Chcesz kupić dom. Ale czy wiesz, jak wybrać dom, który naprawdę będzie ci odpowiadał? Czy zamierzasz kierować się wyłącznie przeczuciem, które spłynie na Ciebie, kiedy zobaczysz ten dom? Czy może jest to kwestia wymagań, które muszą zostać spełnione, żeby Ci się spodobał? Kryteriów może być bardzo wiele, bo przecież jedni uwielbiają domy z drewna, a inni nie wezmą pod uwagę niczego innego, niż rezydencja z basenem.
Co więc uczyni to miejsce tym właściwym dla Ciebie, który pokona setki innych domów, oglądanych online lub osobiście? Jak wybrać najlepszy dom?

Po pierwsze: lokalizacja. Możesz zmienić wiele rzeczy związanych z domem, ale nie możesz zmienić okolicy, w której się on znajduje. Wybierz więc dzielnicę, która pasuje do stylu życia, który Ci odpowiada. Jeśli, na przykład, nie chcesz zakładać rodziny i nie masz intencji posiadania dzieci – podczas swoich poszukiwań odpuść sobie domy z dużym podwórkiem, piaskownicą i domkiem na drzewie.

Nie będą Ci one potrzebne, prawda? Poszukaj raczej cichej, spokojnej okolicy, która pasowałaby do Twojego stylu życia. Wyklucz też miejsca, w których budynki wyglądają na wymagające remontu, zaniedbane, ze starymi czy zardzewiałymi samochodami zaparkowanymi na podjeździe. Te szczegóły naprawdę dużo mówią o sąsiedztwie. Mówiąc dosadniej: nie kupuj domu w takich rejonach!

Po drugie: miej wizję. Spójrz na brzydkie kolory farb na ścianie, stare dywany i meble. Nie wszyscy sprzedający rozumieją istotę wystawienia domu na sprzedaż i nie dbają specjalnie o jego wygląd, a niektórzy po prostu uważają, że ich brzydkie rzeczy nie będą miały znaczenia, podczas gdy ewentualny kupiec będzie oglądał wnętrze domu. Mają w tym trochę racji, w końcu to ich dom, nie Twój. Jeszcze.

dom z drewna

Ale kiedy stanie się Twój, będziesz musiał zrobić z nim porządek – pozbyć się tych ohydnych mebli, figurek zbierających kurz i przerażającej kolekcji lalek. Jeśli zatem nie straszne Ci kupno farby i malowanie ścian, i jeśli nie boisz się podnieść dywanu w obawie przed tym, co możesz pod nim znaleźć – możesz rozważyć kupno takiego domu i stworzyć w nim swój własny, zupełnie inny, niż dotychczasowy, styl.

Po trzecie: inwestuj mądrze. Kiedy zainteresuje Cię jakiś konkretny dom, zorientuj się w wartości porównywalnych domów w pobliżu tego, który chcesz kupić. Nie daj się oszukać – nie chcesz przecież kupić domu za dwu krotność realnej ceny obiektów na danym osiedlu, prawda? Weź też pod uwagę, że jeśli zdecydujesz się na jego kupno i natychmiastowy gruntowny remont, koszta automatycznie znacząco wzrastają.

Po czwarte: skup się na pozytywach. Nie zadręczaj się tym, jakich funkcjonalności dom nie posiada, zamiast tego skup się na tym, co posiada, a co „dopasowuje” się do stylu życia, który prowadzisz. Być może za domem, który chcesz kupić nie znajduje się ogromny basen i nie będziesz mógł organizować przy nim imprez co weekend, ale jeśli posiadasz samochód, obecność garażu może rekompensować ten brak, prawda? Zatem nie myśl o tym, czego nie będziesz mieć, ale o tym, co wraz z tym domem dostaniesz.

w salonie

Po piąte: nie ignoruj swojego przeczucia. Niektóre domy, które obejrzysz w ogóle do Ciebie nie przemówią. Inne natomiast, z nieznanych powodów, będą miały zupełnie inną atmosferę od pozostałych. Jeśli poczujesz coś takiego i każda myśl w twoim umyśle będzie nakazywać Ci kupno tego domu – zrób to, naprawdę! Jeśli nie możesz myśleć o niczym innym poza posiadaniem tego domu, to znaczy, że go po prostu potrzebujesz, że chcesz go mieć. Zbyt długie zastanawianie się nie ma sensu. Czasami nasz szósty zmysł, nasza intuicja, podpowiadają nam, co powinniśmy zrobić. Jeśli tak będzie w Twoim przypadku, nie trać czasu na rozmyślanie. Podświadomość daje Ci sygnał, że właśnie znalazłeś dom idealny dla siebie.

Po siódme: po prostu bądź cierpliwy. Często odnalezienie domu, w którym poczujemy się dobrze i komfortowo, zajmuje wiele tygodni, miesięcy, a nawet ponad rok. Nie warto się więc zniechęcać, jeśli akurat nie masz na oku niczego interesującego. Nie powinieneś rezygnować z poszukiwań, bo tysiące nowych ofert pojawiają się w Internecie każdego dnia. Warto też rozmawiać ze znajomymi, być może oni usłyszą o pięknym domu na sprzedaż?

Nigdy nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób natkniesz się na dom, który zapragniesz kupić. Cierpliwość jest zatem tutaj, jak zresztą w przypadku wielu innych sytuacji życiowych, kluczowa. Jeśli się nie poddasz i będziesz nieustannie, wytrwale poszukiwać, prędzej czy później, przed Twoimi oczami ukaże się dom, o którym dotąd tylko marzyłeś.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy z bali
Następny artykułDziałki na sprzedaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here