Spoglądając na najróżniejsze domy jednorodzinne łatwo można zauważyć jak chętnie wykorzystuje się szklane balustrady na balkony oraz tarasy. W tym artykule omawiamy zalety balustrad ze szkła.

Chyba każdy właściciel domu jednorodzinnego pragnie posiadać swój własny balkon lub taras. Tego typu miejsca pozwalają na korzystanie z odpoczynku na świeżym powietrzu. Tego typu przestrzenie zostały docenione szczególnie w okresie pandemii covid-19, kiedy to wiele osób przebywało na przymusowych domowych kwarantannach. Posiadanie balkonu lub tarasu pozwalało regenerować siły w otoczeniu przyrody – przynajmniej w pewnej mierze. Aby jednak miejsca te sprawiały zadowolenie, muszą być urządzone tak, by mogły się podobać. Jednym ze sposobów ładną aranżację balkonu lub tarasu wiąże się z uwzględnieniem szklanych balustrad.

Szklane balustrady – z czego są zbudowane?

Dla osób nie zaznajomionych ze szklarskimi technologiami może nie być to kwestia oczywista. Jakiego typu szkło jest stosowane do budowy balustrad? Wiele osób być może w tym momencie zapyta, czy w ogóle mamy na rynku różne rodzaje szkła? Jak dowiadujemy się na stronie internetowej wrocławskiego producenta balustrad Binglass.pl, do ich produkcji wykorzystuje się specjalne szkło budowlane vsg. Sam rodzaj wykorzystanego surowca w postaci naturalnego szkła niczym się nie różni, istotna jest natomiast budowa wykorzystywanych szklanych tafli. Dużym utrudnieniem w stosowaniu szkła jest jego słaba wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niebezpieczeństwo jakie potencjalnie może stworzyć po rozbiciu. Odkryto, że kilka sklejonych ze sobą cienkich warstw szkła charakteryzuje się dużo lepszymi parametrami wytrzymałościowymi niż taka sama warstwa jednolitego szkła. Co ciekawe nawet, gdy szkło budowlane ulegnie rozbiciu, zastosowana warstwa tworzywa zapobiega rozsypaniu się pozostałości, co sprzyja zachowaniu bezpieczeństwa osób znajdujących się w pobliżu. Szkło bezpieczne (tak bywa też nazywane szkło vsg) jest powszechnie stosowane także w innych elementach, takich jak: daszki szklane, schody szklane, a także wielkopowierzchniowe ścianki działowe oraz zewnętrzne.

Dlaczego szkło jest tak powszechnie wykorzystywanym materiałem, skoro wynaleziono tworzywa, które charakteryzują się podobnymi parametrami? Jako zamiennik szkła najczęściej stosuje się materiał syntetyczny poliwęglan (lity lub komorowy), który co prawda jest dużo wytrzymalszy od szkła przy jednoczesnej mniejszej wadze, jest to jednak surowiec stosunkowo drogi. Jeśli w projekcie jest możliwe wykorzystanie szkła budowlanego, niemal zawsze wybierać się będzie szkło. Dla wielu osób istotne ma także znaczenie fakt, że szkło jest materiałem naturalnym i biodegradowalnym, natomiast materiały syntetyczne – nie. Tworzywa sztuczne niestety mocno obciążają środowisko naturalne. Czas rozkładu poliwęglanu to nawet kilkaset lat. Dla osób, dla których ochrona środowiska jest priorytetem możliwość stosowania materiałów naturalnych jest priorytetem.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Techplast tworzywa sztuczne. Firma od lat specjalizuje się w dystrybucji tworzyw sztucznych na potrzeby budownictwa oraz reklamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here