Budowa własnego domu jest jednym z największych marzeń prawie każdego człowieka.

Niestety postawienie domu jest bardzo drogą inwestycją. Niezbyt duża część społeczeństwa może sobie pozwolić na zbudowanie wymarzonego domu. Koszty są ogromne, a w ich skład wchodzi zarówno zakup działki, wymurowanie budynku jak i wykończenie całości.

Poza kosztami budowa wiąże się z ogromem prac do wykonania. Pomimo tego, że inwestor zatrudnia odpowiednie ekipy budowlane, sam ma szereg czynności do wykonania i mnóstwo spraw do załatwienia. To jest kolejny czynnik, który pokazuje, że zbudowanie domu wymaga nie lada poświęceń, odpowiedniego planowania i odpowiedniej logistyki działania. W końcu wiadomo, że każdy z nas pracuje zawodowo więc jeśli nie ma wsparcia w najbliższych trudno samemu wszystkiego dopilnować.

Na szczęście w zdobyciu odpowiednich środków z pomocą przychodzą nam banki. Oferty kredytowe są tak szerokie i zróżnicowane, że duża część osób z łatwością może wziąć kredyt hipoteczny, który zapewni im płynność finansową podczas trwania budowy.

Kiedy mamy już zapewnione pieniądze trzeba zdecydować się na to jaki dom chcemy mieć. Wybór z gotowych projektów jest naprawdę ogromny, do tego trzeba wziąć pod uwagę, że możemy skorzystać z projektu realizowanego indywidualnie i okazuje się, że możemy mieć dom jaki sobie tylko wymarzymy.

A jeśli okazałoby się, że nasz dom może być zbudowany o wiele szybciej i znacznie taniej niż w tradycyjnych ofertach? Może warto otworzyć się na możliwości jakie dają nam nowe technologie? Chodzi oczywiście o tak zwane domy szkieletowe.

Technologia wykorzystywana do stawiania domów szkieletowych dotyczy budowy małych i średnich budynków. Od dawna jest ona popularna w Kanadzie czy USA. W Polsce jeszcze traktowana ze sporym dystansem. Na czym dokładnie polega? Jakie są zalety wykorzystywania tej technologii? Czy ma jakieś minusy? Zobaczmy.

Budowa domu szkieletowego, potocznie zwanego kanadyjczykiem, opiera się na postawieniu konstrukcji z drewna. Do tego celu wykorzystuje się drewno świerkowe lub sosnowe. Następnie konstrukcję wypełnia się materiałem izolacyjnym i zabezpiecza odpowiednim poszyciem wewnętrznym i zewnętrznym, które stanowi swego rodzaju elewację. Wspomniane materiały izolacyjne to przede wszystkim znana powszechnie wełna mineralna. Fundamenty domów szkieletowych mogą stanowić płyty betonowe, ławy lub ściany fundamentowe.

domy szkieletowe

Podstawą kanadyjczyków jest prawidłowo dobrane drewno. Od tego jakie drewno wybierzemy zależy jakość całego postawionego budynku. Dlatego kategorycznie nie możemy zaniedbać rozeznania się w ofertach tartaków. Należy zwrócić uwagę na to żeby nie było popękane oraz żeby nie miało sęków. Ważne również jest to żeby drewno było odpowiednio wysuszone. Trzeba wybierać jak najlepszą jakość drewna, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Jakie są plusy budowy domu z drewna?

Przede wszystkim koszty wzniesienia budynku szkieletowego mogą być nawet trzy razy niższe niż budowa domu tradycyjnymi metodami. Kolejnym bezsprzecznym atutem tego rodzaju budowy jest szybkość wznoszenia budynku. Cały proces inwestycyjny może trwać maksymalnie trzy miesiące. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych inwestorów, którym zależy na jak najszybszym ukończeniu budowy. Tradycyjne metody budownictwa rzadko umożliwiają zamieszkanie domu przed upływem roku od rozpoczęcia budowy.

Trzecim niewątpliwym plusem jest niski koszt ogrzewania, co prawda trzeba odpowiednio dobrać system grzewczy, ale jeśli tu nie popełnimy błędu koszty ogrzewania będą na pewno o wiele niższe.
Jeszcze jednym czynnikiem przemawiającym na korzyść drewnianych konstrukcji jest możliwość prowadzenia budowy o każdej porze roku. Warunki atmosferyczne w żaden sposób nie ograniczają wznoszenia budowy.

budowa domu

Niestety jak to w życiu bywa, budowa domów szkieletowych ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest słabsza odporność na wilgoć. Jeśli w początkowej fazie nie zadbamy o odpowiednią konserwację potem możemy tego bardzo żałować. Kolejną wadą jest narażenie na za zagnieżdżenie się szkodników – w tradycyjnych murach takiego zagrożenia nie ma. Jeszcze jedną wadę stanowi szybka utrata ciepła. Jeśli wyłączymy ogrzewanie temperatura powietrza bardzo szybko spada. Wiąże się to z tym, że domy szkieletowe charakteryzują się małą bezwładnością ciepła.

Podsumowując trzeba podkreślić, że jeśli zdecydujemy się na budowę domu szkieletowego najlepiej skorzystać z ofert wyspecjalizowanych firm, które znają wszystkie zasady stawiania domów z drewna w sposób, który pozwoli cieszyć się z jego korzyści przez długi czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here