Branża OZE nie zwalnia tempa. Pod koniec 2021 roku mamy w Polsce już grubo ponad 600 tysięcy prosumentów, czyli indywidualnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Szybko przekonaliśmy się do tej technologii i widzimy w niej najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed drastycznymi podwyżkami cen energii. Jaka instalacja fotowoltaiczna jest najlepsza? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy tutaj od indywidualnych warunków, w jakich będzie pracować system fotowoltaiczny. Można natomiast wyróżnić kryteria, jakie musi spełniać naprawdę dobra i opłacalna dla właściciela instalacja.

Prawidłowe dobranie do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego

Jest coś, co łączy wszystkie osoby niezadowolone z zainwestowania w instalację fotowoltaiczną. Większość z nich zaufała nie do końca profesjonalnej firmie odpowiedzialnej za dobór systemu fotowoltaicznego. Błąd popełniony na tym etapie jest bardzo trudny, a wręcz niemożliwy do naprawienia.

Spójrz:

  • Jeśli elektrownia fotowoltaiczna jest zbyt duża, to inwestor ponosi dodatkowy koszt, a okres zwrotu z inwestycji znacząco się wydłuży.
  • Jeśli natomiast instalacja OZE jest zbyt mała, to nie zagwarantuje takich oszczędności, na jakie liczył inwestor.

Dlatego punktem wyjścia do wybrania dobrego systemu fotowoltaicznego jest znalezienie profesjonalnej firmy montującej panele fotowoltaiczne, która poważnie podejdzie do swojego klienta i rzetelnie zaprojektuje całą instalację, biorąc pod uwagę realne zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym.

Dobrym przykładem będzie tutaj firma Sun For You (www.sunforyou.pl), która przed złożeniem klientowi konkretnej oferty zawsze przeprowadza niezobowiązujący audyt. Dzięki temu może zaproponować dokładnie taką instalację, jakiej klient potrzebuje, a nie taką, na której można najwięcej zarobić.

Porządne komponenty

Nie możemy mówić o tym, że instalacja fotowoltaiczna jest dobra, jeśli została zbudowana z przypadkowych, najtańszych komponentów. Tutaj znów „kłania się” profesjonalizm firmy odpowiedzialnej za dobór i montaż systemu. Wykonawca musi umieć uzasadnić, dlaczego zaproponował takie a nie inne moduły PV, falownik etc.

Często niestety zdarza się, że w pogoni za jak najniższą ceną wykonawcy budują instalacje w oparciu o komponenty niskiej jakości, licząc na nieznajomość tematu po stronie klienta. Taki system oczywiście będzie działać, natomiast jego wydajność, zwłaszcza w długim okresie, może pozostawiać wiele do życzenia.

Bezobsługowość i bezawaryjność

Dobry system fotowoltaiczny to taki, o którym… w ogóle się nie pamięta. Jeśli właściciel instalacji zapomina, że ją ma, na co dzień w ogóle nie musi zaglądać do falownika, a jedynie od czasu do czasu skontroluje działanie instalacji w aplikacji mobilnej, to możemy mówić o tym, że wykonawca stanął na wysokości zadania.

Dobra instalacja PV, która została prawidłowo zamontowana i uruchomiona, pracuje bezgłośnie, nie wymaga regularnej konserwacji, nie zakłóca działania innych urządzeń w domu.

Wieloletnia sprawność

Wybierając system fotowoltaiczny we Wrocławiu czy w dowolnym innym mieście zawsze warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych komponentów oraz okresem gwarancji udzielonej przez producenta. Jest to szczególnie ważne w kontekście modułów PV, od których należy oczekiwać, że zachowają wysoką sprawność nawet po 20 i więcej latach użytkowania. Ma to w końcu bezpośredni wpływ na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Fachowy montaż

Nawet instalacja fotowoltaiczna zbudowana z topowych komponentów może okazać się złą inwestycją, jeśli jej montaż został po prostu zepsuty. Trzeba bardzo uważać na to, komu powierzamy zamontowanie systemu fotowoltaicznego i postawić na taką firmę, która cieszy się dobrą opinią na lokalnym rynku oraz ma wieloletnie doświadczenie w branży (nie powstała tylko na fali boomu na fotowoltaikę).

Jeśli nie wybrałeś jeszcze ekipy, która będzie odpowiadać za montaż instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu, to koniecznie zajrzyj do naszych artykułów: https://sunforyou.pl/blog/. Znajdziesz w nim garść praktycznych wskazówek pozwalających znaleźć naprawdę dobrych fachowców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here