Oferowane na rynku działki budowlane zazwyczaj mają prostokątny kształt i około 1000 m2 powierzchni. Większość projektów przygotowywana jest w oparciu o takie właśnie wytyczne. Co, jeśli nie mamy tak idealnej działki, a długi i wąski pasek na wymarzone cztery kąty?

Niestandardowe wymiary działki mogą oczywiście znacznie zawęzić ofertę domów

Za wąskie uznaje się działki, które mają szerokość mniejsza niż 16 metrów. Ale nawet na takiej działce można zbudować i przestronny dom wyposażony we wszystkie niezbędne sprzęty. Wiele biur architektonicznych, wychodząc naprzeciw, przygotowało rozwiązania optymalnie wykorzystujące powierzchnie wąskiej działki.

Jedna z najpopularniejszych propozycji, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie może być zabudowa szeregowa lub bliźniacza. Wspólne instalacje mogą obniżyć koszty i przyspieszyć czas potrzebny na uzyskanie pozwoleń. Również późniejsze koszty eksploatacji i utrzymania części wspólnych można współdzielić z sąsiadami. Jeśli jednak inwestor nie chce brać pod uwagę takiego rozwiązania, warto przejrzeć ofertę specjalnie przygotowaną, gdyż wiele z nich po drobnej modyfikacji może być zaadoptowane na potrzeby nietypowej działki.

Dom na wąską działkę może bazować nie tylko na projekcie przygotowanym dla działek niestandardowych. Również klasyczny projekt, który wpadnie nam w oko można dowolnie dostosować np. przesuwając drzwi wejściowe lub ścianę albo nieznacznie wydłużając którąś z nich. Ciekawym rozwiązaniem może być też umieszczenie drzwi w narożniku domu, aby lepiej wykorzystać pozostałą powierzchnię. Również ciekawa aranżacja elewacji, może zmienić nieciekawy wizualnie dom i dodać mu nowoczesności. Warto więc nie ograniczać się do gotowych projektów i przejrzeć wszystkie dostępne domy, które po prostu nam się podobają.

dom na działce

Warto pamiętać, że dysponując wąską działką zazwyczaj spotkamy się z propozycja domów piętrowych. często przepisy ograniczają nas w kwestii usytuowania okien i boczne ściany muszą być „ślepe”. W takim przypadku najkorzystniejsze może się okazać przesunięcie domu maksymalnie w jedną ze stron i parter przeznaczyć na część dzienną, która będzie otwarta i pozwoli na dotarcie światła w każdy zakątek. Pomóc w tym mogą duże okna balkonowe, najlepiej przesuwane, aby powierzchnia była jak najmniej ograniczona.

Również luksfery i szklane ściany mogą okazać się ciekawą formą doświetlenia łazienki czy spiżarki na parterze domu. Innym rozwiązaniem dla domu na wąską działkę może być zastosowanie narożnych okien lub okien w bocznych wnękach ścian. To rozwiązanie pozwoli wniknąć na dodatkowe doświetlenie pomieszczeń.

Również ważne jest wykorzystanie każdej powierzchni w sposób przemyślany, strych po wstawieniu okien dachowych doskonale nadaje się na sypialnię. Jeśli zaplanujemy tam jedno duże pomieszczenie zyskamy nie tylko pięknie oświetlone miejsce ale wielofunkcyjna przestrzeń doświetlona w każdym zakamarku.

Wąska działka to nie tylko nie lada wyzwanie logistyczne w trakcie budowy, ale również konieczność przewidywania i planowania kilka kroków do przodu. Tu nie ma możliwości pomyłek, bo zmiany aranżacji i przeznaczenia pomieszczeń są bardzo ograniczone. Usytuowanie domu na działce, układ pomieszczeń, ale też układ względem stron świata jest bardzo ważny. Przymierzając się do budowy domu na wąskiej działce warto dopasować okna do stron świata, najlepszy wybór to ustawienie budynku tak by frontowa elewacja z największą ilością okien znajdowała się od strony północnej lub wschodniej.

dom na wąską działkę

Wtedy nasze pomieszczenia będą najdłużej naświetlone nawet podczas jesieni i zimy. Rozplanowanie pomieszczeń to klucz do sukcesu, a przy wąskim domu musi być przemyślane i funkcjonalne. Przyjmuje się też, że aby dom był wygodny powinien mieć minimum 10 metrów. Wielkość ta gwarantuje nam wygodę i komfortowy układ pomieszczeń i komunikacji. Jeśli jednak szerokość działki nie pozwala nam na taki luksus, w rękach projektanta jest właściwe rozplanowanie, aby żyło się w nim przyjemnie i wygodnie.

Wąska działka ogranicza nas też w planowaniu miejsc postojowych lub garażu

Oczywiście dużo ładniej wygląda garaż połączony z domem lub znajdujący się w kubaturze domu, jednak jeśli jesteśmy ograniczeni powierzchnią można wybrać opcję garażu podziemnego lub dostawić garaż do ściany frontowej domu. Powierzchnie ogrodu i wjazdu możemy wtedy podzielić pionową ścianą roślinności, aby uniknąć wrażenia wchodzenia od strony podwórka. Również zastosowanie różnego rodzaju pnączy na ścianie domu zniweluje efekt dużej białej płaszczyzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here