Zero waste staje się coraz popularniejszym stylem życia i nie chodzi jedynie o freegan, czyli kontenerowców, odżywiających się resztkami ze śmietników (nie dlatego, że nie stać ich na jedzenie), ale również o wykorzystanie kupowanych elementów podobnie i ofiarowanie im drugiego życia. Jeśli rocznie zapełni się przynajmniej kilka worków ze śmieciami mniej, to już będzie to sukces. Dziś zajmiemy się wykorzystaniem różnych starych rzeczy na doniczki. Poznajcie oryginalne pomysły na nietuzinkowe pojemniki na kwiaty.

Stara lampa stojąca z przepalonymi żarówkami – może stać się stojakiem z doniczką na kwiaty

To nie żart! Wystarczy tylko wyjąć przepalony mechanizm i go zutylizować, natomiast sam klosz można wykorzystać jako doniczkę na niewielki kwiat, np. sukulent. Stojak lampy stanie się zatem nowoczesnym stojakiem na kwiaty. Taka doniczka będzie świetnym uzupełnieniem wnętrza w industrialnym stylu. Sukulentów nie trzeba często podlewać, zatem jest to wybór dla leniuchów, którzy jednakowoż chcą mieć jakieś rośliny w swoim mieszkaniu.

Zielona komoda, czyli stara komoda z warzywnikiem wewnątrz

Nasza następna propozycja to zielona komoda, ale nie zielona dlatego, że została przemalowana na taki kolor, a przez to, że została zamieniona na doniczkę, a nawet swego rodzaju inspekt, bo można w niej zasadzić, np. pomidory, miętę, tymianek, bazylię, a nawet ogórki. Pewnie zastanawiasz się, jak to możliwe, w końcu niektóre z nich wymagają podpór, jak choćby pomidorki. Otóż owa komoda nie będzie zamknięta, bo jej szuflady będą wysunięte, przez co rośliny będą mogły swobodnie rosnąć. Taki element wyposażenia może znaleźć się w kuchni, na pewno zwróci uwagę Twoich gości, a Ty będziesz dumna, że w kreatywny sposób wykorzystałaś starą komodę, która najpewniej wylądowałaby na śmietniku. Oczywiście do szuflad możesz wcześniej przykleić nowe gałki. Tutaj doskonale sprawdzi się pistolet do kleju na gorąco, dzięki któremu praca będzie łatwa, szybka i nie będzie wymagała stosowania wkrętów, czy wykonywania otworów. Warto wiedzieć, że taki klej bardzo szybko się wiąże, nawet w kilkanaście sekund.

Coś klasycznego, czyli doniczka z metalowej puszki po herbacie czy ciastach, którą możesz dodatkowo ozdobić

Doniczkę możesz wykonać też z metalowej puszki po herbacie albo ciastach. Ile razy otrzymujemy takie rzeczy do różnych prezentów. Oczywiście ładnie się prezentują, ale jednak to generowanie kolejnych śmieci rozkładających się setki lat. Jeśli już jednak masz taką puszkę, to wsyp do niej odrobinę ziemi ogordniczej i posadź w niej kwiat. Jeśli chcesz wybrać storczyk, to musisz wiedzieć, że nie lubi on klasycznego podlewania, a jego korzenie należy zamoczyć w wodzie, nie bezpośrednio a w pojemniku z otworami, w kąpieli wodnej. Takie moczenie musi odbywać się przez 20-30 minut. W takiej sytuacji w puszce musisz wykonać otwory, nie za duże, tak by do korzeni dochodziła wilgoć. Oczywiście taka doniczka powinna zostać postawiona na podstawce. W tej roli sprawdzi się talerzyk plastikowy, który nie nadaje się już do użytkowania. Zarówno talerzyk, jak i doniczkę można ozdobić. Doniczkę oczywiście ozdabiamy na zewnętrznej obręczy. Może sprawdzić się przyklejenie patyczków czy też słomek bambusowych. W ten sposób powstanie orientalna dekoracja. W tym przypadku sięgnij po wytrzymały pistolet do kleju na gorąco od Ataszek.pl, który przyspieszy pracę.

Doniczka ze starej konewki albo nieużywanej taczki na kwiaty ogrodowe

Doniczki DIY stworzysz nie tylko z niewykorzystanych czy starych elementów w domu, ale również tych ogrodowych. Jeśli konewkę zamieniłaś na węża ogrodowego, to nie znaczy, że musisz ją wyrzucać, w końcu świetnie sprawdzi się jako doniczka na rośliny. Można posadzić w niej nawet tulipany i postawić przy wejściu do domu. Taką konewkę również możesz w jakiś sposób ozdobić czy wykończyć innym materiałem Jeśli z remontu zostały Ci panele korkowe, to możesz je wykorzystać. Niektóre doniczki dodatkowych ozdób nie potrzebują, bo są na tyle oryginalne, że same w sobie stanowią ozdobę. Taką nietuzinkową doniczką może zostać taczka. W niej można zasadzić rozmaite gatunki, oczywiście takie o podobnych wymaganiach glebowych i środowiskowych.

Na koniec podpowiemy, że doniczki z wyszczerbionych naczyń dobrze sprawdzą się na zioła w kuchni. Ze starych opon można zrobić doniczki ogrodowe. DIY daje naprawdę ogromne możliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here