Życie serwuje nam mnóstwo sytuacji stresowych. Nowa praca, ślub, zmiana szkoły – za każdym razem odciskają na nas swoje piętno i czy tego chcemy, czy nie, sprawiają, że się denerwujemy. Obawiamy się o to, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy zostaniemy zaakceptowani w nowym środowisku i czy po prostu wszystko będzie w porządku. Jednym z najbardziej stresujących momentów jest ten, kiedy poszukujemy mieszkania, w którym moglibyśmy zamieszkać.

Nie ważne, czy będzie to mieszkanie studenckie, czy też chcemy w nim zamieszkać z całą rodziną – musimy pamiętać o wielu sprawach, poszukując naszego mieszkania idealnego. Często okres poszukiwań to długie tygodnie, lub nawet miesiące, a brak naszego wymarzonego mieszkania na horyzoncie frustruje i często sprawia, że mamy ochotę się poddać.

Jednak cierpliwość zawsze się opłaca, nie warto zatem tracić energii na ponure myśli, ale skoncentrować je na rzeczach ważnych, kiedy szukamy mieszkania do wynajęcia lub jesteśmy zainteresowani jego kupnem. O czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać?
Po pierwsze i najważniejsze: powinniśmy się upewnić, że możemy sobie pozwolić na mieszkanie o określonym przez nas standardzie.

sypialnia

Tak, wszystkie drogie udogodnienia w mieszkaniu są na początku niesamowite, ale po trzech miesiącach, gdy mamy akurat mały kryzys finansowy i brakuje nam środków, by zapłacić za wynajem, te udogodnienia mogą nie być już tak wspaniałe. Ustalmy więc budżet i trzymajmy się go. Być może nie dostaniemy idealnego mieszkania, ale przynajmniej będzie nas na nie stać.

Nie płaćmy też za nic, dopóki nie zobaczymy mieszkania. Istnieje wiele sposobów na oszustwo, a naciąganie osób szukających mieszkania jest jednym z nich. Zasada jest prosta: nie dawajmy nikomu żadnych pieniędzy, dopóki nie mamy pewności, że właśnie znajdujemy się wewnątrz mieszkania którym rzeczywiście chcemy zamieszkać.

Spróbujmy także spotkać naszych potencjalnych sąsiadów. Nasi sąsiedzi mogą być naprawdę uciążliwymi ludźmi, dlatego postarajmy się jak najwcześniej ich poznać. Nie chcemy przecież zbudzić się o pierwszej nocy i ze zdziwieniem stwierdzić, że nasz nowy sąsiad właśnie rozkręca imprezę.

Jeśli mamy już jakieś konkretne mieszkanie na oku, warto pokręcić się trochę w jego najbliższej okolicy w weekendy i wieczorami, jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Ciche osiedle z dużym parkingiem w ciągu dnia, może okazać się głośnym i zatłoczonym w ciągu nocy. Zróbmy sobie przysługę i sprawdźmy takie rzeczy nieco wcześniej, aby zamiast miłej niespodzianki nie zafundować sobie gorzkiego rozczarowania.
Kolejną ważną sprawą, w jakiej powinniśmy się zorientować, jest polityka właściciela mieszkania dotycząca zwierząt.

Nawet jeśli nie mamy w chwili obecnej żadnego pupila i nie planujemy posiadania żadnego zwierzątka, dobrze jest wiedzieć, jak zapatruje się na ich obecność w domu właściciel. To na wypadek, gdybyśmy zmienili zdanie i zapragnęli mieć kota albo psa. Dobrze jest więc znać stanowisko właściciela w tej sprawie zawczasu.
Musimy mieć też jasność co do tego, co dostajemy w cenie najmu, a czego nie. Woda, gaz i energia? Internet? Mogą to być czynniki decydujące przy wyborze mieszkania, więc dowiedzmy się wszystkiego na ten temat od razu. Nie chcemy chyba zostać bez ogrzewania w środku zimy, prawda?

mieszkanie

Upewnijmy się też, że klimatyzacja w mieszkaniu jest sprawna i działa.
Zróbmy to już podczas oglądania wnętrza, które się nam podoba. Tym sposobem, jeśli cokolwiek będzie nie tak, zdołamy to wcześniej naprawić albo po prostu będziemy szukać dalej idealnego gniazdka dla siebie.
Nie ma nic bardziej irytującego niż zdobycie kluczy do naszego nowego mieszkania – które miało przecież być tym najlepszym z najlepszych – tylko po to, by dowiedzieć się, że nie jest ono choćby w połowie tak wygodne i funkcjonalne, jak nam się wydawało. Nie możemy ustawić telewizora w wybranym wcześniej miejscu, ponieważ, niespodzianka, na tej ścianie nie ma nawet gniazdka!

Czy to nie przykre? Właściwie, to w całym pokoju są tylko dwa gniazdka i tylko jedno z nich działa… Dlaczego nie zwróciliśmy na to uwagi, zanim podpisaliśmy umowę najmu? Właśnie tego musimy uniknąć – rzeczy niespodziewanych, takich, które mogą nas nagle nieprzyjemnie zaskoczyć, ale z którymi nie będziemy mogli już nic zrobić. Co najwyżej je zaakceptować. Dlatego warto bardzo dokładnie przyglądać się każdemu mieszkaniu i nie iść na kompromisy. Być może znalezienie właściwego mieszkania zajmie nam przez to nieco więcej czasu, ale ostatecznie oszczędzi nam też wielu problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMieszkania na sprzedaż
Następny artykułDomy z bali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here