Wypoczynek w domku nad jeziorem – marzenie wielu z nas, którzy poszukują wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku, smogu, ciągłego pędu i chaosu. A jeśli ten domek byłby naszą własnością? Perspektywa spędzania każdego weekendu i wakacji w takim miejscu jest niezwykle kusząca. A po przejściu na emeryturę dotychczasowa baza na wypoczynek może przekształci się w miejsce stałego pobytu? To brzmi niemal jak bajka. Albo marzenia ściętej głowy…

Czy aby na pewno tylko marzenia? Jeśli myślimy poważnie o możliwości zakupu miejsca na pobyty rekreacyjne albo na stałe osiedlenie się w pięknych okolicznościach przyrody, to warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie ofert sprzedaży nieruchomości położonych nad wodami lub w ich bliskim sąsiedztwie.

Generalnie działki nad jeziorem mogą mieć trojaki charakter:
– działki budowlane
Niezależnie od regionu ten rodzaj działek zawsze osiąga najwyższe ceny. I jednocześnie jest to najrzadziej spotykany typ ofert sprzedaży ziemi.
– działki rekreacyjne

Działki wytyczone w gminnych planach zagospodarowania przestrzennego, często już uzbrojone mają bardziej przystępne ceny niż działki budowlane. Problemem jest rodzaj zabudowy – na tego rodzaju parcelach nie wolno stawiać domów całorocznych, a jedynie letniskowe. Różnica między nimi polega i na wysokości płaconych podatków, no a przede wszystkim w domku stojącym na działce rekreacyjnej nie można się zameldować na pobyt stały. Ten fakt może być znacznym utrudnieniem choćby w kontaktach z urzędami.

– działki rolne
Działki najtańsze, ale obrót ziemią rolną podlega w Polsce znacznym ograniczeniom. Aby uniemożliwić wykup ziemi przez podmioty zagraniczne oraz zapobiec spekulacjom w handlu działkami stosuje się zasadę sprzedaży ziemi rolnej wyłącznie dla osób posiadających obywatelstwo polskie, a przy zakupie większych działek trzeba okazać dokumenty potwierdzające przygotowanie merytoryczne do pracy na roli. Podsumowując – małą działkę może kupić każdy, ale właścicielem dużej może być rolnik indywidualny z obywatelstwem polskim.

Ze swobodnego obrotu ziemią wyłączone są tereny parków narodowych

Jeśli już mamy decyzję o rodzaju działki, to teraz czas na wybór lokalizacji. Ustalając lokalizację pod uwagę weźmy przede wszystkim:

dom nad jeziorem

1. Odległość od miejsca stałego zamieszkania
Jeśli działka ma być miejscem stałego pobytu jej lokalizacja nie ma raczej większego znaczenia, chyba że prowadzimy firmę, albo chcemy pozostać w niezbyt dalekiej odległości od dalszej rodziny i przyjaciół.

Gdy nasz domek nad jeziorem ma być tylko na wakacje, możemy wybrać nawet bardzo odległy zakątek kraju. Warto jednak tę opcję rozważyć dokładnie. Ktoś na miejscu musi doglądać posiadłości w pozostałych miesiącach roku, dokonywać drobnych napraw, reprezentować nas wobec wspólnoty miejscowej lub wobec organów gminy.
Gdy wybieramy miejsce na wakacje i wszystkie ciepłe weekendy, to wybierzmy rozsądną odległość, aby dojazd nie zajmował nam więcej czasu niż wypoczynek i nie rujnował budżetu i sił.

2. Atrakcyjność regionu.
Ziemia w rejonach bardzo atrakcyjnych i modnych jest droga. Na Mazurach można trafić na okazyjne działki nad jeziorem, ale zdarza się to coraz rzadziej. Można podobne, ale dużo tańsze miejsca znaleźć na Kaszubach, Pojezierzu Drawieńskim w województwie zachodniopomorskim, czy na malowniczych pojezierzach w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej.

O cenie działki decyduje również bliskość jakiejś atrakcji turystycznej. Znany park rozrywki, zabytkowy pałac czy zamek, miejsce pielgrzymek do obiektów sakralnych zawsze windują ceny w górę.
Pamiętajmy również o pułapkach cenowych – zbyt mała cena w atrakcyjnym regionie może oznaczać wysypisko śmieci za lasem, albo wyjątkowo uciążliwego sąsiada za płotem. Jeśli chcemy na zakup działki wyłożyć oszczędności życia, to poświęćmy trochę środków na dokładne sprawdzenie oferty, aby potem nie żałować decyzji o kupnie.

nad jeziorem

Przeglądając oferty zobaczymy w niektórych ogłoszeniach informację o tym, ze działka posiada własną linię brzegową. Jeśli niektórzy wyobrażają to sobie jako możliwość posiadania na wyłączność plaży czy przystani, to są w błędzie. Nawet jeśli zarysy naszej działki sięgają do brzegu jeziora i linia brzegowa jest granicą naszej działki, to nie możemy tam postawić ogrodzenia ani zakazu wstępu.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wodnym każdy ma prawo swobodnego poruszania się nad akwenami wodnymi. Swoboda 1,5 m w przejściu nad jeziorem to jeszcze nie wszystko. Na naszą działką mają prawo wjechać środki transportu przewożące urządzenia czy znaki wodne do zamontowania na jeziorze. Nie można takiego wjazdu zakazać ani utrudniać

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here