Jaki wybrać przewód USB? Jeszcze przed kilkoma laty zagadnienie to wydawało się zupełnie proste. Oferta dostępnych w sklepach przewodów była bardzo ograniczona, a znalezienie tego właściwego przebiegało szybko. Obecnie, sprawa wygląda zgoła inaczej. Na sklepowych półkach znajdziesz dziesiątki różnych kabli USB, które możesz wykorzystać w swojej codziennej pracy. W czym tkwi różnica pomiędzy nimi? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Podpowiadamy także jaki typ kabla USB warto wybrać, na jakie cechy warto zwrócić uwagę oraz po czym rozpoznać kabelek pasujący idealnie do Twoich zamiarów i planów. 

Kable USB – sprawna i wygodna transmisja danych 

Przewody USB stały się jednymi z najchętniej wybieranych przewodów do przesyłu danych. Obecnie, wielu dostawców urządzeń elektronicznych, dodaje do ich zakupu kabel USB, który możesz podłączyć do niemal dowolnej ładowarki. Rozwiązanie to ma swoje ewidentne zalety – sprawdza się w podróży oraz podczas dłuższych pobytów poza domem. Możesz w ten sposób naładować swoje urządzenie, korzystając ze zwykłego power banka lub podpinając się do sieci elektrycznej. 

W trakcie wyboru kabla warto zwrócić uwagę na kilka jego kluczowych cech. Istotna jest długość przewodu, co ma znaczenie praktyczne. Przede wszystkim – przewód nie powinien być zbyt krótki, gdyż mogłoby to utrudnić wygodne podpięcie urządzenia. Warto też nie wybierać przewodów zbyt długich, które niepotrzebnie plątały się w trakcie transportu. 

Ważna jest też wartość oporu elektrycznego danego przewodu, która niestety nie jest parametrem podawanym przez producentów na opakowaniu. Najczęściej, kable o dużej długości mają większy opór, niż ich krótsze odpowiedniki. Przekłada się to oczywiście na czas potrzebny do naładowania urządzenia. Im kabel będzie dłuższy, tym dłużej będzie trwało całkowite naładowanie baterii lub akumulatora. 

Każdy przewód USB owinięty jest materiałem izolacyjnym. Może on mieć gładką lub plecioną/sznurkową strukturę. Te ostatnie są obecnie wybierane coraz chętniej, zastępując przewody konwencjonalne. Są bowiem bardziej wytrzymałe i elastyczne, rzadziej ulegają uszkodzeniom mechanicznym oraz innego typu awariom. 

Przewody USB do zadań specjalnych 

Przewody przeznaczone do szybkiego ładowania – czyli przewody micro USB oraz USB typu C – są wykorzystywane w różnych miejscach: domu, pracy, a nawet samochodzie. Za ich pomocą możesz zasilić swoją baterię i uzupełnić jej stan. Jeśli Twój telefon ma tendencję do zbyt szybkiego rozładowywania się, wówczas jego sporadyczne doładowywanie w ciągu dnia może okazać się niezwykle pomocne. 

Szczególnie popularne jest złącze typu C, umożliwiające wysoce wydajne i sprawne ładowanie telefonu. Pozwala także na przyspieszoną prędkość przesyłu danych – na poziomie nawet 10 Gb na sekundę. Jest to wystarczająco szybko, by transmitować obraz w standardzie 4K.

USB C posiada także optymalne właściwości zasilające. Pozwala ładować urządzenia o stosunkowo dużej mocy – na poziomie 100 W. Przewodem tym możesz więc zasilać nawet domowy monitor.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here