Wiele osób marzy o własnym domu. Poczucie, że mamy miejsce, które należy tylko i wyłącznie do nas, jest dobre i pozwala nam na uczynienie go najbardziej przyjaznym i funkcjonalnym w naszej ocenie. Prawdą też jest, że koszty związane z utrzymaniem domu czy mieszkania, są nierzadko znacznie niższe aniżeli w przypadku wynajmowania domu lub mieszkania. To także argument, który przemawia na korzyść posiadania własnego domu lub mieszkania. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy, która pozwoli nam na zakup domu. Najczęściej w takich sytuacjach, bierzemy kredyt na budowę domu. Nie zawsze jednak wiemy, w jaki sposób to zrobić.

Przede wszystkim – wniosek

Aby otrzymać kredyt, który pozwoli nam sfinansować budowę domu, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o rozpoczęcie procedury, związanej z przyznaniem nam kredytu na budowę domu. Wniosek taki, musi jednak zostać odpowiednio wypełniony i uzupełniony.

Dlatego też, jeśli zupełnie nie wiemy, w jaki sposób go napisać, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się w tym aspekcie po pomoc profesjonalisty. Z reguły wnioski kredytowe są jednak bardzo proste do uzupełnienia. Sytuacji, w których potrzebna może być pomoc profesjonalisty, jest stosunkowo mało. Ważne jest jednak to, aby wniosek był wypełniony poprawnie. To jednak nie jest koniec naszej drogi, jeśli mowa o uzyskaniu kredytu na budowę domu.

Po drugie – pilnuj terminów

budowa domu

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem, który musi zostać spełniony w momencie, kiedy składamy wniosek o kredyt na budowę domu, to pilnowanie terminów. Zarówno na złożenie wniosku, jak również na wydanie decyzji a następnie – na potencjalne odwołanie się od tejże decyzji, mamy bardzo jasno określony czas. Pamiętajmy, że dopełnienie formalności jest kwestią kluczową, jeśli chodzi o uzyskanie funduszy na budowę własnego domu.

Po trzecie – wkład własny i jego wysokość

To, co też jest jedną z najbardziej kluczowych kwestii związanych z pozyskaniem funduszy na budowę własnego domu, to kwestia dotycząca wkładu własnego. To konieczność przy ubieganiu się o kredyt na budowę domu. Musimy jednak wiedzieć, że sama wysokość wkładu własnego może być uzależniona od wielu, różnorodnych czynników. Podstawowym, jest z całą pewnością ten, który definiuje kwotę o jaką ubiegamy się we wniosku kredytowym. Kwota z kolei uzasadniona jest tym, jak duży i przede wszystkim – jak kosztowny, dom chcemy wybudować.

Decyzje odmowne w sprawie kredytu na dom

Nie jest jednak tak, ze zawsze te osoby, które decydują się na złożenie wniosku kredytowego na budowę domu, rzeczywiście otrzymują taką kwotę o jaką wnioskowali. Przyczyn związanych z pojawieniem się decyzji odmownej, może być bardzo dużo.

Najczęściej jednak w grę wchodzą zbyt niskie dochody miesięczne wnioskodawców. Co więcej, nierzadko też przyczyną decyzji odmownej, może być „zła historia” kredytowa. Innym czynnikiem, który może powodować pojawienie się decyzji odmownej w sprawie kredytu o który wnioskujemy, są zaciągnięte inne zobowiązania finansowe. Jak zatem jasno widać, nie zawsze kredyt jest nam przyznany, a przyczyny decyzji odmownych, mogą być różne.

Jak długo czeka się na wydanie decyzji w sprawie kredytu?

kredyt na dom

Nie jest też tak, że decyzję w sprawie przyznanego nam kredytu dostajemy od razu po złożeniu wniosku. Czas oczekiwania na taką informację może być różny – wiele zależy tutaj od banku, w którym staramy się taki kredyt uzyskać. Musimy jednak mieć na względzie fakt, że jeśli chodzi o czas oczekiwania na decyzję w sprawie kredytu to można go „zamknąć” w przedziale czasowym pomiędzy tygodniem, a dwoma tygodniami. W naprawdę skrajnych przypadkach, czas oczekiwania na decyzję jest dłuższy.

Czy po otrzymaniu pozytywnej decyzji, pieniądze są na moim koncie od razu?

Kiedy bank wyda pozytywną decyzję dotyczącą przyznania kredytu na budowę domu, nie jest tak, że pieniądze są na naszym koncie od razu. Z reguły potrzeba kilku dni, aby wpłynęły one na nasze konto. Tutaj, podobnie jak w przypadku wydawania decyzji kredytowej, każdy bank indywidualnie ustala, jaki czas będzie wymagany. Czasem mogą to być trzy dni, a czasem nawet i tydzień.

Prawdą jest jednak to, że jeśli już uzyskamy decyzję pozytywną w sprawie naszego kredytu potrzebnego na budowę domu, to tak naprawdę największe trudności mamy już za sobą. Po wydaniu takiej decyzji, pozostaje nam już tylko czekać na to, aby pieniądze wpłynęły na nasze konto. A potem – możemy już zacząć budować nasz wymarzony, wyczekany i jedyny w swoim rodzaju dom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom nad morzem
Następny artykułDomy holenderskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here