Zmiana klimatu Ziemi, którą straszą nas media elektroniczne, część naukowców, celebryci, politycy i kto tam jeszcze, niekoniecznie musi dotyczyć całej atmosfery. Bardzo niewielka jej odrobina zamknięta jest w domach, budynkach i budowlach.

Całe zamknięte w nich powietrze podlega ciągłej wymianie. Zdecydowanie najczęściej jest to prosta wentylacja grawitacyjna z dodatkową, pomocniczą w tym względzie funkcją okien.  Część wentylacji (przeważnie w obiektach przemysłowych i publicznych) jest specjalnie dodatkowo zwiększana poprzez zastosowanie wentylatorów wymuszających dużo szybszą i efektywniejszą wymianę powietrza. Niejako ukoronowaniem sposobów korzystania z powietrza w zamkniętych obiektach jest pełna kontrola jego temperatury, wilgotności, czystości, sterylności i wielkości przepływu. Całością problematyki z tym związanej zajmuje się całe osobne działy termodynamiki, technologii, techniki i biologii połączone w jeden, bardzo obszerny pakiet o nazwie:

Klimatyzacja, czyli proces przetwarzania powietrza w zamkniętym pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, co trochę poprawia naszą sytuację w obliczy zapowiadanej katastrofy związanej ze zmianami klimatycznymi. Na razie nie jesteśmy w stanie kontrolować całego klimatu (sprzedaż praw do emisji CO2 dopiero nabiera tempa), ale klimat pomieszczeń prywatnych, biurowych i użytkowych (publicznych i prywatnych) owszem, i to od prawie 120 lat, bowiem w 1902 roku udało się Willisowi Carrierowi stworzyć swoje cudowne urządzenie regulujące temperaturę i wilgotność w drukarni, w której pracował, a w 1906 je opatentował.

Montaż klimatyzacji jest dzisiaj praktycznie obowiązkowy we wszystkich wielopiętrowych budynkach bez względu na strefę klimatyczną, a niewielkie systemy klimatyzacyjne i pojedyncze klimatyzatory są wykorzystywane powszechnie, aż do naszych szerokości geograficznych. Najważniejszym urządzeniem każdego urządzenia klimatyzacyjnego jest parownik. w którym odpowiednio dobrany czynnik zmienia stan skupienia z płynnego na gazowy, pobierając do tego procesu znaczne ilości ciepła ze strumienia opływającego go powietrza, znacznie obniżając jego temperaturę. W ten sposób chłodnictwo użyczyło klimatyzacji narzędzia do skutecznego działania.

W każdym przypadku stosowania tych urządzeń i systemów niezbędny jest profesjonalny serwis klimatyzacji, którego – obok standardowych wymogów utrzymania właściwych parametrów pracy, wydajności i efektywności działania – najważniejszym celem jest niszczenie w zarodku wszelkich zagrożeń biologicznych. Regulowana wilgotność i temperatura w optymalnym dla ludzi przedziale, to idealne środowisko dla groźnych bakterii i grzybów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here