Styl skandynawski staje się coraz bardziej popularny i nie chodzi tylko o białe wnętrza czy dodatki. Styl skandynawski kojarzony jest z prostą linią, brakiem zbędnych ozdobników, ale też ze świadomym klientem, który wie czym charakteryzuje się ten styl.

Główne cechy stylu skandynawskiego

Oprócz standardowego postrzegania stylu skandynawskiego jako prostego białego wnętrza coraz częściej wymienia się też zewnętrzne elementy i elewację domu, a także materiały, z jakich są wykonane. Domy skandynawskie w większości pokryte są gładkimi deskami pomalowanymi na biały lub niebieski kolor. A Również stolarka okienna i drzwi są kolory białego, dzięki temu cała konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej i czystej. Drewniane elementy domów skandynawskich są naturalne i lekkie. Spadziste dachy są charakterystycznym elementem Skandynawii, tak samo, jak taras usytuowany w pobliżu wejścia.

Precyzja i praktyczne podejście do budowy

Każdy inwestor budujący dom szczegółowo przelicza przyszłe zużycie mediów. Użycie odpowiednich materiałów może zminimalizować zapotrzebowanie na energię elektryczną czy kosztów ogrzewania zimą. Skandynawskie domu doskonale wpisują się w popularna ostatnio tendencję domów energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Aby uzyskać odpowiednie parametry, wybierać należy nie tylko odpowiedniej grubości izolację, ale też energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową.
Dodatkową duży wpływ ma wybranie odpowiedniej paro i wiatroizolacji, która stanowi doskonałą barierę przed czynnikami zewnętrznymi.

Nowoczesny skandynawski dom, czyli jaki?

Typowe spotykane w Skandynawii domy kojarzą się większości z prostym, wiejskim szwedzkim krajobrazem. Surowym, a jednak urzekającym. W skandynawskim domu niewiele się przez ostatnie lata zmieniło, wkroczyła oczywiście nowoczesna technologia, dzięki której za pomocą smartfona możemy sterować całym domem, jednak zamysł i idea pozostała taka sama. Technologia nie wypiera jednak charakterystycznych dla stylu elementów, a klasyczna drewniana elewacja i tradycyjne pokrycie dachów nadal znajdują zastosowanie nawet w projektach nowoczesnych domów.

domy

Ile kosztuje dom skandynawski?

Domy skandynawskie spotykane częściej pod nazwą domów szkieletowych staja się w Polsce coraz popularniejsze. Z każdym rokiem technologia skandynawska zyskuje duże grono zwolenników, a to dzięki kilku ważnym zaletom. Większość elementów konstrukcyjnych ścian i dachu przygotowywanych jest w fabryce, a na plac budowy przyjeżdżają gotowe moduły. Skraca to czas montażu do zaledwie kilku dni. Dzięki prostej konstrukcji możliwe jest też nanoszenie zmian i drobnych modyfikacji. Budownictwo szkieletowe łączy też w sobie cechy technologii murowanej i drewnianej, a najważniejszym elementem jest energooszczędność.

Za wyborem technologii skandynawskiej oprócz czasu budowy przemawia też dźwiękoszczelność, która uzyskiwana dzięki zastosowaniu materiałów izolacyjnych w szkielecie ścian wewnętrznych i wewnętrznych. Wiele osób obawia się również skrzypienia drewnianej podłogi czy wilgoci, jednak technologia wykorzystuje bardzo dobrej jakości drewno i płyty impregnowane preparatami, poprawiającymi właściwości i nasiąkliwość drewna.

Oszczędność czasu i możliwość modyfikacji to nie jedyne zalety tej technologii. Koszty dostępnych na naszym rynku projektów są o kilka do kilkunastu procent niższej niż budowane tradycyjną metodą lub z bloczków gipsowych. Przeciętny koszt budowy w technologii skandynawskiej wynosi około 2 tys. Złotych, a do wyboru jest wiele gotowych projektów w tej technologii.

dom skandynawski

Skandynawskie domu cechują się konstrukcją, która potrafi przetrwać nawet 300 lat, a w Skandynawii jest stosowana nie tylko do budownictwa jednorodzinnego, ale również do budowy budynków publicznych, a także do użytku masowego jak przedszkola, kina czy sal koncertowych.

Domu skandynawskie to niewątpliwie design, który zyskuje zwolenników nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Jego prostota i oszczędność w formie daje dużo możliwości własnej aranżacji i dostosowania do indywidualnych wymagań. Skandynawskie budownictwo to nie tylko wygoda i oszczędność, ale również bezpieczeństwo i świadomość ich użytkowników.

Coraz więcej osób chce mieszkać w domach, które budowane są w sposób ekologiczny, ale sami chcą ekologicznie żyć w miejscach pozwalających na relaks i odpoczynek. Szybka i prosta budowa, może okazać się ciekawym rozwiązaniem, gdy chcemy szybko zamieszkać w cichym i pięknym zakątku. Ekologiczne domy, które są dodatkowo oszczędne, mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem na sposób życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here