Naturalny rattan, od lat wykorzystywany do produkcji mebli ogrodowych, stosunkowo od niedawna występuje na polskim rynku. Niektóre firmy nauczyły się go już stosować i proponują nam wykonane z niego krzesełka, fotele oraz stoliki. Rattan wykorzystywany jest również do tworzenia elementów dekoracyjnych. Wyjątkowo eleganckie kosze czy pojemniki to coś, czym możemy ozdobić swój taras, aby jeszcze lepiej się on zaprezentował i pozwolił nam na bezpieczne przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Mogłoby się z pozoru wydawać, że tak naturalne tworzywo nie może mieć po prostu żadnych wad. A jednak meble ratanowe na taras niekoniecznie zachwycą nas swoją funkcjonalnością. Z nią bywa niestety różnie.

Naturalnemu rattanowi nie możemy odmówić wspaniałego wyglądu. Prezentuje się on bardzo estetycznie i zarazem elegancko, doskonale komponując się z zieloną roślinnością i naturalnym otoczeniem. Rattan występuje zresztą w rozmaitych formach. Jego wygląd zależy od prezencji samych plecionek – te o grubszych oczkach wyglądają bardziej klasycznie, a te o mniejszych nowocześniej i zdecydowanie jednoliciej. Materiał występuje przede wszystkim w różnych odcieniach beżu i brązu. Niektóre firmy decydują się również na jego farbowanie i proponują nam dzięki temu mebelki czarne oraz białe. Jeśli kiedykolwiek w swoim życiu widzieliśmy je na czyichś tarasach bądź balkonach, najprawdopodobniej od razu wpadły nam one w oko i sami zapragnęliśmy je pozyskać. Nawet dostrzegając wysoką cenę rattanowych wyrobów, postanowiliśmy ją zapłacić, byleby tylko uzyskać zestaw naprawdę atrakcyjnych produktów. Dzięki niemu bez trudu stworzymy udaną i efektowną aranżację tarasu, jednakże w czasie codziennych sytuacji wszelkie wady rattanu mogą nagle zacząć się ukazywać. Co zatem do nich należy?

Naturalny rattan przede wszystkim nie jest zbyt odporny na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Wilgoć potrafi mocno uszkodzić jego strukturę, dlatego musimy szczególnie uważać na to, aby nie doprowadzić do jego kontaktu z wodą. W trakcie ulewy czy burzy powinniśmy chować meble ratanowe na taras do zamkniętych pomieszczeń lub przynajmniej przykrywać je foliami czy specjalistycznymi pokrowcami. Równie negatywnie wpłyną na ich strukturę silne promienie słoneczne. Mogą przebarwić kolor naturalnego rattanu i to na tyle trwale, że w żaden sposób nie zdołamy go później naprawić. Meble te są więc bardzo wymagające, a jeśli my cenimy sobie wygodne rozwiązania, nie do końca nam się one spodobają. Możemy natomiast zastąpić te wyroby dość mocno przypominającymi je meblami wykonanymi z technorattanu. Technorattan to perfekcyjna imitacja rattanu, która jednak odznacza się znacznie lepszymi parametrami technicznymi. To materiał naprawdę wyjątkowy!

Dobre meble ogrodowe muszą być nie tylko piękne, ale też trwałe, użyteczne i bezpieczne. Szukając ich w sklepach, zawsze zastanawiajmy się nad tym, czy będziemy mogli korzystać z nich przez długi czas. Jeśli odpowiemy sobie na to pytanie negatywnie, poszukajmy innych produktów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here