Drzwi do domu powinny być nie tylko estetyczne, ale również ciepłe, wygodne w używaniu oraz bezpieczne. Ten ostatni parametr ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie przez drzwi odbywa się wiele włamań. Aby zmniejszyć ich ryzyko, można zakupić drzwi zewnętrzne antywłamaniowe. Jaką klasę drzwi należy wtedy wybrać?

Ze względu na swoją specjalną konstrukcję drzwi antywłamaniowe są w stanie zmniejszyć ryzyko włamań do domów czy mieszkań. Warto jednak wskazać, że nawet najlepszej jakości stolarka tego rodzaju nie jest w stanie stuprocentowo zabezpieczyć przed włamaniami. Jednak dzięki zastosowanym w niej rozwiązaniom konstrukcyjnym istnieje możliwość znacznego opóźnienia włamania lub też jego zaniechania przez włamywacza, gdy jego próby okażą się nieskuteczne.

Aby dobór odpowiednich drzwi antywłamaniowych był łatwiejszy, wprowadzono specjalne normy oraz klasy, które określają poziom ochrony przed włamaniem. Zatem jeśli chcemy zakupić drzwi zewnętrzne antywłamaniowe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby posiadały one właściwą klasę i dodatkowo aprobatę techniczną oraz certyfikat Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji, Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub Instytutu Techniki Budowlanej.

Drzwi antywłamaniowe tylko w klasie C – 3 i 4

Aktualnie do określania poziomu ochrony drzwi zewnętrznych stosuje się dwie normy i klasyfikacje, a mianowicie polską oraz unijną. Obecnie obowiązującą jest ta unijna, ale nadal możemy spotkać się również z oznaczeniami polskimi. Zgodnie z polską normą drzwi zewnętrzne antywłamaniowe powinny posiadać klasę C, która odpowiada unijnym klasom 3 oraz 4. Właśnie tak oznaczone klasy oznaczają, że drzwi są antywłamaniowe. Inne klasy, w tym A i B według polskiej normy oraz klasy 1 i 2 według normy unijnej nie oznaczają, że drzwi posiadają właściwości antywłamaniowe, dlatego nie są w stanie tak skutecznie zabezpieczyć domu przed włamywaczami. Zatem jeśli chcemy zdecydować się na stolarkę antywłamaniową, zwróćmy szczególną uwagę na to, jakiej jest ona klasy i czy posiada dodatkową dokumentację taką jak aprobata techniczna oraz certyfikaty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here