To nie jest tak, że jak chcemy budować dom to trzeba od razu mieć na niego pozwolenie. Oczywiście trzeba będzie wiedzieć, na co zwracać uwagę żeby działać zgodnie z prawem. Prawo się zmienia, dlatego im więcej o tym wiemy tym lepiej będzie dla nas. Najważniejsze to zmieścić się w tych metrach, które są przewidziane przez prawo. To nie jest tak, że można wybudować bardzo duży dom i nie trzeba mieć na niego w ogóle pozwoleń. Tutaj trzeba będzie więcej się dowiedzieć o budowie domu tak żebyśmy nie sprowadzili na siebie problemów, a to w Polsce wcale nie jest takie trudne, na jakie może wyglądać.

Nastąpiła zmiana

W czerwcu 2018 roku doczekaliśmy się wreszcie zmiany prawa. Można wybudować dom jednorodzinny bez pozwoleń, ale trzeba uważać, czego to konkretnie dotyczy żeby nie popełnić żadnego błędu. Łatwo może się nasza budowla zamienić w samowolę i na własny koszt trzeba będzie to wszystko rozbierać. Na pewno tego nie chcemy. Każdy, kto przed czerwcem chciał budować dom wie ile to trzeba spełnić formalności. Urzędnicy zawsze mają czas żeby wydać na pozwolenie i starają się nam uprzykrzyć życie. Niestety w innych zachodnich krajach takich problemów nie ma i my jesteśmy jeszcze bardzo daleko za nimi.

Nic nie wskazuje na to żeby nastawienie naszych urzędników się zmieniło. Cieszmy się, zatem że przepisy się zmieniły. Taki brak konieczności otrzymania pozwolenia na budowę oznacza, że zaoszczędzimy nawet kilka tygodni. Nikt nie wylicza ile nerwów i stresu będzie mniej, a to jest bezcenne. Jeśli chodzi o budowę bliźniaków albo domów szeregowych to tutaj się nic nie zmieniło, ale większość z nas akurat będzie wybierała domy jednorodzinne.

Bardzo ważna zmiana dotyczy również tego, że został zniesiony okres siedmiu dni, który mieliśmy na powiadomienie urzędników o tym, że rozpoczynamy roboty. Znowu mamy oszczędność kilku dni i to jest ważne. Możemy na spokojnie po trzydziestu dniach od zgłoszenia budowy i przygotowaniu stonowanych dokumentów zacząć budowę. Jest jeden warunek przez ten czas urząd nie może wnieść sprzeciwu przeciwko naszej budowie. Jeśli się tak stanie to całość będzie trwała o wiele dłużej.

inżynierowie

Na jakie budynki nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę?

Budynków, które nie wymagają pozwolenia jest bardzo dużo. Może to być garaż, w którym mamy samochód albo drewno. Trzeba tylko taką budowę zgłosić do urzędu gminy i narysować na mapce. Oczywiście w zależności do tego gdzie będziemy mieszkać taki będziemy płacić podatek od garażu. Może to być nawet kilkaset złotych na rok. Budynek gospodarczy również nie musi mieć pozwolenia na budowę. Dokładnie tak samo będzie w przypadku ganku czy altany.

Gdybyśmy się zdecydowali na basen albo oczko wodne to również nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę. Dobrze, że wiele budynków, które nie przekraczają trzydziestu pięciu metrów kwadratowych można stawiać bez pozwoleń. W przypadku wspomnianego basenu może to być pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Wystarczy trzymać się takiego planu, a wtedy będziemy wiedzieć jak ma to wyglądać. Wtedy żadne urzędy nie będą miały do nas pretensji i nikt nas nie posądzi o to, że mamy samowolę budowlaną.

Informacje o pozwoleniach na budowę

dom bez pozwolenia

Jeśli nie za bardzo się orientujemy jak ma to wyglądać albo nie ufamy temu, że takie przepisy są, bo urzędnicy w różny sposób je interpretują to najlepiej pójść do urzędu gminy i wtedy się dowiemy jak ma to wszystko wyglądać. Budując domy bez pozwolenia na budowę możemy oszczędzić dużo cennego czasu. Musimy tego czasu mieć naprawdę bardzo dużo, bo przecież konieczne będzie załatwienie materiałów i ekipy, która buduje dom. Nachodzimy się jeszcze bardzo dużo, dlatego chociaż z tymi pozwoleniami mamy problem z głowy.

Miejmy nadzieje, że z biegiem czasu wszystko się zmieni na lepsze i wtedy nie będziemy musieli w ogóle nic załatwiać. Budowanie domu to spory stres, ale i spory wydatek, dlatego nie ma się, co dziwić, że wiele osób nie wie jak za to wszystko ma się zabrać. Z drugiej strony, jeśli chcemy mieszkać na swoim to warto skorzystać z budowania domów. Tym bardziej, jeśli ktoś ma własną działkę, a to oznacza oszczędność i to naprawdę bardzo dużą.

Sami się przekonamy, że własnym dom to najlepsze dla nas rozwiązanie, a tym bardziej przy bardzo wysokich cenach mieszkań, jakie dzisiaj są w małych i dużych miastach. Dzisiaj nawet, jeśli mamy mieszkanie na wsi to trzeba się liczyć z bardzo dużymi wydatkami, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak zainteresować się budową własnego domu. Może być mały, ale to już będzie nasze miejsce na dziesiątki lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here