Pomimo ponad 100-letniej historii, oświetlenie LED pojawiło się na rynku dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku. Od tego czasu pojawia się w domach, biurach, fabrykach i miejscach publicznych. Obecnie technologia LED zajmuje około połowy światowego rynku oświetlenia i nie bez powodu.

Początkowo konsumenci niechętnie inwestują w oświetlenie LED, ponieważ cena jest stosunkowo wysoka, ale wraz z systematyczną popularyzacją diod, ich cena jest coraz niższa. W dzisiejszych czasach nie działa już odstraszająco, dzięki zaletom listwy LED klasyczne oświetlenie to już przeszłość. Po pierwsze: efektywność energetyczna. Jedną z głównych zalet oświetlenia LED jest energooszczędność. Strata występująca w procesie zamiany energii elektrycznej na światło jest bardzo mała, dzięki czemu można zredukować energię nawet o 90% przy zachowaniu pełnego natężenia światła. To z kolei może się znacząco przełożyć na oszczędności finansowe, szczególnie w przypadku pomieszczeń z częstym oświetleniem. Listwa LED jest również lepsza od energooszczędnych świetlówek, aby uzyskać pełną moc świetlną, należy je najpierw podgrzać i zużywać więcej energii.

Mocne strony LEDÓW

Zaletą oświetlenia LED jest nie tylko technologia. Dla tych, którym zależy na wyglądzie wnętrza, atrakcyjność diody LED tkwi w jej licznych możliwościach aranżacyjnych, a większości opcji aranżacyjnych nie da się osiągnąć zwykłymi żarówkami. Listwa LED jest uniwersalna, ma różnorodną kolorystykę do wyboru i ma wysoki współczynnik oddawania barw. Wyjątkowość jego estetycznego zastosowania można sprawdzić stosując taśmy LED, plafony LED lub diody LED stosowane w oświetleniu meblowym LED.

Zużycie prądu przy listwie LED

Tradycyjne żarówki świecą średnio przez 1000 godzin, żarówki halogenowe mają nieco lepszy efekt świetlny – około 5000 godzin, a świetlówki mają dłuższą żywotność – od 8000 do 20000 godzin (przy zastosowaniu statecznika nowej generacji). W porównaniu z listwami LED o tym samym strumieniu świetlnym wynoszącym 50 000 godzin, a czasem nawet dwa razy dłuższym, jest to nadal słaba wydajność. Dlatego łatwo obliczyć, że na jedną wymianę żarówki LED jest kilka wymian świetlówek i dziesiątki wymian żarówek – trzeba przyznać, że różnica jest ogromna. Ponadto listwa LED nie przestanie nagle emitować światła po upływie czasu, ale będzie stopniowo tracić jasność. Daje nam to dodatkowy czas użytkowania.

Oświetlenie LED wymaga stosunkowo niskiego napięcia do zasilania. Dzięki temu nawet w przypadku wielodiodowego 12-woltowego urządzenia LED nie ma ryzyka poważnego porażenia prądem. Temperatura pracy listwy LED jest również bardzo mała, dzięki czemu nie generują ciepła jak ich poprzedniczki. Dlatego nie spowodują pożaru ani nie spalą przewodów. Ponadto są bardziej odporne na wstrząsy i wibracje niż zwykłe żarówki, co przekłada się na ich trwałość oraz bezpieczeństwo przebywających w pobliżu osób i przedmiotów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here