Budowa czy remont domu wymaga zastanowienia się nad wyborem sposobu uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Inwestorzy najchętniej stawiają na niezawodne, trwałe i bezpieczne w eksploatacji rozwiązania, które jednocześnie będą wiązały się z jak najniższymi kosztami eksploatacyjnymi. Wśród urządzeń zapewniających c.w.u. najczęściej wykorzystywanych w prywatnych domach, można wymienić przepływowy podgrzewacz wody oraz pojemnościowy ogrzewacz wody, czyli bojler. Czym różnią się te dwa rozwiązania i które z nich jest bardziej opłacalne? Wyjaśniamy!

Bojler, a przepływowy podgrzewacz wody – czym się różnią?

Pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia wykorzystywane w domowych instalacjach wodnych, które pozwalają na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Pomimo że często stosowane są one zamiennie, różnice pomiędzy ich konstrukcją i parametrami technicznymi widać na pierwszy rzut oka.

Pojemnościowy podgrzewacz wody, czyli bojler to zbiornik o dużej pojemności z dokonaną izolacją cieplną oraz grzałkami sterowanymi termostatem, który wykorzystywany jest do stopniowego ogrzewania dużej ilości wody oraz jej późniejszego magazynowania. Sprawia to, że w momencie odkręcenia kurka, ciepła woda wypychana jest na skutek oddziaływania ciśnienia przez zimną wodę — pozwala to na komfortowe korzystanie z kranów i pryszniców zlokalizowanych w danym budynku mieszkalnym.

Alternatywę dla bojlerów stanowią przepływowe podgrzewacze wody o kompaktowych wymiarach, które z powodzeniem można umieścić na ścianie w kuchni czy kotłowni. Praca przepływowych podgrzewaczy w odróżnieniu od bojlerów odbywa się na bieżąco i rozpoczyna się w momencie odkręcenia kurka – urządzenia zaczyna pobierać wtedy energię potrzebną do ogrzania cieczy i jest ona pobierana aż do momentu, w którym kran zostanie zakręcony. Specyfika działania przepływowych podgrzewaczy wody sprawia, że często zdarza się, że z ekranu najpierw płynie chłodna woda, a dopiero później ciepła. Jednak na korzyść tego rozwiązania z pewnością przemawia brak strat ciepła, ponieważ przy jego pomocy ogrzewana jest konkretna ilość wody, która zostanie wykorzystana w danym momencie.

Bojler, a przepływowy podgrzewacz wody – co wybrać?

Wiele osób planując budowę czy remont domu, zastanawia się nad wyborem efektywnego i opłacalnego sposobu na uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Często decyzja ta sprowadza się do wyboru pomiędzy bojlerem a przepływowym podgrzewaczem wody. Jednak postawienie na odpowiednie rozwiązanie wcale nie jest proste, ponieważ trudno jest jednoznacznie określić opłacalność danej inwestycji. Zależy ona bowiem od kilku kluczowych czynników, takich jak m.in.:

  • wielkość domu;
  • liczba punktów poboru wody;
  • liczba użytkowników ciepłej wody i ich prywatne przyzwyczajenia.

Biorąc pod uwagę te czynniki, można stwierdzić, że bojler stanowi opłacalne rozwiązanie w przypadku występowanie wielu punktów poboru ciepłej wody użytkowej – pojemnościowy podgrzewacz wody szczególnie dobrze sprawdza się więc w budynkach, w których występuje kilka łazienek czy pomieszczeń gospodarczych. Okazuje się on także trafionym wyborem w przypadku licznych rodzin, które potrzebują częstego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Z kolei, przepływowe podgrzewacze wody doskonale sprawdzają się w mieszkaniach czy domach z niewielką liczbą punktów poboru wody, a więc w przestrzeniach z 1 łazienką i kuchnią. Rozwiązanie to okazuje się w zupełności wystarczające w przypadku niewielkiej liczby użytkowników, którzy mają małe potrzeby dotyczące użytkowania ciepłej wody.

Zakup podgrzewacza wody – o czym warto pamiętać?

O funkcjonalności i opłacalności wybranego systemu podgrzewania wody użytkowej, w głównej mierze decyduje jakość wybranych urządzeń – wpływa ona bowiem na ich wytrzymałość, wydajność i bezpieczeństwo, a także ponoszone w trakcie eksploatacji koszty związane z przeprowadzaniem konserwacji czy potencjalnych napraw. Chcąc wyposażyć swój dom w pojemnościowy lub przepływowy podgrzewacz wody, warto więc postawić na wysokiej klasy rozwiązania pochodzące od znanych i cenionych producentów. Na uwagę klientów z pewnością zasługują urządzenia dostępne w ofercie sklepu arenalazienek.pl. Wszystkie proponowane przez niego produkty stanowią bowiem niezawodne rozwiązanie, które z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here