Budowa domu pod klucz jest zdecydowanie dużym przedsięwzięciem. Pociąga za sobą określone konsekwencje ekonomiczne, organizacyjne oraz formalne. Bez wątpienia, musi być ona oparta na solidnych podstawach. Fundamentem inwestycji jest projekt architektoniczny, który, mając na uwadze wiele czynników, wskazuje z jakich materiałów powinno się skorzystać w trakcie prac budowlanych. Zatem, właśnie materiały, które zostaną wykorzystane, będą w znamienny sposób decydowały o trwałości, komforcie i jakości zamieszkania.

Rodzaje materiałów budowlanych

Budowa domu to pojęcie wieloznaczne, biorąc pod uwagę jej technikę. Możemy zdecydować się na budynek murowany z cegieł, pustaków, bloczków wapiennych, konstrukcję z drewnianych bali lub zastosowanie stalowego, lub drewnianego szkieletu. Niezależnie od dokonanego wyboru, bardzo ważna jest jakość materiałów, z których inwestycja zostanie wykonana. Konieczne jest, by ich specyfikacja uwzględniała położenie nieruchomości, naciski, jakie będą na nią działać, warunki atmosferyczne, a także przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Innego rodzaju wylewkę zastosujemy w pomieszczeniu mieszkalnym (na przykład salon lub kuchnia), niż w garażu, gdzie nawierzchnia będzie narażona na większe naciski. Wybór materiałów może mieć także znaczenie, jeśli mamy zamiar zamontować ogrzewanie podłogowe. Poza rodzajem komponentów, z jakich skorzystamy, ważna jest także ich jakość. W tym miejscu ważne, by zaznaczyć, że oszczędności zdecydowanie nie są wskazane. Większość elementów konstrukcyjnych budowli montowane jest na stałe bez możliwości ich zmiany w późniejszym czasie. Wykorzystanie materiałów o nieprawidłowych właściwościach może mieć niewymierne skutki (na przykład przenikanie wód gruntowych, niemożność odpowiedniego ogrzania budynku, pękanie ścian).

Jak wybrać materiały budowlane?

W tym aspekcie pojawiają się dwa rozwiązania. Z jednej strony, możemy zaufać firmie, która wykonuje dla nas zlecone prace budowlane. Jeśli przedsiębiorca ma doświadczenie i realizuje dużo zleceń, ma on zapewne pozytywne relacje z dostawcami materiałów, a także możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów. Innym rozwiązaniem jest zakup produktów na własną rękę. Na rynku funkcjonuje wiele firm (składów budowlanych), w ofercie których dostępne są, właściwie, wszystkie niezbędne produkty. Możliwe jest, także, zamówienie transportu np. dokładnie na miejsce budowy domu pod Poznaniem. Alternatywą dla wskazanych rozwiązań może być wspólna wizyta w składzie budowlanym zleceniodawcy z przedstawicielem firmy wykonawczej. Unikniemy w ten sposób wyboru złych materiałów, a jednocześnie będziemy mogli skorzystać z fachowego doradztwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here