Chcąc dokładnie sprawdzić stan betonu, powinniśmy mieć dostęp do nowoczesnego i niezawodnego urządzenia, jakim jest betonoskop. W poniższym artykule przyjrzymy mu się bliżej. Zapraszamy do lektury!

Betonoskop – co to takiego?

Betonoskop to profesjonalne, zaawansowane urządzenie zaprojektowane w celu dokładnej diagnostyki stanu betonu. Materiał ten stanowi absolutnie podstawowy materiał konstrukcyjny, musi więc cechować się nienaganną jakością i trwałością. Powszechne zastosowanie betonoskopu występuje nie tylko w obszarze budownictwa, ale i konserwacji obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesny betonoskop ultradźwiękowy. Mimo że beton ma solidną, bardzo twardą strukturę, to jak każdy materiał, podatny jest na zniszczenie. Konsekwencje tego mogą być niezwykle groźne, dlatego, aby ich uniknąć, trzeba zareagować odpowiednio wcześniej.

To możliwe za sprawą betonoskopu, który dokładnie  sprawdzi, w jakim stanie jest struktura betonu, identyfikując ewentualne uszkodzenia, jak pęknięcia czy straty wytrzymałościowe. Niezwykle ważna jest tu technologia ultradźwiękowa, gdyż dzięki niej można przeprowadzać nieinwazyjne i maksymalnie precyzyjne pomiary.

Betonoskop ultradźwiękowy – czym się charakteryzuje?

Urządzeniem, które warto polecić jest betonoskop ultradźwiękowy Pundit PL-200, dostępny pod adresem https://viateco.eu/produkt/betonoskop-ultradzwiekowy-pundit-pl-200pe/, składający się z nadajnika i odbiornika ultradźwięków. Takie połączenie pozwala na analizę głębokości, a także określenie rodzaju defektów w strukturze betonu.

Urządzenie bada beton różnymi metodami – bezpośrednio, półbezpośrednio i powierzchniowo. Umożliwia pomiar czasu przejścia fali ultradźwiękowej w zakresie od 0,1 µs do 7930 µs, obliczając jej prędkość, ale i odległość między przetwornikami oraz głębokości szczeliny. Na uwagę zwraca dodatkowy tryb Skanu Liniowego, dzięki któremu możliwa jest ocena jednorodności, wykrycie pęknięć, jak również innych defektów.

Korzystanie z betonoskopu ultradźwiękowego jest bardzo komfortowe, co zapewnia 7-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 800 × 480 pikseli. Został zaprojektowany specjalnie z myślą o pracy w trudnych warunkach, w temperaturze od 10 do 50 stopni Celsjusza, przez ponad 8 godzin w standardowym trybie pracy. Ochrona IP54, sprzęt jest zgodny z normami EN 12504-4, ASTM C 597-02, BS 1881 Part 203, ISO 1920-7:2004, IS 13311, CECS 21. Współpracuje z głowicami pomiarowymi o częstotliwościach od 24 do 500 kHz, przetwornikami fali S, przetwornikami wykładniczymi oraz sondą Pulse Echo 50 kHz.

Szerokie zastosowanie betonoskopu

Dysponując tak profesjonalnym sprzętem, mamy możliwość badać przeróżne betonowe konstrukcje – mosty, drogi i inne tego typu konstrukcje, wykrywając ukryte wewnętrzne uszkodzenia, w porę interweniując, zażegnując jeszcze większe pogorszenie się konstrukcji. Jeśli bowiem zostaną w odpowiednim czasie odkryte, można wdrożyć adekwatne działania naprawcze. Betonoskop to niezwykle ważne urządzenie, bo używa się je również w diagnostyce budynków mieszkalnych i komercyjnych, oceniając kondycję betonu w elementach konstrukcyjnych – słupach, ścianach czy fundamentach. Ma to kluczowe znaczenie, żeby zapewnić bezpieczeństwo przebywającym tam ludziom.

Betonoskop ultradźwiękowy pomaga również w przypadku remontów czy modernizacji, gdyż dzięki niemu można monitorować postępy prac. Widzimy więc, że korzyści wynikających z użycia betonoskopu, zwłaszcza w wersji ultradźwiękowej, jest bardzo dużo. Zapewniają szybką i niezwykle dokładną diagnozę bez konieczności przeprowadzania ingerujących w konstrukcję, mocno destrukcyjnych działań. To nie tylko oszczędność czasu, ale i środków finansowych. Co równie ważne, betonoskop ultradźwiękowy wykryje problemy na wczesnym etapie, co minimalizuje ryzyko poważnych uszkodzeń i związanych z tym kosztownych napraw.

Nie ma wątpliwości, że warto zainwestować w ten sprzęt, zwłaszcza jeśli odpowiadamy za stan betonowy różnych konstrukcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here