Ogrodzenie jest miejscem zetknięcia się posesji z otaczającymi ją działkami, ulicą bądź elementami przyrody. Oddziela ją od zewnętrznego otoczenia i wyznacza jej obrys, którego żadna nieproszona osoba nie może przekroczyć. Próbując je stworzyć, należy w pierwszej kolejności wyrysować sobie całą działkę na kartce lub na komputerowym planie, uwzględniając w niej różne strefy o konkretnym przeznaczeniu.

Ogrodzenie nie służy wyłącznie do odgrodzenia całej działki. Z jego pomocą można wyznaczyć na jej powierzchni różne strefy, które efektywnie ją podzielą i podwyższą jej ogólną funkcjonalność. Cała działka zyska wtedy spójny i atrakcyjny wygląd.

Krok pierwszy polega zatem na wyznaczeniu stref. Jest to akurat sprawa bardzo indywidualna, dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak powinno się podzielić działkę. Ilość i rodzaj stref zależy także od jej rozmiaru. Im większa jest posesja, tym na więcej można sobie pozwolić, natomiast w przypadku niewielkich działek lepiej się bardziej ograniczać. Wyznaczenie kilkunastu zróżnicowanych stref na mikroskopijnej posesji byłoby czystą głupotą. Tak niewielkich obszarów nie należy zaśmiecać żadnymi zbędnymi elementami, dlatego najlepiej pozostawić je tak, jak wyglądają i odgrodzić je wyłącznie od zewnątrz.

Jeżeli ogrodzenie ma być zarazem funkcjonalne, jak i piękne, musi być też dostosowane do wyglądu posesji, budynku mieszkalnego oraz całego otoczenia. Nie powinno być przypadkowym elementem budowlanym. Mimo iż głównym zadaniem ogrodzenia jest zabezpieczenie posesji przed najściem nieproszonych gości, to jednak zupełnie przy okazji może ono stać się wartościowym elementem dekoracyjnym, o ile tylko się mu na to pozwoli. W przypadku nowoczesnej architektury najlepiej zdecydować się na coś prostego i minimalistycznego. Klasyczna ciemna siatka nie zaburzy harmonijnego wizerunku posesji, a jedynie ją dopełni i delikatnie upiększy. W przypadku tradycjonalistycznych aranżacji lepiej sprawdzą się klasyczne płotki wykonane z drewnianych deseczek. Cudownie wpiszą się w sielski klimat działki i pięknie połączą się z samą naturą.

Po więcej rad można zajrzeć na stronę http://www.zabobon.pl/piekne-i-funkcjonalne-ogrodzenia-z-opola/, na której jeszcze bardziej szczegółowo opisano, jak dobrać ogrodzenie do rodzaju posesji oraz postawionego na niej budynku mieszkalnego. Sprawa nie jest wcale taka prosta, dlatego warto się nad nią trochę dłużej i głębiej zastanowić.

Przeczytaj też: http://www.wolabaranowska.pl/czy-zabawy-ruchowe-dla-dzieci-sa-wskazane/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here