Ten sposób wykończenia wnętrz budynków cieszy się coraz większą popularnością. Sucha zabudowa polega na stosowaniu różnego rodzaju płyt budowlanych np. do budowy ścianek działowych. Ma mnóstwo zalet i często jest świetną alternatywą dla tradycyjnych technologii mokrych. Sprawdź, dlaczego warto zastanowić się nad zastosowaniem suchej zabudowy podczas remontu.
Szybki montaż
Dzięki zastosowaniu systemów suchej zabudowy można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Przykładowo płyty cementowe, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, przeważnie przykręca się do ścian. Pozwala to ominąć etap tynkowania, co z kolei oznacza brak konieczności zrobienia kilkutygodniowej przerwy technologicznej. W przypadku firm budowlanych umożliwia to realizację większej liczby zleceń. Z kolei klienci mogą szybciej uzyskać wymarzony efekt i powrócić do normalnego trybu życia bez ekipy fachowców w mieszkaniu.
Łatwość realizacji
Z montażem płyt gipsowo-kartonowych, sufitów podwieszanych czy też płyt wiórowo-cementowych mogą poradzić sobie nie tylko pracownicy firm budowlanych, ale także sami właściciele mieszkania. Do mocowania systemów suchej zabudowy wystarczą bowiem przeważnie popularne i łatwe w obsłudze narzędzia i akcesoria. Płyty można przytwierdzić do ściany za pomocą specjalnych profili stalowych. Do montażu można też użyć do kleju bądź pianokleju. Dodatkowo należy pamiętać o zaopatrzeniu się w takie elementy jak np. wkręty, szpachle, masy szpachlowe, taśmy czy też kołki rozporowe.
Lekka konstrukcja
Niewątpliwą zaletą suchej zabudowy jest lekkość wykorzystywanych elementów. Pojedyncza płyta cementowa z oferty sklepu online Lubar może ważyć zaledwie kilkanaście kilogramów. Niewielki ciężar konstrukcji jest niezmiernie ważny, ponieważ w ten sposób np. dodatkowa ścianka działowa nie stanowi znaczącego obciążenia dla elementów nośnych budynku. Oznacza to, że systemy suchej zabudowy można umieścić właściwie w dowolnym miejscu pomieszczenia. Jest to też w pełni bezpieczne rozwiązanie.
Doskonałe parametry
Sucha zabudowa jest wybierana nie tylko ze względu na szybkość i łatwość montażu. Różnego rodzaju elementy stworzone w tej technologii wyróżniają się również wysoką jakością. Płyty cementowe są odporne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Można również znaleźć płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na wilgoć. Ponadto systemy suchej zabudowy są ognioodporne, a także świetnie nadają się do tłumienia hałasów.
Bogactwo możliwości
Z pomocą systemów suchej zabudowy można stworzyć wiele niebanalnych konstrukcji. Dzięki płytom budowlanym można szybko zmienić aranżację salonu, wydzielić dodatkową strefę czy też stworzyć funkcjonalną garderobę. W przypadku dość plastycznych płyt gipsowo-kartonowych można formować np. falowany sufit bądź krzywoliniową ścianę. Możliwe jest również wykonanie różnego rodzaju elementów dekoracyjnych.