Krzesła tapicerowane w salonie i jadalni to bez wątpienia dobry wybór. Są miękkie i wygodne. Poza tym można je dopasować kolorystycznie do pozostałych mebli, koloru ścian, czy zasłon i dodatków. Mają jednak jedną wadę — mogą się zabrudzić. Jeśli jednak dba się o nie na bieżąco, nie wymagają specjalnego traktowania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym twoje krzesła na długo zachowają swój ładny wygląd.

Odkurzanie

Nawet jeśli krzesła tapicerowane nie są brudne, należy je od czasu do czasu odkurzyć. Materiały obiciowe często są statyczne i przyciągają kurz. Nawet jeśli nie widać go gołym okiem, wystarczy delikatnie uderzyć w siedzisko, by uniosły się nad nim drobinki brudu.

W okresie grzewczym krzesła należy odkurzać nawet raz w tygodniu. Latem, kiedy w ogóle w mieszkaniu jest mniej kurzu, można to robić rzadziej. W przypadku, gdy domownikami są zwierzęta, odkurzać należy nieco częściej.

Usuwanie plam

Przed zastosowaniem jakichkolwiek mokrych środków na krzesło, trzeba je najpierw odkurzyć. Potem można skorzystać z domowych metod czyszczenia lub kupić środki chemiczne, które są przeznaczone do usuwania plam.

W wielu wypadkach w przypadku świeżych plam wystarczy soda oczyszczona i sok z cytryny. Wystarczy zmieszać je ze sobą, by powstała konsystencja pasty, a następnie nałożyć na kilkanaście minut na plamę. Plamy z długopisów i mazaków można usuwać także przy pomocy alkoholu. Najpierw jednak należy sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie zniszczą materiału, z którego wykonane są krzesła tapicerowane.

Trwałe plamy można usunąć przy pomocy odkurzacza piorącego. Osoby, które mają wiele tapicerowanych mebli, a do tego dywany, często mają w domu takie odkurzacze. Ci, którzy nie wykorzystają ich zbyt często, mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu lub zamówić usługę czyszczenia w specjalistycznej firmie.

Odświeżanie materiału na krzesłach

Od czasu do czasu krzesła tapicerowane wymagają odświeżenia. Warto je wtedy odkurzyć, a potem posypać sodą oczyszczoną i rozprowadzić ją na całej powierzchni krzesła szmatką lub miękką szczotką. Po godzinie krzesła należy odkurzyć. Taki zabieg można przeprowadzać raz w roku przy gruntownych porządkach lub po remoncie, kiedy krzesła były narażone na zakurzenie bardziej niż zwykle.

Pokrowce na krzesła tapicerowane

Osoby, które mają małe dzieci, często zakładają na krzesła pokrowce. Te można od czasu do czasu zdjąć i wyprać w pralce. Takie rozwiązanie sprawdzi się na pewno w jadalni, gdzie nietrudno o plamy z jedzenia.

Poza tym, gdy tapicerka na krzesłach jest zniszczona, można ją wymienić na nową. Choć dziś usługi tapicerskie należą do rzadkości, można znaleźć kogoś, kto dobierze nowy materiał i da krzesłom tapicerowanym drugie życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here