Zbrojenie budowlane – najistotniejsze informacje

0
903

Konstrukcja wszelkich wznoszonych budynków i budowli musi wykazywać się stabilnością i wytrzymałością. W projekcie budowlanym ujęte są niezbędne wytyczne określające rodzaje materiałów, które powinny zostać użyte i technikę przeprowadzania prac budowlanych. Jednym z najważniejszych etapów tych prac jest prawidłowe wykonanie zbrojenia budowlanego.

Czym jest zbrojenie budowlane?

Zbrojenie budowlane tworzy się poprzez rozmieszczenie wkładek w postaci stalowych prętów, siatek lub innych kształtowników w warstwie betonu. W nowoczesnym budownictwie zastosowanie znajdują również kompozytowe elementy zbrojenia budowlanego. Zbrojenie może mieć postać komponentów prefabrykowanych, produkowanych na zamówienie lub wykonanych z drutów stalowych bezpośrednio na placu budowy.

Zastosowanie zbrojenia budowlanego

Zbrojenia budowlane stosuje się do wzmacniania elementów betonowych wykorzystywanych przy wznoszeniu wszelkiego rodzaju budynków i budowli.

Zbrojenie budowlane najczęściej stosowane jest przy wykonywaniu:

  • ław fundamentowych,
  • wieńców stropowych,
  • nadproży drzwiowych i okiennych,
  • konstrukcji schodów i balkonów,
  • podmurówek i słupów pod ogrodzenia czy bramy.

Korzyści zastosowania zbrojenia budowlanego

Zbrojenie budowlane znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest zwiększona wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki odporności na rozciąganie i zgniatanie, zbrojenie podnosi wytrzymałość oraz stabilność budynków. Zatopiona w betonie konstrukcja stalowa czy kompozytowa uniemożliwia lub znacznie ogranicza proces jego kruszenia się. Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na bezpieczeństwo użytkowania oraz przedłużają żywotność budynków i innych konstrukcji.

Technika wykonania zbrojeń

Dokładne instrukcje odnośnie rodzaju i parametrów elementów zbrojeniowych przedstawiane są w projekcie budowlanym. Stalowe zbrojenie betonu może być wykonywane przy zastosowaniu narzędzi automatycznych lub manualnie. Elementy zbrojenia muszą być ze sobą ściśle zespolone, ponieważ decyduje to o stabilności całej konstrukcji. Zbrojenie budowlane można zastosować bezpośrednio w deskowaniu lub też w szkielecie zbrojeniowym, łączonym za pomocą spawu lub zgrzewania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here