Wykonane z drewna meble są oczywiście klasycznymi i zawsze dobrze prezentującymi się wyrobami, jednak jeśli my sami oczekujemy od swoich wnętrz czegoś więcej – pragniemy, by codziennie nas one zaskakiwały i zachwycały – powinniśmy skupić się na produktach tworzonych z dość nietypowych materiałów. Nawet metal aktywnie wykorzystywany jest w przemyśle meblarskim. Tworzy się z niego głównie meble ogrodowe, choć coraz częściej wprowadza się go także do samych wnętrz różnych pomieszczeń. Meble z metalu zgrywają się z luksusowymi aranżacjami industrialnymi oraz minimalistycznymi koncepcjami, pochodzącymi rodem ze Skandynawii. Jeśli już się na nie zdecydujemy, pamiętajmy, by właściwie o nie dbać, aby korzystać z nich jak najdłużej.
Po pierwsze – czyszczenie. Metal jest gładkim materiałem, na którym zabrudzenia szybko stają się mocno widoczne. Wszelkie pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia musimy sumiennie z niego usuwać. Jak to zrobimy? W bardzo prosty sposób. Wystarczy, że sięgniemy po miękką ściereczkę i nawet nie zamaczając jej w żadnym płynie, przetrzemy nią powierzchnie mebli. Uważajmy tylko na to, by wybierać ścierki o zwartej strukturze, z których włókna nie będą wypadać. Od czasu do czasu możemy też wyczyścić swoje meble z metalu na mokro. Na wilgotną ściereczkę, namoczoną w ciepłej wodzie, wylejmy niewielką ilość delikatnego detergentu. Przetrzyjmy nią bardzo dokładnie wszystkie elementy mebli i następnie dobrze je wysuszmy (czystą ścierką lub ręcznikiem papierowym). Częstotliwość czyszczenia na mokro powinniśmy ograniczyć do minimum, ponieważ wilgoć może doprowadzić do korozji czy przebarwienia się metalowych powierzchni.
Wiemy już, w jaki sposób możemy czyścić swoje meble wykonane z metalu, dlatego teraz postarajmy się je dodatkowo zabezpieczyć. Z całą pewnością zapłaciliśmy za nie na tyle dużo, że chcemy, aby służyły one nam i naszej rodzinie przez przynajmniej kilkanaście lat. W tym celu właściwie je użytkujmy – to klucz do uzyskania długiej żywotności wyrobów. Uważajmy, aby wykonane z metalu części nie miały styczności z żadnymi cieczami. Pilnujmy, by nasze dzieci przez przypadek nie wylały na nie żadnego soku czy wody, które zwiększyłyby ryzyko pojawienia się przebarwień. Zawsze, gdy zdecydujemy się na umycie swoich mebli, pamiętajmy o tym, by bardzo dokładnie je wysuszyć i przed zakończeniem tego procesu w ogóle ich nie używać. Jeśli natomiast na ich powierzchni zaczną pojawiać się pierwsze objawy rdzy, zareagujmy jak najszybciej i od razu sięgnijmy po środki antykorozyjne. Od czasu do czasu możemy też sięgnąć po zwykły papier ścierny, aby wygładzić powierzchnię mebli i zetrzeć jej starą, zużytą już warstwę. Stosujmy się do tych rad, a wszystko pójdzie po naszej myśli.
Nawet najtrwalsze i teoretycznie bardzo solidne meble z metalu mogą okazać się bezużytecznymi produktami, nadającymi się po paru miesiącach do wyrzucenia, jeśli tylko nieumiejętnie o nie zadbamy. Czyśćmy je zatem, ale uważajmy na nadmierną ilość wilgoci, od czasu do czasu dodatkowo je zabezpieczając.