Gdy planujemy zmienić wystrój swoich wnętrz, najczęściej od razu sięgamy po zupełnie nowe meble. Wydajemy na nie mnóstwo pieniędzy, podczas gdy moglibyśmy uzyskać coś podobnego przy znacznie mniejszym nakładzie finansowym. Musimy tylko dowiedzieć się, jak postarzyć meble, aby wyglądały bardziej staroświecko i wkomponowały się w stylistykę retro. Istnieje na to kilka sposobów. Wybierzmy ten, który nam spodoba się najbardziej i spróbujmy samodzielnie go wykorzystać.

Pierwszą i najpopularniejszą metodą postarzania mebli jest patynowanie ich powierzchni. Jak się za to zabrać? Otóż na początku musimy zakupić specjalne środki służące do patynowania drewnianych wyrobów. Następnie przygotujmy swoje meble do renowacji. Dokładnie je umyjmy i skutecznie osuszmy – powierzchnia, jaką zamierzamy patynować, musi być gładka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli występują na niej jakiekolwiek nierówności, pozbądźmy się ich przy pomocy papieru ściernego. Przeszlifujmy nim blaty i fronty szafek, aby uzyskać gładką strukturę drewna. Następnie nanieśmy na nią zwykłą bejcę, wcześniej ustalając, jaki ma mieć ona kolor. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nałóżmy na nią lakier podkładowy, a gdy on również wyschnie – ponownie wyrównajmy strukturę mebli papierem ściernym. Używajmy tego drobnego, aby przypadkowo nie zetrzeć z frontów nowego lakieru czy bejcy. Teraz nadszedł czas na patynowanie. Patynę nanieśmy na meble przy pomocy specjalnego natrysku, a gdy wyschnie, ściągnijmy jej nadmiar wełną stalową. Możemy również zastosować patynę jedynie na drobnych elementach szafek. Kombinujmy z różnymi wariantami i za każdym razem uzyskujmy ciekawe efekty wizualne!

Jeśli chcielibyśmy postarzyć jasne meble, np. te białe, moglibyśmy również zdecydować się na ich przetarcie. Trąc delikatnie ich powierzchnie, doprowadzimy do momentu, w którym zaczną prześwitywać pod nimi ciemniejsze odcienie. Oczywiście taki efekt uzyskamy wyłącznie na meblach wcześniej farbowanych. Jeśli posiadamy produkty wykonane z czystego i brązowego drewna, zawsze możemy na początku zmienić ich kolor na biały lub beżowy, by następnie zająć się przecieraniem ich powierzchni. Z pomocą tej metody zdołamy świetnie podkreślić wszelkie załamania czy ozdobne detale – listwy bądź krawędzie. Aby końcowy efekt był naturalny i jednolity, możemy pokryć meble dodatkową warstwą wosku, która wspaniale zacznie błyszczeć i zapewni gładką strukturę drewna. Po zakończeniu tej czynności, podobnie jak w przypadku patynowania, powinniśmy przetrzeć obrabiane produkty papierem ściernym. Praca zakończona. Możemy już tylko podziwiać to, co samodzielnie udało nam się wykonać!

Istnieje naprawdę wiele różnych sposobów na to, jak postarzyć meble. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się podobnymi pracami, poszukajmy informacji na ich temat przez Internet. W sieci znajdziemy nawet praktyczne filmiki instruktażowe, które pokażą nam krok po kroku, jak zastosować konkretne metody. Posłużmy się nimi i nadajmy swoim meblom zupełnie nowy wygląd!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here