Wiele się mówi o inteligentnych domach, ale nie każdy wie, co to w ogóle jest. Na pewno warto się zainteresować takim domem tym bardziej, jeśli mamy pieniądze i mamy teraz stawiać nasz dom. Od razu warto zaznaczyć, że to jest nowoczesny dom, czyli nie jest tani. Jeśli decydujemy się na dom to warto wydać na niego więcej, ale tylko wtedy, kiedy nam się to będzie opłacało. W przypadku inteligentnego domu na pewno tak będzie. Nasz inteligentny dom to coś zaawansowane, coś, czego wszyscy nie mają, ale my możemy się tym pochwalić.

Energooszczędny dom

Warto zacząć od tego, że taki dom postawiony jest z zachowaniem najbardziej rygorystycznych norm. To oznacza, że nie trzeba tracić energii, która jest potrzebna do ogrzania tego domu. Im mniej energii tym mniej cierpi na tym środowisko, dlatego trzeba również o tym pomyśleć, a na pewno będziemy z tego powodu bardzo zadowoleni. Dbamy o swój portfel i środowisko naturalne. Lepszego połączenia nie ma, dlatego trzeba z tego skorzystać. Do budowania takiego domu konieczne będzie użycie nowoczesnych materiałów.

Tego zwykły murarz nie zrobi, bo na tym naprawdę trzeba się znać. Okna, które nie przepuszczają żadnego hałasu i ciepła. To wszytko jest nam potrzebne. Izolacja najwyższej klasy, a nie taka, która jest tania i była, jaka. Postawienie takiego domu kosztuje bardzo dużo pieniędzy, ale na sezon grzewczy wydajemy później mniej niż na ogrzanie mieszkania w bloku. To, dlatego tak wiele osób się tym interesuje i z biegiem czasu takie domy będą coraz częściej spotykane na naszych działkach. Ekologia i oszczędność to coś, co jest w stanie nas zainteresować. Warto właśnie o tym już dzisiaj pomyśleć.

salon

Nowoczesne technologie w inteligentnym domu

W takim domu ogrzewanie to pompa ciepła i rekuperacja. Tym wszystkim będą sterowały komputery, dlatego wszystko jest naprawdę bardzo wydajne. Oświetleniem w budynku również sterują socjalne systemy dzięki temu wszystko jest energooszczędne i można na tym zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. System kina domowego sterowany jest w taki sposób żeby zoptymalizować korzystanie z niego. Dodatkowo, jeśli mamy ogród to system zraszaczy są tak ustawione żeby wszystko działało jeszcze bardziej wydajnie. Najczęściej mamy w kilku pomieszczeniach specjalny panel, dzięki któremu będzie można w łatwy sposób wszystkim stresować.

Mamy sprzęt audio, telewizję, klimatyzacje, ogrzewanie i to wszystko, co jest nam potrzebne. Można się do takiego komfortu przyzwyczaić i wtedy nie będziemy sobie wyobrazili, że może być jakiekolwiek inne rozwiązanie. Na to ile dom zużywa energii wpływa również system zasłon i rolet. Jeśli jest gorąco i słońce świeci w okna to trzeba użyć więcej energii żeby schłodzić wnętrze.

Wtedy system zadziała i uruchomi rolety. Dokładnie w ten sam sposób będzie, jeśli jest zima i zaczyna wiać, a do tego temperatura mocno spada poniżej zera. System zewnętrznych rolet zadziała i dzięki temu trzeba o wiele mniej energii na ogrzanie domu. Nie ma znaczenia czy mamy instalacje ogrzewania podłogowego czy dodatkowo mamy kominek z płaszczem wodnym to można to wszystko w taki sposób połączyć żeby dawało jak najlepszy efekt. Wtedy zimą będzie ciepło w domu, ale przy użyciu naprawdę bardzo małej ilości energii.

sypialnia

Budowanie domu inteligentnego

Jeśli chcemy wybudować taki rodzaj domu to czeka nas wiele pracy. Konieczne będzie nie tylko postawienie domu, ale również otrzymanie wielu certyfikatów, które będą potwierdzały, że to dom inteligentny. Samo stwierdzenie tego nie ma znaczenia dla przepisów. Trzeba to sprawdzić i wtedy możemy się szczycić takim domem. Na pewno warto się tam tematem zainteresować w dobie, kiedy energia z roku na rok jest coraz droższa. Skoro można na tym wiele zaoszczędzić to na pewno taka oferta nas zainteresuje.

Szacuje się, że postawienie inteligentnego domu bez całej tej techniki jest tylko o 30-40% droższe niż domu zwykłego. Zanim jednak zaczniemy się tym na poważnie zastanawiać to trzeba to sprawdzić, bo nie wszystkie statystki są prawdziwe i nie chcemy żeby w trakcie budowania domu okazało się, że nie wszystko jest tak jak trzeba.

Im montujemy nowocześniejsze systemy tym cena rośnie. Wystarczy tylko porównać sobie ile będzie nas kosztowała pompa ciepła do małego domu i malej powierzchni, a ile, jeśli ta powierzchnia jest znacznie większa. Jeśli się tego wszystkiego dowiemy to nie pozostaje nam nic innego jak nieco bliżej zainteresować się tematyką budowania domu inteligentnego. Wiele osób właśnie teraz się nad takim rozwiązaniem zastanawia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here