Domy z bali to oferta, która z całą pewnością znajdzie się w kręgu zainteresowania sporej grupy ludzi. Dlaczego? To oczywiste, ponieważ dom to jednak marzenie wielu osób, bo przecież w końcu gdzieś musimy mieszkać. Ale skoro już posiadanie domu traktujemy w kategorii marzeń to musimy stwierdzić, że jednak niektórym udaje się je spełnić. Szczególnie w obecnej dobie nader często ludzie decydują się na budowę domu. Trzeba w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że duży wpływ na taki stan rzeczy ma to, że w branży budowlanej dokonała się prawdziwa rewolucja.

Dzisiaj buduje się i szybciej, i zupełnie inaczej. Przed laty postawienie i wykończenie nawet średniej wielkości domu przeciągało się w nieskończoność w czasie, bo budowano tzw. sposobem gospodarczym. Na plac budowy przychodził jeden wykwalifikowany murarz, sąsiedzi czy krewni inwestora, którzy pomagali fachowcowi. Były dni, kiedy robota tętniła, a były i takie, kiedy nikogo nie było w pracy, bo jakoś się nie składało. I tak to cię ciągnęło. Do tego jeszcze nie było w sprzedaży potrzebnych materiałów budowlanych i takie były tego wszystkiego skutki. Ale to już przeszłość i lepiej do niej nie wracać, bo nie ma tak naprawdę po co.

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo wszak mieliśmy omówić w nim domy z bali, a nieco odbiegliśmy od meritum. Zatem do rzeczy. Domy z bali to na pewno bardzo dobry sposób na to, aby stosunkowo szybko od momentu rozpoczęcia budowy zamieszkać w swoich czterech ścianach. Klasyczny dom powstaje zdecydowanie dłużej, więc jeśli komuś rzeczywiście zależy na czasie, może z powodzeniem postawić na domy z bali. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tego rodzaju obiektom, żeby przybliżyć ich istotę. Być może ktoś zdecyduje się na taką inwestycję.

domy z bali

Domy z drewna to cecha charakterystyczna dla terenów górskich

Zresztą świetnie swego czasu opisał tę architekturę Stanisław Witkiewicz., który stworzył nawet pojęcie „stylu zakopiańskiego”. Ale okazuje się, że drewniana architektura równie dobrze może powstawać w każdym innym zakątku naszego pięknego kraju. Oczywiście, na pewno takich domów nie można stawiać w centrach miast czy też na w ogóle w miastach, bo zwyczajnie tam nie pasują. Ale jeśli ktoś dysponuje działką, która, powiedzmy sobie, usytuowana jest w miejscu, wobec którego nie wymaga się jakiejś określonej zabudowy, może po prostu postawić na niej taki dom, jaki tylko mu się zamarzy, nawet dom z drewna.

Czemu nie? Po pierwsze, taki obiekt powstaje stosunkowo szybko, bo jego budowa ogranicza się w zasadzie do poskładania w jedną całość gotowych elementów. Oczywiście, sami tego nie zrobimy, żeby tak tego ktoś nieopacznie nie zrozumiał. Rzecz jasna, budowę takiego domu trzeba zlecić profesjonalnej firmie. Z tym nie ma większego problemu, bo na naszym rynku takich firm jest stosunkowo dużo i dlatego też można znaleźć odpowiedniego wykonawcę. Po drugie, do domu z bali można się wprowadzić, nie czekając na wykończenie wnętrz..

Co to znaczy? Otóż, można przynajmniej na jakiś czas pozostawić we wnętrzu po prostu lite drewno, nie wykładając ścian płytami kartonowo-gipsowymi. Będziemy mieszkali jak w góralskiej chacie. Będzie i taniej, i bardziej klimatycznie. A kiedy nam się już znudzi tak opcja, można wówczas pójść w inną stronę i zaprojektować nowy wystrój. Po trzecie, domy z bali to po prostu sama ekologia. Drewno jest materiałem, który nie ma sobie równych i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W końcu górale wiedzą, co jest dobre, bo znają się po prostu na rzeczy.

domy z bali - budowa

Po czwarte, taki drewniany dom świetnie się prezentuje. Szczególnie, kiedy „zatopiony” jest w morzu zieleni i kwiatów. Kolor drewna zależy od tego, jaki materiał został użyty na jego budowę. Każdy gatunek drewna ma inny odcień i inne wzory. Czasami słoje uwydatniają się bardziej, czasami mniej. Na pewno zależy to w jakiejś mierze od preparatu, jakim pokryje się ściany. Jak widać, tego typu domy mają naprawdę sporo zalet. Ale trzeba też pamiętać o tym, że dom z drewna to specyficzny obiekt i w związku z tym musimy odpowiednio go zabezpieczać.

Co jakiś czas drewno trzeba traktować określonymi preparatami, bo w przeciwnym wypadku będzie zwyczajnie niszczeć, a na to nie można przecież pozwolić. To byłoby po prostu nierozsądne, żeby nie powiedzieć, że wręcz nieodpowiedzialne. Bo jeśli ktoś inwestuje w taki dom, musi zadbać o jego odpowiednią eksploatację. Ale tego chyba nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć. W końcu nikt nie lubi wyrzucać w błoto swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here