Temat rynku nieruchomości jest wciąż niesamowicie popularny. Obecnie twierdzi się, że mamy do czynienia z najlepszą sytuacją od dziesiątek lat. Wpływa na to przede wszystkim niski poziom stóp procentowych oraz łatwość w dostępie do kredytów hipotecznych. Przez te czynniki trzymanie gotówki na rachunku rozliczeniowym lub na lokacie jest po prostu nieopłacalne.

W roku 2017 deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 80 tysięcy mieszkań. Wartość rynku nieruchomości szacuje się na ponad 100 miliardów złotych. Wielu ekspertów wciąż twierdzi, że na rynku występują ogromnie niedobory mieszkań. Związane jest to z faktem, że nieruchomości są masowo kupowane przez osoby z wyżu demograficznego. Jednak tylko 47,5% rynku stanowią transakcje dotyczące lokali mieszkalnych. Wielu inwestorów poszukuje innych opcji lokowania kapitału.

Stąd dużym zainteresowaniem cieszą się działki na sprzedaż

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat była to jedna z najbezpieczniejszych inwestycji. Zawsze znajdą się osoby zainteresowane kupnem ziemi. Przeważająca większość osób inwestująca w nieruchomości sugeruje się przede wszystkim ceną. To nie zawsze właściwe nastawienie. Kupując nieruchomość trzeba myśleć przyszłościowo. Bardzo dobrym pomysłem jest zapoznanie się z planami zagospodarowania przestrzennego oraz projektami inwestycji. Te dwa czynniki najczęściej wpływają na ostateczną opłacalność nieruchomości.

Przy szacowaniu kosztów warto też zwrócić uwagę na stan prawny wybranej działki

Część inwestorów twierdzi, że nie powinno się dokonywać zakupu w trakcie hossy. W końcu kiedyś musi nadejść moment załamania rynku. Jednak nieruchomości w Polsce wciąż sprzedają się wyśmienicie i nic nie zapowiada tego, aby ta sytuacją miała się szybko zmienić. Wzrost w segmencie handlu nieruchomościami notuje się nieprzerwanie od 2014 roku. Ponadto pojawiają się informacje wskazujące, że na przestrzeni najbliższych 10 lat ponad milion lokali trzeba będzie wyburzyć. W wielu ośrodkach miejskich zaczyna brakować ziemi pod inwestycje deweloperskie.

działka na sprzedaż

Na pierwszy rzut oka kupno ziemi może nie być niesamowicie opłacalne. W tym wypadku nie można oczekiwać spektakularnych wzrostów. Ziemia to inwestycja dla osób cierpliwych. Każdy inwestor indywidualny musi mieć świadomość ryzyka związanego ze swoją aktywnością. W tym wypadku ryzyko utraty kapitału jest minimalne. Gruntowne przygotowanie do zakupu ziemi pomoże w dokonaniu dobrego wyboru w atrakcyjnej cenie.

Przygotowując się do inwestycji w rynek nieruchomości warto też zainteresować się tajnikami negocjacji. Na tym rynku targowanie się to coś normalnego. W przypadku zakupu lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym, standardowy upust wynosi 5%. W przypadku ziemi lub lokali używanych – możliwości negocjacyjne są praktycznie nieograniczone.

Jeżeli brakuje Ci czasu lub ochoty na zapoznawanie się ze sztuką negocjacji, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości. Coraz więcej podmiotów, działających w branży sprzedaży ziemi, decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego negocjatora. To bez wątpienia gra warta świeczki. W przypadku tych nieruchomości rabaty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Jeżeli nie masz wystarczającego kapitału na samodzielny zakup nieruchomości – możesz skorzystać z kredytu bankowego. Sytuacja na polskim rynku finansowym jest uznawana za najlepszą w Europie. Ponadto w tym wypadku nie musisz mieć niesamowitej zdolności kredytowej. Ustawodawca nałożył na banki minimalny poziom wkładu własnego, który musi przedstawić osoba zainteresowana hipoteką – jednak nie są to astronomiczne kwoty. W przypadku ziemi bardzo popularną metodą inwestowania jest zakup z założeniem przyszłej dzierżawy.

działki

W ten sposób inwestorzy starają się zmusić do pracy swój kapitał. Zwroty z umów dzierżawy potrafią wielokrotnie przewyższyć zyski z podstawowych lokat oferowanych przez banki. Jeżeli chcesz zrobić naprawdę dobry biznes – powinieneś zainteresować się działkami położonymi na obrzeżach dobrze rozwijających się miast. Nie zawsze musisz wybierać te największe. Wytrawni inwestorzy przewidują, które ośrodki będą się rozwijać – a następnie kupują działki w ich sąsiedztwie.

Dzięki tym zabiegom są w stanie wielokrotnie zwiększać swoje zyski na przestrzeni kilkunastu lat. Inwestowanie w ziemie może być niesamowicie opłacalne. W zamian potrzebuje wyłącznie odrobiny zainteresowania i strategicznego myślenia. Najwięcej pracy czeka inwestora w momencie podejmowania decyzji. Następnie można uznać, że inwestycji pracuje już sama na siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy z drewna
Następny artykułDomy szkieletowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here