Warto wiedzieć, że Ministerstwo Środowiska wprowadziło program rządowy “Czyste Powietrze”, które ma wspierać właścicieli domów jednorodzinnych w ocieplaniu budynków. Celem tego programu jest termomodernizacja budynków, które wymagają remontu i ocieplenia. Dowiedz się jak skorzystać z Programu i uzyskać dofinansowanie.

Program Czyste Powietrze – kto może z niego skorzystać?

Rządowy Program Ministerstwa Środowiska skierowany jest przede wszystkim do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Głównym założeniem Programu jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz emisji pyłów i gazów poprzez wymianę pieców na nowe. Warto również podkreślić, że z dofinansowania może skorzystać również osoba, która buduje nowy dom. W tym przypadku- źródła energii muszą oczywiście ściśle spełniać wymagania Programu, a wydatki muszą zostać poniesione do 31 grudnia 2019 roku.

Jaka wysokość dofinansowania zostanie przyznana?

Jak każdy Program Rządowy, również Program Czyste Powietrze ma określone warunki i zasady przyznawania dofinansowania. Według ustaleń maksymalny koszt dofinansowania wyniesie 53 tys. W przypadku, gdy wysokość inwestycji przekroczy założoną kwotę, można ubiegać się o tzw. pożyczkę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minimalny koszt kwalifikowanego projektu został ustalony na kwotę 7 tys. złotych.

Wysokość dofinansowania zależy również od dochodów uzyskiwanych w gospodarstwie domowym. Ministerstwo wyróżniło VII grup, to, do jakiej grupy zostaniemy zakwalifikowani, zależy od kwoty miesięcznego dochodu na osobę. I tak w I grupie znajdą się osoby, których kwota na osobę nie przekracza 600 złotych miesięcznie. W takim przypadku można liczyć na 90% dotacji i 10% pożyczki uzupełniającej. Szczegółowe wytyczne zostały zawarte w Ustawie o uldze termomodernizacyjnej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Termomodernizacja budynków to przede wszystkim ocieplenie ścian i dachu. Wydatki na styropian i wełnę mineralną oraz na uzasadnione prace towarzyszące nie mogą przekroczyć kwoty 150 złotych za m2. Na co jeszcze można przeznaczyć dofinansowanie? Pod termomodernizacją kryje się również wymiana stolarki zewnętrznej w tym wymiana okien, drzwi czy bram garażowych. Program Czyste Powietrze skierowany jest również do osób, które chcą wymienić system ogrzewania domu. Dofinansowanie można więc przeznaczyć na zakup pieca, instalacji grzewczej czy przyłącza.

Gdzie składać wnioski?

Dofinansowanie do ocieplenia domu w 2019 realizowane jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki. Wnioski można składać więc w Rzeszowie, Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Wnioski można składać do 30 czerwca 2027 roku, a koszty mogą zostać poniesione do 30 czerwca 2029 roku. Terminy składania i przyjmowania wniosków są szczegółowo określone na stronach internetowych właściwych terytorialnie Wojewódzkich Funduszy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here