Podczas budowy lub remontu domu mamy okazję, nie tylko poprawić jego wygląd, ale również efektywność. Każdy właściciel odczuwa zwiększające się koszty opłat za wodę lub energię elektryczną. Dlatego właśnie teraz jest dobry moment na inwestycję w ekologiczne instalacje wodne i elektryczne. Takie przedsięwzięcia szybko się zwracają i dodatkowo pozwalają nam funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Zbiornik na deszczówkę

Deszczówka to woda, która może być z powodzeniem wykorzystana do podlewania ogrodu, robienia prania lub spłukiwania toalety. Zbieranie wody deszczowej wiąże się z wymiernymi korzyściami i oszczędnościami, szczególnie w okresach suszy. Do profesjonalnego gromadzenia opadów potrzebny jest zbiornik na deszczówkę. W sprzedaży dostępne są pojemniki o różnej konstrukcji i wielkości.

W domach jednorodzinnych i w przedsiębiorstwach najlepiej sprawdzają się zbiorniki betonowe, które są trwałe i dzięki temu mogą służyć budynkowi przez wiele lat. Godnym polecenia sprzedawcą i instalatorem betonowych zbiorników na deszczówkę jest firma Szambo Rambo. W asortymencie znajdują się produkty o pojemności od 4 do 12 m3. Zatem bez problemu można dobrać odpowiedni zbiornik do indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Co ciekawe, produkty posiadają wzmocnioną konstrukcję. Wszystko dzięki zastosowaniu betonu zbrojonego stalą żebrowaną oraz dodatkowego zabezpieczenia od zewnątrz masą asfaltowo-kauczukową. Zbiorniki są więc niezwykle szczelne i spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Oferowane zestawy obejmują: zbiornik na deszczówkę, płytę wierzchnią, kominek, betonowe wieko. Do tego otrzymuje się pełną dokumentację i pisemną gwarancję. Firma Szambo Rambo oferuje usługę kompleksową, czyli oprócz sprzedaży zbiornika, również jego transport, wykop, osadzenie, uszczelnienie, montaż rur oraz zasypanie zbiornika.

Własna studnia

O ile deszczówka służy nam do celów gospodarczych, o tyle woda ze studni powinna nadawać się do picia, gotowania i kąpieli. Posiadanie własnej studni daje nam niezależność. Jednak przed rozpoczęciem inwestycji należy pamiętać o sprawdzeniu kilku ważnych rzeczy. Studnia powinna znajdować się bowiem w odpowiedniej odległości od granicy działki i nie może być wykopana zbyt blisko rowu z wodą, szamba i oczyszczalni z drenażem.

Możliwość wykopania studni powinna być stwierdzona w miejscowym planie zagospodarowania działki. Jeśli nie, to o swoim zamiarze należy poinformować odpowiednie starostwo powiatowe. Istotną kwestią jest także wybór rodzaju studni (np. kopana, wąskorurowa, abisyńska).

Instalacja fotowoltaiczna

W codziennym życiu przydaje się nam nie tylko woda, ale również energia elektryczna. W dzisiejszych czasach nie tylko wykorzystujemy ją do oświetlenia domu, ale również napędzania najrozmaitszych sprzętów i narzędzi, a także ogrzewania domu. Na dachach polskich domów pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Nic dziwnego. Panele słoneczne potrafią w całości zaspokoić potrzeby danego gospodarstwa domowego lub podmiotu gospodarczego.

Efektywność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od właściwego ustawienia dachu względem słońca. Osoby, które dopiero planują budowę domu, mają w tym względzie możliwość optymalizacji. Właściciele budynków powinni ponadto dobrać odpowiednią moc i ilość paneli do aktualnego i planowanego zużycia energii elektrycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here