Wiele osób uważa, że główne zagrożenie w pracy towarzyszy zadaniom związanym z pracą fizyczną. Praca biurowa uważana jest za bardzo bezpieczną i niewymagającą od strony zdrowotnej. Jest to ogromny błąd, ponieważ 8-godzinny dzień w pracy biurowej potrafi nieść ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia, w tym te najbardziej poważne, od strony wzroku. Między innymi z tego powodu tak ważne jest to, aby w pracy zapewnione zostało odpowiednie oświetlenie.

O czym trzeba pamiętać, dobierając oświetlenie w biurze?

Dobierając oświetlenie biurowe, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie może to być wybór przypadkowy, ponieważ to właśnie z powodu złej jakości światła wynika wiele późniejszych kłopotów ze wzrokiem wśród pracowników.

Kluczowe w doborze dobrej jakości oświetlenia jest zadbanie o takie jego parametry jak odpowiednia wartość natężenia światła, jego barwa, olśnienie, a także co bardzo istotne, rozkład luminacji w pomieszczeniu.

Poprzez utrzymywanie wszystkich tych parametrów na odpowiednim poziomie, uzyskuje się środowisko pracy po pierwsze przyjazne pracownikowi, a po drugie znacznie zwiększające efektywność pracy, ponieważ dobrej jakości światło wpływa nie tylko na samopoczucie pracowników, ale także na to, jak szybko i efektywnie wykonują oni swoje zadania.

Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego jednak te powyższe parametry dotyczące światła w miejscu pracy są tak ważne? Czego dokładnie dotykają w kwestii potrzeb pracownika?
Chodzi tu przede wszystkim o trzy sprawy, które są kluczowe dla jakości pracy w danym środowisku. Chodzi o wygodę widzenia, wydolność wzrokową i bezpieczeństwo dla wzroku. Terminy te, choć brzmią nieco zagadkowo, to określają bardzo podstawowe aspekty każdego pracownika.

Wygoda widzenia to po prostu sytuacja i stan, w którym pracownik nie odczuwa dyskomfortu podczas przebywania w danym pomieszczeniu. Może ono występować w sytuacji np. migotania światła.

Wydolność wzrokowa określa możliwość dostrzegania określonych rzeczy i przedmiotów w danym pomieszczeniu. Jest to czynnik, który bezpośrednio wpływa na efektywność pracy.

Ostatni aspekt, czyli bezpieczeństwo, jest czynnikiem, który określa zabezpieczenia wzroku pracownika przed uszkodzeniem w wyniku niewłaściwego oświetlenia.

Gdzie zamówić potrzebne oświetlenie?

Jak zatem widać oświetlenie w pracy nie jest rzeczą, którą można zignorować. Gdzie jednak dokonać zakupów i wybrać określony rodzaj oświetlenia do biura? Zdecydowanie polecić można sklep internetowy z oświetleniem iluve.com, który posiada niezwykle bogatą ofertę różnego rodzaju produktów oświetleniowych, a także kadrę wykwalifikowanych pracowników, którzy bez najmniejszego problemu będą w stanie dobrać konkretne oświetlenie do danego pomieszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here