Każdy mieszkaniec kuli ziemskiej powinien mieć świadomość, że jego postępowanie ma istotny wpływ na naszą planetę. Stan środowiska naturalnego zależy od sumy decyzji podjętych przez każdą ludzką istotę. W naszym codziennym życiu powinniśmy kierować się podejściem pro eko. I nie chodzi tutaj wcale o jakieś radykalne rozwiązania. Wystarczy, aby funkcjonować bardziej świadomie i odpowiedzialnie. Na początek warto skupić się na ograniczaniu zużycia energii, segregacji odpadów i rozsądnym zużyciu wody.

Oszczędzanie energii

Wytwarzanie energii według obecnych metod, stanowi ogromne obciążenie dla środowiska przyrodniczego. Niestety tylko niewielki procent produkcji stanowi tak zwana energia zielona. Jako społeczeństwo możemy inwestować w odnawialne źródła energii, czyli chociażby montować na dachach panele fotowoltaiczne. Jednak, szczególnie mieszkańcy osiedli mieszkaniowych, nie mają w tym temacie za wiele do powiedzenia. 

W takiej sytuacji warto skupić się, nie na wytwarzaniu, ale ograniczaniu zużycia energii. Wielu z nas nie wyobraża sobie wolnego popołudnia bez włączonego telewizora. Bohaterowie seriali widnieją na ekranie nawet wtedy, gdy jesteśmy zajęci obowiązkami domowymi. Warto włączać urządzenia tylko wtedy, gdy rzeczywiście z nich korzystamy. Mowa tutaj nie tylko o odbiornikach telewizyjnych, ale również innym domowym sprzęcie.

W ogólnym zużyciu prądu w gospodarstwach domowych znaczący odsetek stanowi światło wygenerowane przez żarówki. Stosując żarówki energooszczędne i włączając oświetlenie, tylko tam, gdzie jest rzeczywiście potrzebne, możemy znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Fajnym rozwiązaniem jest także montowanie w oświetleniu czujników ruchu.  

Segregacja odpadów

Kwestia problemu z zagospodarowaniem odpadów wytwarzanych przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe poruszana jest nie tylko na szczeblu globalnym, ale również regionalnym. Wysypiska śmieci są po prostu przepełnione. Bardzo ważnym czynnikiem, który pozwala zracjonalizować gospodarkę odpadami, jest ich segregacja. Dzięki temu znaczna ich część może zostać przetworzona.

Jako zwykli zjadacze chleba możemy zatem bezpośrednio przyczynić się do poprawy takiego stanu rzeczy. Wystarczy sumiennie segregować śmieci, zgodnie z zaleceniami firmy odbierające odpady. Z całą pewnością godne polecenia są kosze do segregacji odpadów, które można umieścić zarówno w przestrzeni domowej, jak i w pomieszczeniach biurowych, na korytarzach firm i instytucji.

Kilka słów na temat wody

Działania proekologiczne nie mogą ominąć ograniczenia zużycia wody. Oczywiście, nie chodzi o to, aby rezygnować z codziennej higieny. Należy po prostu działać bardziej świadomie. Wybierać prysznic zamiast kąpieli oraz zużywać tyle wody ile, jest rzeczywiście potrzebne (np. podczas mycia zębów). Można też stosować baterie prysznicowe z perlatorem, czyli posiadające specjalną siatkę, która napowietrza strumień wody i zmniejsza jej zużycie.

Jednak woda służy nam nie tylko do mycia, ale przede wszystkim do zaspokojenia pragnienia. W wielu regionach naszego kraju woda z kranu jest w pełni zdatna do picia. Można zatem zrezygnować z wody butelkowanej. W ten sposób zmniejszymy również liczbę takich odpadów jak plastikowe butelki. Do poprawy smaku i jakości wody kranowej można wykorzystać specjalne butelki lub dzbanki filtrujące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here