Przeciętne zużycie energii elektrycznej w typowym gospodarstwie domowym zależy od wielu czynników, takich jak liczba osób na stałe w nim przebywających, wielkość pomieszczeń, liczba i rodzaj urządzeń elektrycznych, a także styl życia mieszkańców. Poniżej staramy się przybliżyć temat zużycia energii elektrycznej w typowym polskim domu. Podpowiadamy jak wygląda gospodarowanie energią elektryczną polskich rodzin oraz jakich zmian pod tym względem możemy się spodziewać w przyszłości. 

Zużycie energii elektrycznej w typowym polskim domu 

W Polsce przeciętne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wynosi około 2000 kWh w skali roku, w przypadku obszarów miejskich oraz około 2500 kWh w przypadku obszarów wiejskich. Obserwujemy zarazem, że zużycie wzrosło o mniej więcej 1,6-1,7% w porównaniu do wcześniejszego roku. Pomimo rosnącej świadomości problemów ekologicznych oraz coraz łatwiejszego dostępu do urządzeń energooszczędnych, poziom zużycia stale rośnie i ocenia się, że trend ten nie ulegnie zmianie w kolejnych latach. 

Zużycie energii elektrycznej a urządzenia domowe 

Podział zużycia energii elektrycznej w typowym gospodarstwie domowym wygląda zazwyczaj następująco:

– Oświetlenie: 10-15%

– AGD (pralka, zmywarka, lodówka, itp.): 30-40%

– Sprzęt RTV i komputerowy: 5-10%

– Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie elektryczne: 20-30%

– Inne urządzenia elektryczne (np. odkurzacz, suszarka do włosów, itp.): 5-10%

– Pozostałe (np. ładowarki, urządzenia na baterie): 5-10% 

Warto jednak zauważyć, że poziom zużycia energii elektrycznej w poszczególnych gospodarstwach domowych może znacznie się różnić, w zależności od stylu życia domowników, ich przyzwyczajeń, sposobu i częstotliwości użytkowania poszczególnych urządzeń elektrycznych. Dlatego też warto podejmować działania mające na celu ograniczenie ilości użytkowanej energii. Warto korzystać pod tym względem z energooszczędnych urządzeń, wyłączać je z prądu, kiedy nie są używane, stosować żarówki LED, a także pomyśleć nad wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne. Ich atrakcyjną ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej Columbus Energy: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-poznan/.

Dodatkowe pomysły na wygenerowanie oszczędności 

Wyłączanie urządzeń z sieci to dobry pomysł. Zwłaszcza kiedy nie są używane lub są nastawione na pracę w tle bądź czuwanie. Niestety, wtedy urządzenia wciąż pobierają energię.

Warto też rozważyć wymianę wyposażenia na energooszczędne AGD – zwłaszcza jeśli chodzi o pralki, zmywarki czy lodówki. Po ich wymianie na bardziej wydajne modele z pewnością zauważysz zmianę w wysokości rachunków za prąd. Warto przy tym podkreślić, że lodówka to urządzenie działające przez całą dobę, pobierające prąd na okrągło.

Dobrym pomysłem jest też nowa izolacja termiczna budynku lub modernizacja dotychczasowej. Pomoże zmniejszyć koszty ogrzewania zimą oraz koszty klimatyzacji w lecie.

Coraz częściej spotykamy też inteligentne systemy sterowania domowego, takie jak systemy zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją. Pozwalają na zoptymalizowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym, pod niemal każdy względem i w odniesieniu do każdego układu i systemu urządzeń domowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here