Mimo stosunkowo wysokich kosztów instalacji w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi, czyli piecami gazowymi CO i c.w.u. oraz kotłami na paliwa stałe, fotowoltaika znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie. Głównym powodem rosnącej popularności ogniw fotowoltaicznych są względy ekologiczne, ogólna dostępność energii odnawialnej w postaci promieniowania słonecznego oraz polityka gospodarcza państw promująca tę technologię.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną. Dzięki zaistnieniu zjawiska fotowoltaicznego, z promieniowania słonecznego powstaje prąd elektryczny. Żeby wytworzyć prąd, panele fotowoltaiczne muszą posiadać właściwości półprzewodników, dlatego do ich budowy wykorzystuje się pierwiastki takie jak krzem, german i selen, choć testuje się równolegle technologie alternatywne.

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne generuje stosunkowo niewielką moc, dlatego w celu maksymalizacji efektów łączy się ogniwa w moduły fotowoltaiczne produkowane najczęściej w postaci prostokątnych paneli. Panele słoneczne wykorzystywane są do produkcji energii w elektrowniach słonecznych, a także do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne i jak działają?

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne składa się z warstwy półprzewodnikowej naładowanej ujemnie oraz z warstwy naładowanej dodatnio. Światło słoneczne, które pada na ogniwo inicjuje reakcję fizyczną, a w jej rezultacie powstaje prąd stały. Ponieważ jednak urządzenia przyłączane do instalacji elektrycznej wykorzystują prąd przemienny, prąd stały wyprodukowany przez ogniwo musi być przekonwertowany na prąd przemienny o napięciu właściwym dla sieci elektroenergetycznej. Proces ten odbywa się przy udziale przetwornika zwanego inwerterem (falownikiem).

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne, choć z pewnością stanowią najważniejszą część składową całej instalacji, są zaledwie jednym z jej elementów. Cała instalacja fotowoltaiczna składa się z komponentów, z których istotne są:

• panele słoneczne – komplet ogniw dobrany z uwzględnieniem zapotrzebowania na energię elektryczną,

• falownik (inwerter) – urządzenie zmieniające produkowany przez ogniwa prąd stały na prąd przemienny, którym zasilane są urządzenia elektryczne w budynkach,

• system mocujący – aluminiowe listwy, haki, zatrzaski, śruby itp.

Budynki wyposażone w panele słoneczne, w których fotowoltaika stanowi alternatywę dla energii konwencjonalnej (on-grid), zaopatrzone są również w dwukierunkowy licznik energii elektrycznej. Kiedy energia elektryczna jest jedynie pobierana z sieci, wystarcza licznik jednokierunkowy, natomiast przy jej pobieraniu oraz oddawaniu (dzięki produkcji energii przez ogniwa), niezbędny jest licznik dwukierunkowy dokonujący pomiaru energii odebranej z sieci i do niej dostarczonej przez instalację fotowoltaiczną.

Budynki nieprzyłączone do sieci i wyposażone w panele fotowoltaiczne (off-grid), nie potrzebują instalacji licznika energii, jednak wyposażyć je należy w akumulatory służące do kumulacji wytworzonej energii. Doskonale różnicę między systemem on-grid oraz off-grid wyjaśnia artykuł zamieszczony na stronie internetowej firmy WASTA http://wasta.com.pl/kolektory-sloneczne,45.html.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here