Ogrzewanie elektryczne – jakie systemy grzewcze są najlepsze?

0
883

Ogrzewanie elektryczne staje się coraz popularniejszym systemem grzewczym. Nim jednak podejmiemy decyzję o jakimkolwiek montażu, warto poznać wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań. Podłogówka czy może zwykły grzejnik? A może kominek elektryczny? Dowiedz się, czym charakteryzują się elektryczne systemy grzewcze.

Grzejniki i konwektory

Najpopularniejsze wśród elektrycznych systemów grzewczych są grzejniki i konwektory. To urządzenia dość proste w budowie i sposobie działania, które można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Warto jednak podkreślić, że do łazienki nadają się tylko elektryczne grzejniki łazienkowe.

Zarówno standardowe grzejniki, jak i konwektory ogrzewają powietrze. To ono podnosi temperaturę panującą w pomieszczeniu, co oczywiście wiąże się z tym, że po wyłączeniu urządzenia temperatura dość szybko spada. Trzeba też liczyć się z tym, że konwektory wzbijają w górę kurz i roztocza. Nie są to więc systemy polecane alergikom.

Trzeba też pamiętać, że grzejniki i konwektory służą do dogrzania pomieszczenia i stanowią dodatek do głównego systemu grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe można zamontować w postaci mat grzewczych, folii grzewczych na podczerwień lub kabli grzejnych. Wybór instalacji zależy tak naprawdę od naszych potrzeb i możliwości.

Uznaje się, że ogrzewanie podłogowe to jeden z najzdrowszych dla człowieka systemów grzewczych, co jest to ściśle powiązane z rozkładem temperatury w pomieszczeniu. Na poziomie głowy temperatura jest nieco niższa, a to wpływa korzystanie na nasze samopoczucie i nie tylko. Dodatkowo przy ogrzewaniu podłogowym kurz nie podnosi się, więc system ten na pewno nie zaszkodzi alergikom. Jego dużą wadą jest awaryjność – jeśli coś się zepsuje, trzeba zdjąć całą podłogę.

Kominek elektryczny

Kominek elektryczny służy bardziej jako dodatek do głównego systemu grzewczego – podobnie do grzejników. Niemniej, kominek ledwo o dużej mocy bez problemu ogrzeje średniej wielkości pokój. To też opcja dla osób, które lubią wygląd płomieni lub cenią sobie estetykę kominka ogółem.

Kominki elektryczne możemy kupić w formie wkładów do obudowy lub jako kominki wolnostojące już z obudową. Dostępne są też kominki zewnętrzne.

Co najlepsze?

Każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Wybór najlepszego zależy tak naprawdę jedynie od naszych potrzeb, możliwości i preferencji. Warto jednak podkreślić, że bardzo istotna jest jakość systemów. Ale ponieważ laikom ciężko ocenić, czy dane urządzenie jest rzeczywistości dobre, polecamy robienie zakupów w sprawdzonych miejscach. Istnieje niewielka szansa na to, że sklep z profesjonalnymi systemami grzewczymi sprzedaje urządzenia niskiej jakości. Dlatego w takim kupować jest najlepiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here