Wiele osób marzących o własnych czterech kątach przegląda projekty domów i kalkuluje koszty jakie musieli by ponieść na jego budowę. Budowa domu nie jest tanią inwestycją, dla większości jedną z najważniejszych w życiu. Dlatego przy ograniczonym często budżecie i stale rosnących cenach materiałów budowlanych jest to nie lada wyzwanie. Oczywiście wybierając projekt wymarzonego domu wiele firm sprzedających projekty pokazuje szacunkowe koszty budowy. Jednak budowa domu przy niskim budżecie sprawia, że liczba projektów ekonomicznych staję się dość ograniczona.

Jaki jest minimalny budżet na budowę domu, czy dom za 150 tys. jest w ogóle osiągalny?

Oczywiście wszystko jest możliwe, ale wiele zależy od tego ile pracy własnej włożymy w budowę domu, a także jaki projekt i w jakiej technologii finalnie wybierzemy. Jeśli dodatkowo posiadamy własną działkę budowlaną, na której są już doprowadzone przyłącza, kwestia budowy domu jest już tylko uzależniona od czasu i finansów na jego realizację. Jaki właściwie jest dom, którego budżet wyniesie 150 tys. i co jesteśmy w tej kwocie w stanie zbudować?

Szukając projektu należy szczegółowo zastanowić się ile metrów kwadratowych chcielibyśmy mieć, a ile faktycznie jest nam potrzebne. Dodatkowo istotny jest układ pomieszczeń oraz czy chcielibyśmy dom parterowy czy piętrowy. Pytając o to wykonawców usłyszymy często, że najtańszy w budowie dom to dom, który ma powierzchnię około 100 metrów kwadratowych, no i oczywiście parterowy bez garażu w kubaturze budynku.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dach i jego koszt, najtańsze dachy to dwuspadowe, są proste w wykonaniu, nie wymagają skomplikowanej więźby i dekarz nie będzie tracił czasu na docinanie nietypowych fragmentów poszycia. Kolejnym pytaniem na które powinien odpowiedzieć każdy przyszły inwestor, to technologia w jakiej chciałby aby powstał jego dom.

Najpopularniejsza w naszym kraju jest technologia tradycyjna, gdzie używa się pustaków lub bloczków gipsowych, ale coraz częściej powstają też budynki z drewna. Dlaczego użytkownicy coraz częściej wybierają drewniane domy, czy chodzi o ekologię, czy może jest to kwestia kosztów?

Przyjęło się na rynku, że najtańsze są domy drewniane, zwłaszcza te budowane w technologii szkieletowej. Oczywiście zaletą tej technologii jest czas budowy, gdyż gotowe elementy ścian i stropów przyjeżdżają na plac budowy, a ekipa na miejscu jedynie je składa. Szkielet domu zawiera już dach, więc czas „składania” można ograniczyć do kilku lub kilkunastu dni i po pokryciu dachu rozpocząć już kolejny etap i wstawiać okna i drzwi.

dom

Domy drewniane są bardzo ciekawym rozwiązaniem, w którym nawet laik budowlany znajdzie dla siebie zajęcie i będzie część prac mógł wykonać. Budżet na budowę oczywiście na tym skorzysta, a zaoszczędzone środki będzie można wydać na inne elementy. Dom drewniany szkieletowy może być także domem ekologicznym lub pasywnym, wszystko zależy od materiałów które użyjemy, ale też od rozwiązań takich jak ogrzewanie, rekuperacja czy panele słoneczne.

Technologia szkieletowa ma jednak swoich przeciwników, bo przyjęło się stwierdzenie, że murowany dom jest solidniejszy i jego konstrukcja jest trwalsza. Ale czy 150 tys. wystarczy na budowę w technologii tradycyjnej? Wiele osób wątpi, że jest to możliwe, jednak na rynku coraz częściej pojawiają się projekty niskobudżetowe i dowody, że jest to możliwe. Przymierzając się do budowy taniego domu warto przejrzeć strony dostępne w internecie, na których eksperci ale też użytkownicy wymieniają swoje doświadczenia podczas budowy.

Bardzo często można tam znaleźć filmy instruktażowe, gdzie krok po kroku pokazywane są poszczególne etapy budowy. Oczywiście zasada, że część prac wykonamy sami obowiązuje również w przypadku taniego domu. Materiałów na rynku jest bardzo dużo, więc przy budowie taniego domu ważne jest sprawdzanie cen, wyszukiwanie najkorzystniejszych ofert i przede wszystkim szczegółowa kontrola budżetu na każdym jego etapie.

w salonie

Mówiąc o budowie domu warto szczegółowo określić, co faktycznie będzie zawierało się w tej kwocie, czy ma to być stan surowy zamknięty, czy raczej dążymy do etapu, gdzie dom będzie wykończony i pozostanie nam tylko kwestia umeblowania. Mówiąc o budowie domu bardzo często pomijany jest temat wykończenia, który powinien być oddzielnym budżetem, natomiast wiele osób wyobraża sobie, że dom za 150 tys. to dom „gotowy do wprowadzenia”. Jest to oczywiście osiągalne, ale planowanie i kontrola wydatków powinna w tym przypadku być priorytetem.

Przy budowie domu w którejkolwiek technologii ważna jest umiejętność negocjacji cen za materiały budowlane i usługi. Warto znaleźć ekipę, która specjalizuje się w jednej z technik budowy, obejrzeć ich realizacje i szczegółowo omówić projekt i zakres prac do wykonania. Oczywiście umowa z wykonawcą i szczegółowe zapisy kosztów poszczególnych prac jest obowiązkowa. Da nam to pewność, że ograniczony już budżet nie zacznie się rozrastać i 150 tys. na budowę domu będzie tylko marzeniem.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy kanadyjskie
Następny artykułDom nad jeziorem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here