Zmiana miejsca zamieszkania to dla każdego z nas nowy etap w życiu. Zastanawiamy się, czy będzie nam się dobrze mieszkać, jacy będą nowi sąsiedzi, jak będziemy się czuli w nowym nieznanym przecież dla nas otoczeniu i czy będziemy ogólnie zadowoleni.

Jeżeli planujemy wyprowadzić się wcześniej, warto poszukać dobrego biura nieruchomości, które ma w swojej ofercie mieszkania na sprzedaż, albo jeżeli nie chcemy płacić prowizji pośrednikowi, wówczas powinniśmy zacząć szukać wśród prywatnych ogłoszeń, jeśli oczywiście mamy tyle czasu, bo wiadomo, że przeprowadzka to niekończące się pakowanie i pochłania ono bardzo dużo czasu, więc należy sobie wszystko dokładnie rozplanować, aby później nie panikować, że z czymś nie zdążymy.

Mimo, że ogłoszeń o sprzedaży jest bardzo dużo, aby niepotrzebnie nie oglądać tych, które nam nie pasują, musimy zwęzić nasze kryterium do minimum, najpierw zobaczmy, która okolica najbardziej by nam pasowała. Następnie – co bardzo ważne – zaznaczmy maksymalną cenę za sprzedaż nieruchomości. Doskonale wiemy, na ile nas stać w przypadku kupna, tak więc nie rozszerzajmy tej kwoty do jakiejś nieosiągalnej dla nas.

Musimy tez obliczyć, jaki kredyt dostaniemy, ile mamy oszczędności na wkład własny, oraz jaka będzie rata tego kredytu. Oczywiście są tacy szczęściarze, którzy mają na tyle dużo gotówki, że muszą wziąć tylko małą pożyczkę, którą zresztą spłacą w kilka miesięcy. Niestety – większość to osoby, które muszą poratować się kredytem. Jeżeli wszystko już wiemy, mamy nasze obliczenia, możemy śmiało zacząć rozglądać się za naszym wymarzonym nowym miejscem. Jeśli jesteśmy samotni – to mieszkania, gdzie wszędzie naokoło są place zabaw dla dzieci i praktycznie nic więcej, to lepiej sobie odpuśćmy, po co mamy się denerwować, że za oknem wciąż jest hałas. wybierzmy spokojne miejsce.

mieszkanie

A jeśli mamy rodzinę – dzieci, a nawet zwierzęta, to wtedy warto poszukać takiego mieszkania, gdzie po jego wyjściu będziemy mieć blisko do terenów zielonych, do parku, a także do szkoły, czy przedszkola, jeżeli nasze dziecko jest małe. Zróbmy to w taki sposób, abyśmy mogli wspólnie rodzinnie spędzać czas, dlatego nie można kupić pierwszego lepszego i nie działać pod wpływem impulsu, czy emocji. Mieszkanie, które jest na sprzedaż nie zawsze jest takie, jakie sobie wymarzyliśmy, jeżeli jest puste, nie ma w nich mebli i widzimy tylko białe ściany, to absolutnie się do tego nie zrażajmy i nie możemy się zniechęcić.

Spójrzmy na to z drugiej strony – zobaczmy to mieszkanie oczami naszej wyobraźni, gdzie są kuchenne meble, stoik i ulubiona kanapa w salonie, a barwy na ścianach mają nasz wymarzony kolor. Kolejna bardzo ważna, jak nie najistotniejsza sprawa, to umowa przedwstępna, którą powinniśmy bardzo dokładnie i wnikliwie przeczytać. Oczywiście nie musimy się znać na tych wszystkich paragrafach, więc jeżeli czegoś nie wiemy, musimy się koniecznie zapytać, aby mieć pewność, ze wszystko co jest tam napisane, jest dla nas jasne i czytelne.

Jak już wszystko wiemy, to podpisujemy umowę i możemy zacząć cieszyć się, że niedługo będziemy już w nowym mieszkaniu, w dodatku naszym, bo niestety jest jeszcze wiele osób, które wynajmują, bo po prostu nie stać ich na wzięcie kredytu. a przecież bardzo często rata za wynajem jest wyższa od raty kredytowej i jesteśmy zmuszeni płacić właścicielowi mieszkania i to, co byłoby dla nas, idzie do osoby wynajmującej, a to jak wiadomo nie są małe kwoty i przeważnie wynoszą powyżej tysiąca złotych.

I pamiętajmy, że nie wszystko na raz – nie od razu Kraków zbudowano, więc nasze mieszkanie też nie będzie zaraz całkowicie umeblowane i gotowe do zamieszkania, chociaż pewnie bardzo byśmy tego chcieli.

szeregowce

Jeśli kupiliśmy mieszkanie od osoby prywatnej, to aby się dobrze czuć, musimy je odświeżyć, a jeśli niektóre z pomieszczeń tego wymagają, również zrobić remont. Nie ma nic gorszego, niż mieszkać i funkcjonować na co dzień w pomieszczeniach, które tak naprawdę do końca nie są nasze, bo jest jeszcze stary kolor ścian, czy dywan, którego nie wyrzuciliśmy, a który ma już swoje lata i to doskonale widać.

No a jak mamy zakup u dewelopera i jest to całkowicie nowe mieszkanie, to również musimy włożyć w to sporo naszego czasu, ale na pewno będą to radosne chwile, bo nie ma nic przyjemniejszego, niż urządzanie własnego mieszkania w taki sposób, o jakim zawsze marzyliśmy. Najważniejsza jest łazienka i kuchnia. Jak mamy to – możemy nawet spać na materacu, bo dalej będzie już tylko lepiej i będziemy mogli cieszyć się z naszego upragnionego mieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here