Własne mieszkanie to wielkie marzenie wielu polskich rodzin. Dla jednych niedoścignione, dla innych zupełnie realne. Mimo wszystko każdy musi gdzieś mieszkać. O ile młode małżeństwo jest w stanie przemęczyć się u teściów lub wynajmując kawalerkę, tak problem zaczyna się pojawiać kiedy mamy dziecko, a szczególnie więcej niż jedno.

Załóżmy, że mamy do czynienia z rodziną posiadającą stabilną pracę i względnie dobre warunki. Jakie opcje na zamieszkanie ma taka rodzina? Wybudowanie domu to kosztowny i długotrwały proces, więc póki co odrzućmy go. Mieszkanie w bloku w brew pozorom nie jest takie złe. Warto skorzystać z tej opcji jeśli jesteśmy raczej wygodniccy i nie lubimy zbyt wiele robić w domu.

Mieszkając w bloku nie interesuje nas wywożenie śmieci, nie musimy wystawiać kosza przed dom. Zimą nie trzeba niczego odśnieżać, a na dodatek nie musimy dbać o dom zewnątrz. Kiedy przecieka nam dach zupełnie nas to nie interesuje, ponieważ to spółdzielnia wszystkim się zajmie. Jednak mieszkanie w bloku ma też swoje minusy. Po pierwsze mieszkamy w stosunkowo małych mieszkankach w kilkadziesiąt rodzin pod jednym dachem. Polskie bloki mają już swoje lata, więc są to konstrukcje starego typu posiadające stare rozwiązania.

dom

Nikogo nie powinno dziwić, że w łazience dokładnie słychać co robi sąsiad na dole. Często też mamy do czynienia z zalewaniem mieszkań po nami, co bywa kłopotliwe. Po za tym mieszkanie w blokach oznacza chodzenie po schodach, co nie zawsze jest wygodne. Wchodzenie z zakupami na czwarte piętro to dla starszych osób nie lada wyzwanie. Dlatego też, aby znaleźć kompromis między mieszkaniem w bloku a budowaniem własnego domu, proponujemy rozważyć możliwość zamieszkania w domu szeregowym, który często nazywany jest również segmentem.

Za pewne każdy z nas kojarzy widok kilku lub nawet kilkudziesięciu połączonych ze sobą wąskich domków. Trzeba przyznać, że jeśli są one ładnie odremontowane wyglądają całkiem urokliwie. Domy szeregowe charakteryzują się metrażem wynoszącym od ok. 120 do 180 metrów kwadratowych. To zdecydowanie więcej niż mają mieszkania w bloku (od 40 do 70 metrów kwadratowych). Razem z większą przestrzenią idzie w parze komfort, który jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku mieszkania w bloku.

Po pierwsze segment to niemalże pojedynczy dom, który łączy się z sąsiednimi jedną lub dwoma ścianami. Dzięki temu zazwyczaj nie ma mowy o tym, że słyszymy co robią sąsiedzi. Plusem takiego rozwiązania są też zdecydowanie mniejsze wydatki na ocieplenie budynku.

Jakie pomieszczenia będziemy mieli do dyspozycji w domu szeregowym?

Wchodząc do domu zazwyczaj mamy całkiem obszerny hall, który pozwala na wygodne zakładanie obuwia i kurtek.

Z tego pomieszczenia powinno być również przejście do garażu mogącego pomieścić jedno auto. Idą w dół z reguły znajdziemy kotłownię, spiżarnię i ewentualnie mały schowek. Przestrzeń piwniczna jest całkiem spora i wystarczy rodzinom, które nie są przesadnymi zbieraczami. Z hallu możemy iść również na górę. Najczęściej na pierwszym półpiętrze znajdziemy łazienkę i kuchnię. Ta łazienka powinna mieć charakter pomieszczenia dla gości, czyli nie posiada wanny. Kuchnia ma ok. 12-14 metrów kwadratowych co jest wystarczającym metrażem, aby wygodnie się urządzić. Idąc dalej do góry natrafimy na salon.

Jest on zdecydowanie większy, niż duże pokoje zlokalizowane w blokach. Najczęściej z salonu mamy również możliwość wyjścia na balkon lub taras. Kolejne pół piętro to następna łazienka, która tym razem może służyć domownikom, więc warto ją wyposażyć w wannę. Obok łazienki znajdziemy również pokój o metrażu analogicznym do tego jaki ma kuchnia. To pomieszczenie może służyć jako pokój dla jednego z dzieci. Następny poziom to z reguły dwa pomieszczenia.

w kuchni

Jeden mały pokój oraz sporych rozmiarów sypialnia. To dobre miejsce dla rodziców oraz ich najmniejszego dziecka, do którego będą mieli najkrótszą drogę. Idziemy jeszcze wyżej i natrafiamy na kolejny pokój o powierzchni 12-14 metrów kwadratowych. Tutaj również znajdziemy pomieszczenie wielkości łazienki, które może posłużyć jako pralnia lub ewentualnie kolejna łazienka. Pokój to świetne miejsce na zorganizowanie gabinetu lub pokoju dla kolejnego dziecka.

Część domów szeregowych posiada jeszcze jeden poziom, na którym zlokalizowany jest strych o całkiem imponującej powierzchni. Niewątpliwym plusem domów szeregowych jest to, że posiadają one własny podjazd na samochody i ogródek o powierzchni 200-400 metrów kwadratowych. Jest to obszar jaki mają typowe działki robotnicze, czyli wystarczający do letniego odpoczynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here