaką nada mu formę. Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można wykończyć oblicówką z drzewa oraz wówczas powstanie tradycyjny drewniak. Bez kłopotu można je otynkować oraz będzie wyglądać jak każdy budynek murowany. Gdy ktoś zechce pokryć je płytkami klinkierowymi, osiągnie rezultat identyczny jak w domu o ścianach trójwarstwowych. Te rodzaje wykończenia można kreatywnie oraz estetycznie łączyć.

Dom szkieletowy może być chociażby pasywny

Technika szkieletowa nie stawia ograniczeń co do modelu energetycznego budynku oraz jego urządzenia. Ze względu na coraz większe warunki dotyczące termoizolacyjności przegród zewnętrzych wykorzystuje się podwójną termoizolację – wewnątrz szkieletu i na zewnątrz niego. Dom szkieletowy może uzyskać wzorzec pasywny. Taki dom winien być wykonany szczelnie oraz zaopatrzony w system wentylacji automatycznej z rekuperacją, i również system ogrzewania stosujący energię odnawialną. Należałoby wspomnieć, iż drewniane budynki pasywne są budowane chociażby na terenach o zimnym klimacie oraz idealnie zdają egzamin.

dom szkieletowy

Dom szkieletowy powstaje szybko

To jest wyjście dla osób, którym się śpieszy. Budowa budynku w technologii szkieletowej trwa około 2-3 miesiące. Gdy wykorzystamy prefabrykaty, możemy tenże mechanizm jeszcze przyspieszyć – montaż bryły może trwać parę dni. Roboty wykończeniowe trwają 2-4 miesiące. Na działce trzeba wcześniej wykonać standardowe fundamenty (lub płytę fundamentową pod dom prefabrykowany). Pod mały dom szkieletowy fundamenty mogą być niewielkie Więźba jest zazwyczaj budowana z gotowych wiązarów, co przyspiesza tenże mechanizm.

Podczas budowy domu szkieletowego prawie nie ma prac wilgotnych, zatem nie ma konieczności robienia długich przerw technicznych. Stropy robi się z belek drewnianych, a nie z betonu, jaki musi być sezonowany. Błyskawiczne tempo budowy dla pewnych może być wadą, ponieważ nie można budowania domu podzielić na etapy. Nie wolno pozostawić szkieletu drewnianego pod chmurą.

Ściany zewnętrzne pokryte wiatroizolacją mogą postać do 3 miesięcy, ponieważ taka jest w większości przypadków wytrzymałość folii na elementy atmosferyczne. W prawdzie jednakże nie robi się takich przerw. Natychmiastowa budowa domu szkieletowego wymaga więc zorganizowania niezbędnych środków pieniężnych na starcie budowy. Szybko budujemy oraz szybko płacimy.

dom

Dom szkieletowy wymaga opracowania aranżacji

Ponieważ budowa jest lekka, musimy już na poziomie projektowania budynku zdecydować się, w jakich pomieszczeniach będziemy chcieli powiesić na ścianach ciężkie przedmioty, np. szafki kuchenne. To wymaga opracowania właściwych wzmocnień w pewnych miejscach. Także gdy będziemy mieć w domu ciężkie gdańskie szafy lub pianino, musimy wcześniej wyznaczyć dla nich miejsce. Podkład podłogowy z płyt suchej zabudowy na suficie drewnianym musi być dobrze opracowany. W razie konieczności na parterze może być stworzona typowa podłoga na fundamencie z płytą betonową o znacznej nośności.

Dom szkieletowy a bezwładność termiczna

Dom o konstrukcji szkieletowej szybko chłodzi się oraz szybko podgrzewa. Zależnie od pory roku oraz sytuacji może być to wadą albo korzyścią. Latem podczas upałów kanadyjczyk faktycznie ogrzeje się szybciej aniżeli budynek murowany. W razie usterki systemu ogrzewania zimą szybko także ulegnie wychłodzeniu. Lecz kiedy włączymy ogrzewanie niezwykle łatwo temperatura we wnętrzu zwiększy się do warunków komfortowych.

Więc domy szkieletowe niezwykle wielokrotnie poleca się ogrzewać prądem, ponieważ można niezwykle dobrze dobrać plan ogrzewania do naszego stylu życia, i nie ogrzewać go non stop tak jak to się robi w budynkach murowanych. Przy braku ogrzewania w specyficznym domu izolacja ścian i grzbietu podtrzyma dodatnią temperaturę przez parę dni, chociażby kiedy na zewnątrz będzie poniżej –30°C. W budynkach szkieletowych o zwiększonych standardach energetycznych woda nie zdoła przemarznąć w rurach chociażby przez całe tygodnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here