Jesteś właścicielem działki, masz odłożoną gotówkę lub spełniasz warunki aby otrzymać kredyt i możesz przystąpić do budowy domu. Najważniejsza decyzja już za Tobą. Teraz przyjemniejsze rzeczy – stoisz przed wyborem czy wybudujesz dom parterowy czy z poddaszem?

Domy parterowe to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią ciągłego biegania po schodach. To jest dobry pomysł, zwłaszcza gdy w domu mają zamieszkać małe dzieci lub osoby niepełnosprawne, czy w podeszłym wieku, które mają problem ze sprawnym poruszaniem się.

Domy parterowe są także dużo tańsze w budowie, od domów z poddaszem użytkowym, dzięki swoim niższym gabarytom. Łatwiej/taniej jest wybudować dom, nawet bardziej rozłożysty, o większej powierzchni użytkowej ale umieszczonej na parterze. Budowanie domu w górę, generuje już sporo większe koszta.

Po ustaleniu budżetu, jakim jest się w stanie dysponować, warto przeprowadzić analizę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunków zabudowy, jakie ustala indywidualnie dana gmina. Należy również zwrócić ogromną uwagę na powierzchnię działki. Tu obowiązuje Prawo Budowlane, które jasno i konkretnie określa wielkość zabudowy względem powierzchni, na której ma się on znaleźć.

Najprzyjemniejszą rzeczą jest ustalenie, wstępne rozrysowanie, opisanie swojego domu marzeń. Szkicujemy lub szukamy w katalogach takich projektów domów parterowych, które nam będą najbardziej odpowiadały. Mówimy tu o rozmieszczeniu pomieszczeń np. względem stron świata, wielkość oraz ilość tych pomieszczeń, ich przeznaczenia.

Domy parterowe można budować na każdej działce budowlanej, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie stanowi inaczej. Może on narzucić, ograniczyć wielkość takiego domu, szerokość elewacji, ilość oraz wielkość okien, rodzaj i kąt nachylenia dachu. Ilość okien dachowych. Ale mając takie z góry narzucone wytyczne techniczne, wbrew pozorom łatwiej jest odnaleźć się w gąszczu wielu, wielu zdjęć z katalogów projektów domów.

dom parterowy

Jaki projekt najlepszy będzie dla Ciebie?

– Zastanów się raz jeszcze, jakiej powierzchni użytkowej potrzebujesz na co dzień?
– Ile osób będzie mieszkało w domu?
– Ilu łazienek będziesz potrzebował? Jakiej wielkości.
– Czy pani domu marzy o spiżarce przylegającej do kuchni?
– Jaki rodzaj ogrzewania domu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni?
– Czy będziesz potrzebował dodatkowego pokoju dla gości?
– Możesz na tym etapie zaplanować, czy przeznaczyć jedno z pomieszczeń np. na pokój zabaw dla dzieci.
– Teraz jest też odpowiedni moment aby zaplanować np. pomieszczenie z przeznaczeniem na pralnię, czy suszarnię. Mając dom, jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
– Czy kuchnia będzie otwarta, połączona z pokojem dziennym? A może wolisz kuchnię zamkniętą oraz oddzielny salon .
– Marzysz o garderobie? Teraz jest czas aby zaplanować i wyznaczyć na nią miejsce. Nawet jeśli będzie ona niewielkich rozmiarów, warto zwrócić na nią uwagę i wydzielić jej oddzielne miejsce. Ułatwi to zdecydowanie codzienne funkcjonowanie. A może jesteś zwolennikiem szaf? To też jest ten czas aby to ustalić.
– W domach parterowych genialnie sprawdzają się pomieszczenia tzw. techniczne. Pomieszczenie w którym znajdzie się piec, czy to na eko groszek czy na gaz. Pomieszczenie takie można również wykorzystać do przechowywania wszystkich technicznych rzeczy.
– Czy potrzebujesz garażu na samochód wewnątrz budynku czy może obok domu, garaż wolnostojący. Kolejnym rozwiązaniem jest garaż przylegający jako np. pergola do domu.

Odpowiadając na te wszystkie powyższe pytania, ukształtuje się w głowie wstępny plan domu. Może się okazać, że dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem będzie dom z poddaszem. Poddasze może być użytkowe, wykorzystane do zamieszkania. Równie dobrze, na poddaszu może znajdować się pomieszczenie techniczne, pralnia/suszarnia. Wszystko zależy od naszego trybu życia. Udzielenie odpowiedzi na powyżej zadane pytania, powinno jasno nakreślić czy wszystkie niezbędne pomieszczenia uda się rozmieścić w parterze, czy warto może część z nich przenieść na poziom wyżej.

w salonie

Warto także, racjonalnie i na spokojnie przejrzeć warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz inne niezbędne wymagania urzędowe. Tak aby w pełni się do nich zastosować. Wszystkie swoje wątpliwości można a wręcz, należy skonsultować z fachowcami. Oni udzielą niezbędnych informacji oraz rozwieją Twoje wątpliwości, a także wskażą możliwe rozwiązania. Pomogą i doradzą.

Niewątpliwą zaletą domu parterowego jest rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie.
Z kolei domy parterowe z użytkowym poddaszem, mają wyraźnie oddzieloną strefę dzienną od nocnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here