Zlewozmywak granitowy – kilka porad w sprawie zakupu i pielęgnacji

0
372

Zlewozmywaki jeszcze do niedawna uważano za przyrządy typowo praktyczne. W trakcie ich kupowania kierowano się przede wszystkim kryteriami funkcjonalnymi. Mało kto zwracał uwagę na parametry estetyczne lub zastanawiał się, czy dany zlewozmywak będzie pasował do jego aranżacji kuchennej. Obecnie, sytuacja wygląda zgoła inaczej. W sklepach znajdziesz rozmaite wersje zlewozmywaków wysoce estetycznych, wykonane z ekskluzywnych i atrakcyjnych wizualnie materiałów. Do jednych z najchętniej wybieranych należą zlewozmywaki granitowe, których powierzchnia przyciąga wzrok oraz cieszy oczy. Poniżej rozwijamy temat zlewozmywaków granitowych – podpowiadamy jakie modele warto wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz jak pielęgnować zlewozmywak granitowy. 

Granitowy zlewozmywak – w Twojej kuchni 

Zlewozmywaki wykonane z granitu są wybierane przez te osoby, którym zależy na atrakcyjnej aranżacji swojej kuchni. Granit jest materiałem pasującym do różnych stylów – zarówno do pomieszczeń urządzonych na bogato, elegancko i wytwornie, jak i do kuchni rustykalnych, ikeowskich lub minimalistycznych. Dostępne kolory prezentują przyjemne dla oka odcienie, wśród których największą popularnością cieszy się: beż, czarny mat, biały oraz szary (imitujący beton).

Granit jest także materiałem wysoce wytrzymałym, odpornym na rozmaite uszkodzenia oraz żywotnym. Świetnie poradzi sobie z oddziaływaniem wody, detergentów oraz wielokrotnym myciem. Jest także odporny na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i odpryski. Kupując zlewozmywak granitowy, masz pewność, że będzie to inwestycja na lata. 

Zlewozmywaki granitowe są dostępne w kilku podstawowych kształtach. Prostokątne, kwadratowe, okrągłe – to najchętniej wybierane modele. Szczególnie jednak zlewozmywaki kwadratowe zyskały sobie uznanie polskich odbiorców. Ich geometryczny kształt, dobrze wyprofilowana miska oraz krawędzie tworzą niezwykle atrakcyjną wizualnie bryłę. Zlewozmywak taki będzie się świetnie prezentował z dużą baterią oraz długą wylewką. Granitowy zlewozmywak z baterią będzie nie tylko wytrzymały, ale również odmieni wygląd Twojej kuchni. 

Pielęgnacja zlewozmywaków granitowych 

Dużą zaletą granitu jest także jego wytrzymałość na wysokie temperatury – nawet powyżej 250 stopni C. Ułatwia to pielęgnację zlewozmywaka, gdyż można czyścić go zarówno na zimno jak i przy wykorzystaniu gorącej wody. Misa nie odkształca się nawet po kontakcie z wrzątkiem.

Warto jednak pamiętać, że granit też ma swoje specyficzne wymagania. By zachować jego wyjściowy, oryginalny wygląd, warto czyścić zlew granitowy przynajmniej raz dziennie. W ten sposób zapobiegniesz matowieniu się jego powierzchni oraz powstawaniu plam z przebarwieniami. Wystarczy w tym celu przemyć powierzchnię zlewu raz dziennie, korzystając ze zwykłej wody lub wody z płynem do naczyń. Najlepiej, czyścić zlew wieczorem, co będzie przeciwdziałać powstawaniu niepożądanych zacieków.

Do walki z trudniejszymi zabrudzeniami, warto skorzystać z delikatnego mleczka lub innych płynów. Znajdziesz także detergenty dedykowane do stosowania na powierzchniach granitowych. Niektórzy stosują także typowo domowe sposoby, nie mniej skuteczne niż sklepowe detergenty. Można przykładowo wymieszać niewielką ilość octu, sody lub soku z cytryny z wodą, a następnie wykorzystać jako płyn czyszczący. Pomoże Ci to usunąć różnego typu zabrudzenia i plamy, szpecące powierzchnię granitu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here