Kabina prysznicowa to niezwykle komfortowy substytut wanny. Wiele osób uważa, że kabina zawsze będzie wypadać gorzej niż wanna. Nic bardziej mylnego. Obecnie, znajdziemy rozmaite wersje kabin prysznicowych, zdolnych do dopieszczenia naszego ciała w najwyższym stopniu. Kąpiel w takiej kabinie jest nie mniej komfortowa niż w wannie. By dobrać kabinę idealnie odpowiadającą naszym wymogom, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Przedstawimy je poniżej.

Kabina prysznicowa – dlaczego warto ją stosować?

Powodów jest kilka (lub nawet kilkanaście). W tym miejscu wymienimy tylko dwa najważniejsze. Po pierwsze – kabina to skuteczny sposób na zaoszczędzenie wydatków na wodę. Wzięcie kąpieli w kabinie prysznicowej – w porównaniu do kąpieli w wannie – przebiega szybciej i zużywa mniej wody. Średnio – w ciągu 10 minut spędzonych pod natryskiem zużywamy około 60 litrów. Standardowa kąpiel w wannie wymaga zużycia od 150 do nawet 300 litrów. Na jedną osobę!

Drugi powód jest nie mniej istotny – chodzi o względy ekologiczne. Oszczędzanie wody to praktyka, którą zawsze warto wdrożyć. Tym bardziej że na tle pozostałych krajów UE Polska wypada najgorzej pod kątem stanu ekologicznego wód. Oszczędzanie wody to więc działanie proekologiczne.

Rozmiary kabiny prysznicowej

Optymalny rozmiar to 90×90 – kabiny takie są na tyle duże, że możemy w nich swobodnie się przesuwać i sięgać po kosmetyki postawione na obudowie brodzika. Kabiny mniejsze stosujemy w łazienkach o ograniczonej przestrzeni. Wówczas można sięgnąć po kabinę o rozmiarze 70×70 lub o prostokątnym kształcie – 70×90. Wysokość kabiny sięga zazwyczaj 200 cm, choć znajdziemy również modele wyższe – nawet do 220 cm.

Brodzik to osobna kwestia. Jego wielkość zależy od tego, czy oprócz brania kąpieli będziemy również w inny sposób korzystać z kabiny. Przykładowo – brodzik wysoki nada się idealnie jeśli w kabinie będziemy myli nasze dziecko lub psa. Standardowa wysokość wynosi około 15 cm.

Wypełnienie kabiny prysznicowej

Kabina może mieć wypełnienie wykonane z różnych materiałów. Chętnie stosowane jest szkło – niezwykle estetycznie prezentujące się wewnątrz łazienki. W przypadku kabin – stosuje się szkło hartowane proste lub gięte, o grubości od 4 do 12 mm. Szkło stosowane w kabinach jest wysokiej jakości, odporne na uderzenia i zarysowania. Ponadto, szkło posiada tę zaletę, że powstające na jego powierzchni zabrudzenia i zacieki łatwo można zmyć. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że po rozbiciu – szkło rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach.

Szkło barwione to wybór osób, którym zależy na wyglądzie pomieszczenia. Często, kabiny ze szkła barwionego posiadają dodatkowe zdobienia – na przykład ornamenty lub specjalne wykończenia powierzchni. Sama powierzchnia szkła również może być udekorowana – za pomocą metody piaskowania lub sitodruku. Rozbudowaną ofertę kabin szklanych znajdziesz na wannaczykabina.pl.

Szyby z tworzywa sztucznego są równie chętnie stosowane. Wbrew pozorom, są nie mniej estetyczne niż ich szklane odpowiedniki i równie bezpieczne. Najczęściej stosowanym materiałem sztucznym jest polistyren. Kabiny takie są odporne na uderzenia i pęknięcia. Często pokryte są dodatkową warstwą zabezpieczającą przed zarysowaniami oraz powstawaniem osadu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here